بهترین راه حمام آفتاب
مسعود عیسی نژاد

ویتامین d  یک ویتامین بسیار ویژه است که اکثر مردم از کمبود آن رنج می‌برند. در واقع  تخمین زده می‌شود که در حدود بیش از ۴۰ درصد از افراد بالغ به کمبود ویتامین D  دچار هستند.

این ویتامین در داخل بدن از کلسترول موجود در در هنگام برخورد با تابش نور آفتاب تولید می شود. به همین دلیل مهم است که برای دریافت کافی‌ از این ویتامین میزان کافی‌ در مقابل نور آفتاب باشید. اما از سوی دیگر ثابت شده است که تابش نور آفتاب از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری پوستی‌ و همینطور سرطان پوست است. 

در این مطلب به این موضوع که چگونه می‌توانید کاملا بی‌خطر ویتامین D دریافت کنید، پرداخته شده است.

خورشید بهترین منبع ویتامین D  است

علت آن که ویتامین D   ویتامین خورشید گفته می شود، بسیار مشخص است. زمانی‌ که پوست بدن در برابر اشعه خورشید قرار می‌گیرد، کلسترول به ویتامین D تبدیل می‌شود. اشعه ماورا بنفش خورشید پس از برخورد با کلسترول وارد فرآیند تولید ویتامین D  می‌شود.

ویتامین D در داخل بدن دارای کارکرد متفاوتی است. ویتامین D  باعث می‌شود که سلولهای داخل دستگاه گوارش جذب کلسیم و فسفر را افزایش دهد، هر دو این ماده معدنی جهت داشتن ساختمان استخوان سالم بسیار مهم هستند.

از سوی دیگر کمبود ویتامین D در داخلبدن با مشکلات متفاوتی برای سلامتی در ارتباط است که از جمله مهمترین آن  پوکی استخوان. سرطان، افسردگی، ضعف ماهیچه است. علت دیگری که ویتامین D  را به یک ویتامین مهم تبدیل می‌کند آن است که غذاهای محدودی حاوی ویتامین D  هستند. از جمله این مواد غذایی ماهی‌ سالمون، جگر گاو و زرده تخم مهمترین غذاهای حاوی ویتامین D هستند. این به آن معنا است که برای دریافت میزان کافی‌ ویتامین D از غذا باید هر روز از این غذاها را مصرف کنید که ممکن به نظر نمیرسد.

جهت دریافت کافی‌ ویتامین D  باید که پوست بدن در معرض نور خورشید باشد تا بتواند از کلسترول پوست ویتامین D در داخل بدن تولید کند.

 خورشید در اواسط روز بهترین زمان تولید ویتامین D  است

میانه روز به ویژه در فصل تابستان بهترین زمان تولید ویتامین D  در بدن است. در هنگام ظهر خورشید در بالاترین نقطه قرار دارد و به همین علت بیشترین تابش اشعه ماورا بنفش به پوست می‌رسد. همینطور مطالعات نشان داده که در زمان ظهر ویتامین D بیشتری ساخته می‌شود. تحقیقات نشان داده که در حدود ۳۰ دقیقه تماس نور آفتاب با پوست در ظهر می‌تواند در حدود ۱۰ هزار واحد ویتامین D در داخل بدن تولید کند.

رنگ پوست روی جذب ویتامین د اثر گذر است

رنگ پوست به دلیل وجود پیگمان در داخل پوست تعیین می‌شود. افراد دارای پوست تیره نسبت به سفید پوست ملانین بیشتری دارند و در نتیجه پوست آنها تیره تر است. هر چه پوست بدن تیره تر باشد جذب ویتامین D  نیز کمتر خواهد بود چرا که رنگدانه به صورت یک لایه محافظ عمل می‌کنند. در نتیجه افراد با پوست تیره برای تولید شدن میزان یکسان ویتامین D  باید مدت طولانی‌ تری در تماس با نور خورشید باشند، گاهی حتی تا دو برابر زمان افراد با پوست روشنتر.

هرچه پوشش شما کمتر باشد تولید ویتامین D  نیز بیشتر خواهد بود

سعی‌ کنید که به هدف تولید بیشتر ویتامین سطح بیشتری از پوست را در مقابل نور خورشید قرار دهید مثل دستان، صورت و پا.

آیا کرم ضد آفتاب روی جذب ویتامین D  اثر گذار است

علت اصلی‌ استفاده از کرم ضد آفتاب پیشگیری از سوزش پوست در برابر نور خورشید و همینطور سرطان پوست است. کرم ضد آفتاب حاوی مواد است که نور خورشید را بازتاب میدهند و در نتیجه اثر نور خورشید به پوست را کم می‌کند، در این شرایط پوست در معرض میزان کمتری از اشعه مضر ماورا بنفش خواهد بود.

کرمهای ضد آفتاب معمول تولید ویتامین D  را تا حدود ۸۰ درصد کاهش می‌دهند در نتیجه برای تولید ویتامین D  بهتر است در حدود ۳۰ دقیقه پوست خود را بدون لایه محافظ کرم ضد آفتاب در بربابر نور خورشید قرار دهید و در باقی ساعت روز می‌توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها