رژیم گیاهخواری مرگ و میر را کاهش می دهد

چگونه گیاهخوار شویم؟
مسعود عیسی نژاد

نتایج آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که اگر همه افراد رژیم گیاه خواری داشته باشند، یک سوم از مرگ و میر زودرس قابل پیشگیری خواهد بود. کارشناسان با تاکید بر اهمیت رژیم غذایی گیاه خواری اعلام می‌کنند که این تغییر اگرچه که بسیار مهم و مفید است ولی در اکثر موارد می‌تواند برای بسیاری از افراد دشوار باشد. رژیم گیاهخواری معمولا محتوی مقادیر زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، دانه‌ها و مغزهاست. این غذاها سرشار از فیبرند. فیبر در القای احساس سیری و کاهش گرسنگی مؤثر است.

برای مدت بسیار طولانی‌ است که رژیم غذایی گیاه خواری به عنوان یک رژیم بسیار مناسب و سالم در مقایسه با مصرف گوشت زیاد توصیه می‌شود. رژیم گیاه خواری می‌تواند خطر مرگ زودرس را کاهش دهد. متخصصین تغذیه بر این باور هستند که اثر مثبت رژیم گیاه خواری بسیار فراتر از حدی است که اعلام و تبلیغ می‌شود. یک تحقیق گسترده نشان می‌دهد که گیاه خواری و نه حتی گیاه خواری مطلق به تنهایی می‌تواند خطر مرگ ومیر را تا حدود بسیار بالا کاهش دهد، این بحث اخیرا در سمینار تغذیه در دانشگاه هاروارد مطرح شده است. رژیم گیاه خواری منجر می‌شود که مرگ و میر ناشی‌ از بیماریهای مزمن و سرطان کاهش قابل توجهی داشته باشد.

متخصصین از این نتایج شگفت زده نیستند!

اگرچه این نتایج به دست آماده متخصصین تغذیه و سلامت را متعجب نکرده است. متخصص تغذیه سایت تولینک نیز به ما می‌گوید که این نتایج به هیچ عنوان عجیب نیست چرا که مدت بسیار طولانی‌ است که فواید مصرف بیشتر سبزی و میوه و در کنار آن کاهش مصرف منابع حیوانی به ویژه گوشت قرمز به همه مردم و افراد در خطر ابتلا به بیماریهای مزمن اعلام میشود.

عوض کردن رژیم معمولی‌ به گیاه خواری ساده نیست

اما اگر که همه از فواید زیاد رژیم گیاه خواری آگاه هستند چرا تغییر به این نوع رژیم غذایی دشوار به نظر می‌رسد. جواب آن است که این تغییر به سادگی‌ که به نظر می‌رسد نیست. این موضوع حتی در کسانی‌ که از بیماریهای مزمن رنج می‌برند نیز دیده می‌شود، همواره به این بیماران توصیه اکید می‌شود که میزان مصرف گوشت قرمز و منابع حیوانی را کاهش دهند و روی به گیاه خواری بیاورند.

برای بسیاری از این افراد بسیار دشوار است که از خوردن کباب، برگر و پنیر پرهیز کنند. غذا و علاقه به غذاهای خاص یک مساله کاملا شخصی‌ است و ذهن و مغز افراد به غذا وابسته است و به همین دلیل عوض کردن نوع رژیم غذایی دریافتی بسیار دشوار است. یکی‌ از مسائل مهم آن است که افرادی که به یکباره تصمیم به تغییر به رژیم گیاه خواری می‌گیرند با نحوه تهیه غذا و دستورات آشپزی آگاه نیستند و بیشتر به سمت خام خواری می‌روند که می‌تواند در یک مدت طولانی خسته کننده باشد و فرد انگیزه خود را از دست می‌دهد.

باری شروع به گیاه خواری بهتر است با همه مواد غذایی گیاهی و نحوه تهیه غذاهای لذیذ بدون استفاده از گوشت آگاه شوید چرا که صدها نوع ار آن وجود دارد.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها