راهنمای خرید مواد غذایی سالم برای خانواده

چطور هوشمندانه خرید مواد غذایی کنیم!
مسعود عیسی نژاد

خرید مواد غذایی برای منزل یک امر بسیار مهم و تعیین کننده برای سلامت فرد و خانواده است. معمولا مشکل اصلی‌ اینجا است که پیرامون غذاهای ناسالم و آماده به طبخ تبلیغات زیادی وجود دارد، در حالی‌ که این محصولات بیش از هر چیز دیگر سلامت فرد را به مخاطره می‌اندازد. مهمترین کاری که می‌توانید برای یک خرید هوشمندانه انجام دهید این است که لیست خرید داشته باشید. داشتن لیست خرید نه فقط به منظور فراموش نکردن لیست خرید، بلکه جهت جلوگیری از خرید احساسی‌ و پرهیز از خریدن مواد بدون ارزش غذایی بسیار مهم است.

نکته اینجاست که تحقیقات نشان داده خرید کردن بر اساس داشتن لیست خرید منجر به مصرف بیشتر مواد غدایی سالم و همینطور کاهش وزن می‌شود. در این مطلب به چند نکته مهم در مورد آماده کردن لیست خرید غذایی سالم پرداخته شده است.

از قبل برنامه ریزی کنید

سعی‌ کنید  مواد لازم برای‌ تهیه غذاهای خوشمز و مغذی برای سرتاسر هفته آماده کنید. اگر یخچال و قفسه آشپزخانه از مواد غذایی سالم خالی‌ باشد می‌تواند منجر به آن شود که به سراغ غذاهای فست فود و پر کالری و آماده به طبخ بروید. نتایج تحقیقات آماری گسترده نشان داده است که در بین افرادی که عادت دارند رژیم غذایی خود را طراحی کنند و وعده غذایی خود را برای روزهای بعدی برنامه ریزی کنند معمولا اضافه وزن و چاقی شیوع بسیار کمتری دارد. یکی‌ از روش‌های بسیار مفید این است که وعده‌های غذایی خود را یادداشت  و سعی‌ کنید که بر اساس سلیقه خود و میزان کالری و مواد مغذی به آن امتیاز دهید. دادن امتیاز در طول زمان به شما کمک می‌کند که رژیم غذایی خود را اصلاح نمائید.

واقع نگر باشید

در هنگام طراحی یک رژیم غذایی سالم مهم این است که نسبت به غذایی که می‌خواهید بخورید واقع نگر باشید .مثلا اگر هدف دارید که مواد غذایی سالمی را که تا کنون نسبت به خوردن آنها عادت نداشتید به سبد خرید خود اضافه نمایید، سعی‌ کنید که این مواد غذایی را به مرور زمان و نه یکباره به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

به یاد داشته باشید که زمانی‌ که بدون لیست خرید می‌کنید احتمال بسیار زیادی وجود دارد که به سمت مواد غذایی بروید که اشتهای شما را تحریک می‌کنند. علت این موضوع به نظر ساده است، روانشناسان به این نتیجه رسیدند که اصل اول در انتخاب و خرید حس بینایی است. به همین منظور محصولات پر کالری و تنقلات که بیشترین سود مالی را برای کارخانجات دارند معمولا در بخشی از فروشگاه هستند که پر بازدیدتر است. داشتن لیست خرید شما را متمرکز روی موارد موجود در آن نگاه می‌دارد. 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها