نکات مهم در مورد وعده ناهار برای کارمندان
مسعود عیسی نژاد

اگر هنوز زمان ناهار نشده است و شکم شما به صدا در آمده، احساس گرسنگی می‌کنید و فکر می‌کنید زمان آن رسیده که هر غذایی که دوست دارید را میل کنید مهم است بدانید که این وعده غذایی در تعیین سلامت شما نقش بسیار مهمی‌ دارد و همینطور در تعیین سطح میزان خلاقیت شما در ادامه روز؛ نکته دیگر مهم در مورد وعده ناهار این است که این وعده نقش بسیار مهمی‌ در کنترل وزن شما دارد. در این مطلب به اشتباهات رایج و مهم افراد در وعده ناهار پرداخته شده است.

هر روز خارج از منزل غذا می‌خورید

اگر هر روز برای وعده ناهار به سراغ غذای فست فود و رستوران می‌روید یا عادت دارید که دوستان یا همکاران خود را در رستوران دیدار کنید باید شروع به ترک این عادت کنید. بهترین توصیه به افرادی که خارج از منزل ناهار می‌خورند این است که در روز گذشته برای وعده ناهار خود غذا تهیه کنند و به همراه خود ظرف ناهار داشته باشید. بهترین راه حال برای یک ناهار سالم این است که سالاد و سبزیجات تهیه کنید به همراه یک وعده پروتئین مثل سینه مرغ‌، تخم مرغ‌ آب‌پز  یا ماهی‌. همینطور انواع حبوبات و غلات نیز انتخاب بسیار خوبی‌ هستند.

سرعت غذا خوردن خود را آهسته کنید

داشتن تعداد جلسات کاری پشت سر هم و انجام تعداد زیاد امور کاری زمان کمتری را به شما برای استراحت می‌دهد. مراقب باشید چرا که اکثر افرادی که سریع غذا می‌خورند از حجم غذای دریافتی خود غافل هستند و این منجر به پرخوری و بالا رفتن میزان کالری دریافتی در آنها می‌شود.

در یک مطالعه علمی‌ نشان داده شده که بهترین روش آن است که هر لقمه غذایی را برای ۲۰ بار بجوید و بهتر است که حداقل زمان که به وعده ناهار اختصاص داده می‌شود ۳۰ دقیقه باشد. سریع خوردن غذا به صورت مستقیم با بالا بودن شاخصه وزن توده بدن در ارتباط است.

جلوی کامپیوتر غذا نخورید

اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت به خوردن غذا و فشرده کردن وعده غذایی در هنگام کار کردن دارید بهتر است که از این کار دست بردارید. بهترین و سالمترین روش آن است که وعده ناهار خود را در یک محیط مجزا میل کنید یا حداقل مانیتور خود را خاموش کنید. وعده ناهار را باید به یک فعالیت اجتماعی تبدیل کنید و سعی‌ کنید که در زمان خوردن ناهار شاد باشید و با دوستان خود گفت گوی داشته باشید.

هیچگاه صبر نکنید تا زیاد گرسنه شوید

یکی از اشتباهات رایج انتظار کشیدن زیاد برای وعده ناهار است. هیچ گاه صبر نکنید تا احساس گرسنگی شدید کنید. خوردن میان وعده سالم و کم‌کالری بین وعده صبحانه و ناهار به پیشگیری از پرخوری کمک می‌کند. موز، سیب، ماست کم چرب با کمی توت فرنگی بسیار انتخاب عالی هستند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها