برای رشد مو این غذاها را بخورید
مسعود عیسی نژاد

داشتن مو با ریشه قوی و سالم برای همه افراد اهمیت بسیار زیادی دارد به ویژه اینکه با افزایش سن میزان از دست دادن و ریزش مو نیز افزایش پیدا می‌کند. رشد مو در حدود ۱.۵ سانتیمتر در ماه و ۱۵ سانتی‌متر کمتر در سال است و سرعت رشد مو به عوامل متفاوتی مثل ژنتیک، وضعیت سلامتی، و رژیم غذایی بستگی دارد. تغییر دادن اکثر این فاکتورها مثل ژنتیک و افزایش سن قابل کنترل نیست اما نوع رژیم غذایی می‌تواند اثر کلی‌ و مهمی‌ برای سلامت موی شما داشته باشد.

از سوی دیگر، داشتن رژیم غذایی متعادل به همراه مواد مغذی کافی‌ می‌تواند به رشد و تقویت مو کمک زیاد کند، به ویژه اگر عامل اصلی‌ ریزش مو تغذیه باشد. در ادامه به تعدادی از مهمترین منابع غذایی که وجود آنها در رژیم غذایی به رشد و تقویت مو کمک زیادی می‌کند اشاره شده است.

تخم مرغ‌

تخم‌مرغ‌ منبع بسیار خوبی‌ از پروتئین و بیوتین است که دو عامل مهم تغذیه در رشد مو هستند. خوردن میزان کافی‌ پروتئین برای رشد مو اهمیت بالا دارد چرا که فولیکولهای مو بیشتر از پروتئین تشکیل شده است. کمبود پروتئین در رژیم غذایی منجر به افزایش ریزش مو می‌شود. بیوتین نیز یک ماده مهم برای رشد مو و پیش ساز کراتین است و به همین دلیل مصرف مکمل بیوتین برای رشد مو مهم است. علاوه بر آن تخم مرغ‌ حاوی میزان بالا ماده معدنی روی است و سلنیوم که ماده مغذی مهم برای داشتن موی سالم است.

بری

انواع بری و تمشک سرشار از ترکیبات مفید و ویتامینها هستند که برای رشد مو بسیار مفید است. از جمله آن می‌توان به ویتامین c و میزان فراوان آنتی‌اکسیدان اشاره کرد. آنتی‌اکسیدان از فولیکول مو محتفظت می‌کند به ویژه در مقابل رادیکال‌های آزاد. در یک فنجان از توت فرنگی در حدود ۱،۵ برابر نیاز بدن به ویتامینc از این ماده مغذی وجود دارد. از آثار مهم دیگر ویتامین c در بدن آن است که به جذب آهن کمک می‌کند. آهن برای ساخت مو ضرری است و  پیشگیری از کمبود آهن از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

اسفناج

اسفناج از سبزیجات مفید  و حاوی آهن، فولات، ویتامین A و ویتامین c است که به رشد مو نیز کمک می‌کند. میزان کافی‌ ویتامین a سبب فعال شدن غدد تولید کننده چربی‌ می‌شود که مو و پوست را مرطوب  نگاه می‌دارد. از سوی دیگر وجود میزان بالا آهن در اسفناج آن را به یک ماده غذایی مفید برای مو تبدیل می‌کند.

ماهی‌ چرب

ماهی‌ چرب مثل سالمون برای بهبود سلامت مو و پوست توسط متخصصین تغذیه توصیه می‌شود. این مواد غذایی میزان بالا اسید چرب امگا ۳ هستند که به رشد مو کمک می‌کند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف اسید چرب امگا ۳ سبب کاهش ریزش مو و افزایش دانسیته مو می‌شود.

آواکادو

آووکادو یک میوه خوش مزه و سرشار از چربی‌های مفید است. آووکادو دارای ویتامین a بالا است که رشد مو را تحریک می‌کند. همینطور وجود مقادیر بالا ویتامینa به آووکادو خاصیت ضد رادیکال آزاد می‌دهد که فولیکول مو را محافظت می‌کند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها