هر روز یک ساعت نظافت تا تمیزی کامل خانه (بخش دوم)
تحریریه تولینک

هیچ‌کس دوست ندارد که کل آخر هفته خود را به نظافت کامل خانه اختصاص دهد. به دلایل روان‌شناختی، وقتی یک مسؤولیت بزرگ را به جای اینکه یکجا انجام دهیم، به چند کار کوچک تقسیم کنیم و هر کدام را به ترتیب انجام دهیم، برای ما خوشایندتر و قابل کنترل‌تر خواهد بود. بنابراین در این مطلب چند کار کوچک یک ساعته را معرفی می‌کنیم که شما فقط کافیست هرروز یکی از آنها را انجام دهید تا خانه‌ای منظم و تمیز داشته باشید.

  • پشت مبلمان را تمیز کنید

هرازگاهی باید مبلمان و وسایل خانه را کنار بزنید و پشت و زیر آنها را خوب تمیز کنید. قرنیزها و کانال‌های هوای پشت آنها را فراموش نکنید.

نظافت

  • تشک‌ها را احیا کنید

وقتی تشک شما تمیز باشد، خواب آرام‌تری خواهید داشت. با سری مناسب جاروبرقی هر دو طرف تشک را گردگیری کنید. سپس لکه‌ها را با اسپری تمیزکننده مبلمان یا یک صابون ملایم پاک کنید. اجازه دهید خشک شود و سپس استفاده کنید.

نظافت

  • هود آشپزخانه را تمیز کنید

فیلتر هود را بیرون آورده و در آب و کف تمیز کنید، آب بکشید و خشک کنید. بدنه هود را هم با اسپری تمیزکننده چربی پاک کنید.

نظافت

  • قرنیزها را تمیز کنید

اگر می‌خواهید بدون اینکه خم شوید، گرد و خاک را از روی قرنیزها پاک کنید، کمی محلول تمیز کننده بر روی یک جوراب کهنه بپاشید و آن را با پا بر روی لبه قرنیزها بکشید. همچنین می‌توانید از سری بلند جارو برقی استفاده نمایید.

نظافت

  • وسایل استیل خود را برق بیندازید

یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را با یک چهارم لیتر آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه میکروفایبر محلول را روی لکه‌ها بر روی سطوح استیل بمالید. این کار را باید نقطه به نقطه انجام دهید و بعد از آن سریعاً هر نقطه را با پارچه خیس معمولی تمیز کرده و با پارچه تمیز خشک کنید.

نظافت

  • کانال‌ها را تمیز کنید

داکت‌های گرمایشی و کانال‌های تهویه هوا اگر تمیز نشوند، گرد و خاک را در همه جای خانه به جریان در می‌آورند. بنابراین هرازچندگاهی آنها را با سری برس‌دار جاروبرقی گردگیری کنید.

نظافت

  • پنجره‌ها را درخشان کنید

چند وقت یک بار لازم است که پنجره‌ها را کاملا تمیز کنید. پرده‌ها و کرکره‌ها را بالا بزنید، شیشه‌ها را با مایع تمیزکننده و یک دستمال میکروفایبر تمیز کنید. سپس کرکره‌ها را پایین کشیده و با دستمال تمیز کنید و یا پرده‌های پارچه‌ای را با جارو برقی گردگیری نمایید.

نظافت

  • به وسایل الکترونیکی خود توجه کنید

شاید بهتر است بدانید که تلفن همراه شما میکروب بیشتری نسبت به توالت به خود جذب می‌کند. بنابراین باید هرازگاهی آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. وسایل دیگر مثل کنترل تلویزیون و ماوس رایانه را هم فراموش نکنید.

نظافت

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها