با فواید ورزش مقاومتی آشنا شوید

 تمرینات مقاومتی، ورزش مناسب برای خانم‌ها
ماهور نبوی نژاد

تمرینات مقاومتی روز به روز محبوبیت بیشتری بین خانم‌ها پیدا می‌کند و اگر شما هنوز شروع به این گونه تمرینات نکردید، مطمئن باشید که فواید زیادی را از دست ‌می‌دهید.

 اگر شما تمرینات با طناب کششی انجام می‌دهید، در کلاس کتل بلز شرکت می‌کنید یا از دمبل برای تمرینات باشگاه استفاده می‌کنید، در تمام این موارد شما ورزش استقامتی انجام می‌دهید. همیشه تمرین استقامتی به معنی بستن کمربند و لیفت وزنه سنگین و فشار زیاد نیست. مهمترین نکته استفاده از میزان وزنی است که شما را به چالش وادار  و به عضلات شما فشار کافی وارد کند. این نوع از تمرین تنها راه رشد و افزایش مقاومت عضلات است و از سوی دیگر روش بسیار مناسب برای چربی سوزی است. نتیجه نهایی این تمرینات برای شما بدن لاغرتر و عضلانی‌تر و افزایش سوخت و ساز بدن است.

 

کتل بل

متخصصین تخمین می‌زنند که بدن شما در برابر افزایش نیم کیلو ماهیچه در حدود 35 تا 50 کالری در روز بیشتر کالری می‌سوزاند. ورزش‌های هوازی به سوزاندن چربی کمک زیادی می‌کنند ولی اگر در کنار ورزش استقامتی نباشد شما هم ماهیچه و هم چربی را از دست می‌دهید.

 

از دیگر فواید ورزش مقاومتی بهبود عملکرد هورمون‌ها در بدن است. در واقع هرچه بیشتر وزنه بلند کنید و تمرینات مقاومتی انجام دهید، بدن هورمون رشد بیشتری ترشح می‌کند. این یک پیامد بسیار مهم است چون در عین حال که کالری و چربی سوزی می‌کنید، هورمون رشد سبب کند شدن روند پیری است. ورزش مقاومتی سبب افزایش حجم استخوان، جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش خطر شکستگی است.

 

خانم‌هایی که ورزش مقاومتی انجام می‌دهند توان بیشتری برای انجام و مدیریت کارهای روزانه دارند. فعالیت‌هایی مثل خانه‌داری، جابجایی لوازم و تحمل استرس در محیط کار بسیار به این نوع از ورزش‌ها بستگی دارد.

 

کار خانه

انواع بسیار زیادی از ورزش‌های مقاومتی وجود دارد، توصیه کلی من یه شما نوعی از این تمرینات است که برای هر سطحی از توان مناسب باشد و تمامی عضلات را درگیر کند. همیشه در انتخاب سنگینی وزنه‌ به خاطر بسپارید که نباید زیاد ساده باشد و در دور آخر هر ست تمرینی شما را برای اتمام آن به سختی بیندارد. اگر وزنه مناسب خود را پیدا کردید، اکنون وقت آن است که با حرکات ساده شروع و روی بهبود تکنیک و مقاومت در انجام حرکات تمرکز کنید. در پایان هر ماه به سنگینی وزنه‌ای که استفاده می‌کنید اضافه کنید.

 

همیشه قبل از شروع تمرین زمان کافی صرف گرم کردن بدن کنید و حرکات کششی را همیشه در برنامه داشته باشد و همینطور بعد از اتمام تمرین حتما بدن خود را سرد کنید. در برنامه هفتگی خود هر تمرین را دوبار در هفته انجام داده و بین هر گونه از تمرینات استقامتی 48 ساعت فاصله قرار دهید.

 

یک توصیه طلایی! برای رسیدن به بدن با شکل مورد علاقه خود و تمرکز روی فیبرهای عضلانی، در یک ست ابتدا 8 بار با وزنه سبک، 6 بار با وزنه با سنگینی متوسط و در نهایت 4 بار با وزنه سنگین تمرین کنید.

,

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها