باید و نبایدهای رژیم غذایی برای پوست شاداب
مسعود عیسی نژاد

داشتن پوست شاداب، درخشنده، و منعطف خواسته همه افراد است و به ویژه خانم‌ها به زیبایی پوست خود اهمیت زیادی  می‌دهند. یکی‌ از اصول داشتن پوست سالم و زیبا آن است که به رژیم غذایی خود اهمیت بدهید و در خرید مواد غذایی که به منزل‌ می‌اورید توجه داشته باشید. اگر به دنبال  داشتن شادابی پوست هستید و می‌خواهید تاثیر غذاها را روی سلامت پوست بشناسید، در این مطلب به آن پرداخته شده است.

چگونه رژیم غذایی روی پوست شما اثر می‌گذارد

در حقیقت هر آن چیزی که می‌خوریم روی پوست نیز اثر گذار است. غذایی که می‌خوریم روی تمام سلولهای بدن از جمله پوست اثر می‌گذارد و می‌تواند ساختار آنها را تغییر دهد. غذا پس از ورود به دستگاه گوارش بدن طی‌ فرایند هضم و جذب می‌شکند و در نتیجه آن مواد مغذی شامل ویتامین و مواد معدنی آزادسازی می‌شود که بدن برای تامین نیاز خود از این مواد غذایی استفاده می‌کند.

اگر رژیم غذایی شما حاوی مقادیر بالا مواد غذایی فرآوری شده باشد که به جز انرژی خاصیت تغذیه بالا ندارند در نتیجه آن میزان کافی‌ از مواد مغذی ضروری در اختیار بدن قرار نمی‌گیرد. مثلا اگر میزان پروتئین دریافتی شما پایین باشد در نتیجه آن پوست بدن شما میزان کافی‌ آمینو اسیدهای مهم و ضروری را نخواهد داشت تا تولید کلاژن کند که عامل  اصلی‌ انعطاف در پوست است.

چرا باید از شکر اجتناب کنید

نتایج مطالعات علمی نشان داده است که غذاهای با شاخصه گلایسمیک پایین می‌تواند میزان بروز آکنه پوستی‌ را کاهش دهند و برای سلامت پوست مفید باشند. در بسیاری از افراد دیده شده که جایگزین کردن کربوهیدرات ساده با منابع کربوهیدرات حاوی فیبر بالا می‌تواند در بدن تعادل هورمونی ایجاد کند که در نتیجه آن سلامت پوست نیز بهبود پیدا می‌کند.

برای داشتن پوست شاداب و سالم از خوردن مواد غذایی حاوی میزان شکر بالا مثل شکلات پرهیز کنید. مصرف این مواد غذایی سبب می‌شود که قند خون شما به سرعت در خون افزایش پیدا کند و به پیامد آن هورمون انسولین نیز بالا می‌رود که سبب تحریک بروز آکنه پوستی‌، خارش، و چین چروک پوست می‌شود. اگر در طول روز و یا بعد از تمرین ورزشی احساس ضعف یا افت قند خون دارید بهتر است که یک مشت آجیل بخورید،  یا یک عدد موز.

آیا مصرف زیاد لبنیات برای سلامت پوست مضر است؟

این که آیا مصرف لبنیات به سلامت پوست آسیب می‌رساند هنوز مشخص نیست، اما اگر از آن دسته افرادی هستید که به لبنیات حیوانی واکنش پوستی‌ نشان می‌دهید بهتر است که مصرف آن را محدود کنید و در ازای آن لبنیات بر پایه گیاهی مثل شیر سویا و شیر بادام مصرف کنید.

برای داشتن پوست درخشنده چه غذایی باید خورد

بهترین رژیم غذایی برای داشتن پوست سالم و درخشنده یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات با رنگ‌های مختلف است. رژیم غذایی خود را پرکنید از انواع سبزیجات مختلف، مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید و سعی‌ کنید که میزان زیادی پروتئین گیاهی را در برنامه غذایی خود داشته باشید. نکته غذایی مهم دیگر برای داشتن پوست شاداب آن است که میزان کافی‌ آب بنوشید. 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها