مکمل اسید چرب لینولئیک CLA می‌تواند خطرناک باشد!
مسعود عیسی نژاد

مصرف مکمل‌های لاغری گاهی می‌تواند که به روند کاهش وزن کمک کند. اگرچه که بیشتر این مکملها بیشتر جنبه تجاری دارند ولی‌ برخی‌ از آنها ممکن است که در کنار رژیم لاغری و کاهش وزن به این روند کمک کنند. بیشتر در افرادی که برای کاهش وزن بی‌‌انگیزه هستند  یا سرعت آن را در خود بسیار کند احساس می‌کنند مصرف مکمل‌های لاغری رواج بیشتری دارد. اما اعتماد به محصولات لاغری نیز بسیار دشوار است. به همین منظور نظر متخصص تغذیه سایت تولینک را در مورد یکی از مکمل‌های لاغری که امروز محبوبیت زیادی پیدا کرده است جویا شدیم.

اسید چرب لینولئیک ، یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که این اسید چرب می‌تواند به کاهش وزن در بین حیوانات کمک کند.

لینولئیک اسید چیست

لینولئیک اسید به صورت طبیعی در گوست حیوانات وجود دارد. درون بدن حیوانات مثل گاو و بز، آنزیم خاصی‌ در دستگاه گوارش وجود دارد که امگا ۶ موجود در منابع گیاهی را به لینولئیک اسید تبدیل می‌کند. سپس این چربی‌ درون بافت عضله حیوانات ذخیره می‌شود. لینولئیک اسید دارای تنوع بسیار زیادی است. نکته مهم این است که اگرچه که این نوع چربی‌ از نوع چربی‌ ترانس است ولی‌ چربی‌ ترانس طبیعی کاملا متفاوت با نوع صنعتی آن است و برای سلامتی‌ خطری ندارد. اسید چرب ترانس صنعتی بسیار برای سلامت قلب و عروق مضر است در حالی‌ که نوع طبیعی آن حتی برای سلامتی می‌تواند مفید واقع شود. اگرچه که لینولئیک اسید یک اسید چرب ضروری برای بدن نیست اما مصرف آن در رژیم غذایی برای بهبود سلامت بسیار مهم است.

آیا لینولئیک اسید برای کاهش وزن موثر است

به گفت متخصص تغذیه دکتر عیسی‌نژاد، لینولئیک اسید نیز مانند سایر مکمل‌های لاغری به تنهایی‌ اثر چندانی روی لاغری و کاهش وزن ندارد، اگرچه که مصرف لینولئیک اسید غذایی می‌تواند برای بهبود سلامتی‌ مفید باشد. ولی‌ متاسفانه این نکته که هیچ دارویی به تنهایی معجزه کاهش وزن را رقم نمی‌زند مهم است. تحقیقات علمی‌ انجام شده نیز نتایج بسیار محدودی را در مورد اثر لینولئیک اسید روی کاهش وزن نشان می‌دهند.

مکمل لینولئیک اسید می‌تواند  برای سلامتی خطرناک باشد

امنیت دارویی لینولئیک اسید هنوز زیر سوال است. اگر جز افرادی هستید که از این مکمل برای کاهش وزن مصرف می‌کنید بهتر است تا مشخص شدن اثر طولانی‌ مدت این نوع مکمل مصرف آن را متوقف کنید. نتیجه برخی تحقیقات نشان داده است که این مکملها سبب افزایش میزان التهاب در داخل بدن می‌شوند که در طولانی‌ مدت سلامت قلب و عروق را به خطر می‌اندازد.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها