ذهنیتی مثبت فقط در ۲۰ دقیقه
تحریریه تولینک

به گفته کارول دوئک، ذهنیت شما شامل دسته‌ای از نگرش‌های شما است. وقتی ذهنیتمان را رشد دهیم، زندگیمان نیز تغییر خواهد کرد. این قدم‌های سریع و راحت را می‌توانیم برای بهبود ذهنیت خود برداریم:

 

۱-نفس بکشید. (۵ دقیقه)

طبق تحقیقات، چند دقیقه در روز را در سکوت سپری کردن، ذهن ما را باز می‌کند و ایده‌های جدیدی را می‌توانیم بپرورانیم. در محل ساکتی بنشینید یا بایستید. اکنون فقط ذهنتان را خاموش کنید و محلی که برایتان آرامش بخش است را تصور کنید. فقط نفس بکشید، آگاهانه و از اعماق دلتان. اگر افکارتان جلوی این سکوت را گرفتند، دست نگه دارید و دوباره به تصورات خود بازگردید. برای انجام این کار حتما نباید متخصص مدیتیشن باشید. ۵ تا ۱۰ دقیقه از تنفس ساکت و عمیق طی روز می‌تواند به کاهش استرس و خالی کردن ذهن کمک کند تا بتوانیم بهتر فکر کنیم.

 

۲-افکارتان را بررسی کنید. (۵ دقیقه)

تا به حال برایتان پیش آمده که صبح از خواب بیدار شوید و ببینید هوا خوب نیست و با خود بگویید :«امروز روز بدی خواهد بود»؟ اغلب اوقات این افکار به حقیقت می‌پیوندند. افکار ما قدرتمند هستند. آن‌ها عواطف را ایجاد می‌کنند که منتهی به اعمال و رفتارهای ما خواهند شد که تعیین می‌کند روزمان خوب پیش خواهد رفت یا نه. فهمیدن این که ما توانایی کنترل کردن افکارمان را داریم یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای تغییر دادن زندگیمان می‌توانیم انجام دهیم. ۵ دقیقه از روز را برای بررسی کردن افکارتان کنار بگذارید.

 

۳-قدردان چه هستید؟‌ (۳ دقیقه)

هر روز ۵ چیز که قدردان آن هستید را یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود رویکرد مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید، احوالتان بهتر شود، بهتر بخوابید و حتی به تقویت سیستم ایمنی شما نیز کمک می‌کند. هر روز سعی کنید فهرست متفاوتی بنویسید و تا آخر هفته تغییر ذهنیت شما شگفت انگیز خواهد بود.

 

۴-هدف روزتان را مشخص کنید.(۵ دقیقه)

هر روز صبح پیش از خارج شدن از خانه، در ذهنتان معین کنید چگونه دوست دارید روزتان به پایان برسد. می‌خواهید فعالیت‌های امروز شما در انتهای روز چه حسی به شما بدهند؟ دوست دارید روابط شما چگونه باشند و برای رسیدن به آن چه کار می‌توانید انجام دهید؟ حتما لازم نیست هدف بزرگی باشد. چه کاری می‌توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید؟

 

۵-تمام صداهای اضافی را قطع کنید.(۲ دقیقه)

فقط برای امروز، در ابتدای روزتان چیز دیگری را گوش کنید. اخبار، صحبت کردن پشت تلفن یا گشتن در فضای مجازی را کنار بگذارید. موزیک مورد علاقه خود را گوش کنید، سخنرانی که ضبط کردید و فرصت نداشتید به آن گوش کنید را پخش کنید، یا فقط اطرافتان را نظاره کنید. این کار را برای یک هفته انجام دهید و روز خود را آرام‌تر، مثبت‌تر و با تمدد اعصاب بیشتری آغاز کنید.

 

همین! فقط در عرض ۲۰ دقیقه می‌توانید به سمت ذهنیت مثبت‌تری حرکت کنید. ۲ هفته این تمرینات را انجام دهید. در انگیزه و نگرشتان تغییر بزرگی خواهید دید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها