چرا باید نخود بخورید ؟

برای لاغری بیشتر نخود بخورید
مسعود عیسی نژاد

نخود،  معروفترین عضو خانواده حبوبات است و خود یک نوع لوبیا به شمار می‌رود. نخود در رژیم غذایی کشورهای عرب برای سالها است که استفاده می‌شود اما مصرف آن در سایر کشورها نیز در حال افزایش سریع است.

نخود به دلیل داشتن ساختار آجیل مانند در پخت و پز به همراه بسیاری از دستورهای پخت غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از محبوبترین این غذاها هوموس است. نخود از نظر تغذیه دارای فواید مهم است و می‌تواند به هضم غذا و بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک زیادی داشته باشد. متخصص تغذیه افزایش مصرف نخود را در رژیم غذایی توصیه می‌کنند که دلائل مهم آن در ادامه این مطلب آمده است.

سرشار از مواد مغذی است

نخود حاوی مواد مغذی است که برای سلامت بدن بسیار مفید و مهم هستند. نخود حاوی کالری نسبتا کم است و در یک وعده نخود یعنی‌ ۳۰ گرم نخود پخته در حدود۴۵ کالری انرژی وجود دارد که نیمی از آن کربوهیدرات و سایر آن از پروتئین است. نخود همین طور حاوی ویتامینها و مواد معدنی مهم مثل فولت، آهان، فسفر، مثه و منگنز.

به کنترل اشتها کمک می‌کند

پروتئین و فیبر بالا در نخود به کنترل اشتها کمک می‌کند. پروتئین و فیبر سبب می‌شوند که فرآیند هضم غذا در بدن آهسته تر شود که منجر به تحریک حس سیری می‌شود. علاوه بر آن، پروتئین می‌تواند روی بهبود اشتها با تقغیرات هورمونی موثر باشد. در نتیجه این خاصیت در نخود منجر می‌شود تا کالری دریافتی شما به طور خودکار کاهش پیدا کند، اگر که در وعده غذایی خود نخود میل کنید.

در یک مطالعه جالب در مورد همین موضوع وعده غذایی در دو گروه با مصرف ۲۰۰ گرم نخود و ۲۰۰ گرم نان سفید مقایسه شده است و نتایج نشان می‌دهد که در گروهی که نخود مصرف میکردند دریافت کالری کاهش قبل توجهی داشته است و کمتر حس گرسنگی داشتند.

سرشار از پروتئین گیاهی

نخود از بهترین منابع غذایی پروتئین گیاهی است که آن را به یک غذای بسیار مناسب تبدیل می‌کند به ویژه برای کسانی‌ که پروتئین حیوانی را ترجیح نمی‌دهند. میزان پروتئین گیاهی نخود نسبتا بالا و برابر با لوبیا و عدس است. پروتئین نخود به کنترل اشتها کمک زیادی می‌کند و در نتیجه در رژیم کاهش وزن از سوی متخصصین تغذی توصیه می شود. نکته مهم در مورد پروتئین موجود در نخود آن است که اکثر آمینو اسیدهای ضروری در نخود بجز متیونین وجود دارد. به همین دلیل اگر نخود را با لوبیا میل کنید از این بابت که همه آمینو اسیدهای ضروری را به بدن خود برسانید مطمئن خواهید بود. 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها