کمبود پتاسیم بسیار شایع است!

کمبود پتاسیم، دلیلی برای خستگی
مسعود عیسی نژاد

پتاسیم یک ماده معدنی ضروری برای حفظ سلامت بدن است چرا که دارای عملکردهای بی‌شماری در واکنش‌های حیاتی بدن است. پتاسیم در انقباض عضلات و همینطور کنترل سطح مایعات در بدن بسیار مهم است. تحقیقات نشان دهنده آن هستند که بیش از ۹۰ درصد از افراد میزان کافی‌ پتاسیم دریافت نمی‌کنند، به ویژه در بین کسانی‌ که رژیم غذایی متعادل ندارند کمبود این ماده معدنی شایع است. منبع اصلی‌ پتاسیم از غذا دریافت کافی‌ میوه، سبزی، لوبیا و سایر مغز‌ها است. بروز کمبود شدید پتاسیم شایع نیست اما دریافت ناکافی این ماده معدنی در طول زمانم می‌تواند منجر به بروز علایم خاصی‌ شود که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

احساس ضعیف بودن و خستگی‌

احساس ضعف و خستگی از اولین علایم کمبود پتاسیم است. علل زیادی وجود دارد اما مهمترین آن این است که پتاسیم در انقباض عضلات نقش دارد. زمانی که میزان پتاسیم خون پایین باشد در نتیجه آن عضلات قادر به تولید انقباضات قوی نیستند و همین باعث ایجاد خستگی‌ می‌شود. از سوی دیگر کمبود این ماده معدنی توانایی بدن را در استفاده بهینه از سایر مواد مغذی کاهش می‌دهد که عامل دیگر احساس خستگی‌ مفرط است.

گرفتگی و اسپاسم عضلانی

گرفتگی و اسپاسم عضلانی معمولا ناگهان رخ می‌دهد و دردناک است. در افرادی که سطح پتاسیم خون آنها پایین است معمولا میزان بیشتری اسپاسم عضلانی اتفاق می‌افتد. در سلولهای عضلات پتاسیم نقش مهمی‌ در انتقال پیام عصبی از مغز توسط نورونها به سلول ماهیچه دارد که منجر به انقباض عضلات و همینطور پایان انقباض آن می‌شود. در صورت کمبود پتاسیم این واکنش مختل می‌شود.

مشکلات گوارشی

درست مثل سایر اندام‌های بدن، دستگاه گورش ما نیز از سلول‌های عضلانی تشکیل شده است که برای عملکرد طبیعی نیاز به انقباض منظم دارند. نقش مهم پتاسیم در انتقال پیام عصبی به سلول عضلانی بسیار اساسی‌ است. در کمبود پتاسیم مغز نمی‌تواند به درستی انتقال پیام حرکتی به دستگاه گوارشی دهد و همین موضوع منجر به ایجاد مشکلات هضم و جذب می‌شود. در افرادی که کمبود پتاسیم دارند عوارض گوارشی مثل یبوست و نفخ معده بیشتر است.

تپش نا منظم قلب

یکی‌ از علایم مهمی که در فرد در کمبود پتاسیم رخ می‌دهد  ضربان نامنظم قلب است . این عارضه به این صورت است که فرد ناگهان احساس استرس و اضطراب شدید بی دلیل می‌کند و ضربان قلب او به یک باره بالا می‌رود. کمبود پتاسیم منجر به اختلال در شریان خون می‌شود و همین قلب را ناچار به انقباضات نا منظم برای پمپاژ خون می‌کند.

دو منبع غذایی ارزان قیمت پتاسیم

سیب زمینی 

سیب زمینی بیشترین مقدار پتاسیم را در میان خوراکی ها داراست. یک عدد سیب زمینی 694 میلی گرم پتاسیم و فقط 131 کالری دارد و پر از فیبر و بتاکاروتن است. سیب زمینی کبابی، سرخ شده، پوره یا شکم پر یکی از سالم ترین و خوشمزه ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. 

رب گوجه فرنگی

گوجه فرنگی تازه بسیار مفید و خوب است، ولی پوره و رب گوجه فرنگی منبع بهتری از پتاسیم است. یک چهارم فنجان رب گوجه فرنگی 664 میلی گرم  و نیم فنجان پوره آن 549 میلی گرم پتاسیم دارد. آب گوجه فرنگی بیش از 400 میلی گرم پتاسیم دارد. پس اگر می خواهید با گوجه فرنگی غذا درست کنید، سعی کنید از رب گوجه فرنگی استفاده کنید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها