برای خواب بهتر از گیاهان کمک بگیرید

سه دمنوش خواب‌آور
مسعود عیسی نژاد

تحقیقات مختلف در نقاط مختلف جهان  نشان می‌دهد که کسانی که کم یا زیاد می‌خوابند بیشتر در معرض بیماری هستند و زندگی‌شان کوتاه‌تر است. البته نمی‌شود گفت کم خوابیدن دلیل این پدیده است اما ممکن است دلیل اصلی زندگی ناسالم باشد که کم خوابیدن صرفا یکی از نشانه‌های آن است. خواب کافی‌ برای حفظ کردن سلامت بدن بسیار مهم است. طبق مطالعات انجام شده تقریبا ۳۰ درصد از افراد از کم خوابی  یا مشکلات به خواب رفتن رنج می‌برند. علاوه بر میزان خواب کیفیت خواب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

دمنوش‌های طبیعی می‌توانند یک راه حل مناسب در کاهش استرس و آماده کردن شما برای خواب باشند. برای قرنها است که این نوشیدنی‌ها جهت بهبود سلامت از جنبه‌های مختلفی‌ توصیه می‌شوند. امروزه تحقیقات علمی‌ نشان می‌دهند که نوشیدن این دمنوش‌ها می‌تواند یک روش بسیار موثر در کمک به فرو رفتن به خواب و همینطور بهبود کیفیت خواب باشد.

چای بابونه

چای بابونه

چای بابونه دارای خواص مهمی است که به کاهش میزان التهاب در داخل بدن و همینطور کاهش اضطراب کمک می‌کند. از سوی دیگر مصرف این دمنوش می‌تواند به کاهش مشکلات بی‌خوابی نیز کمک کند. دلیل اثر گذاری بابونه می‌توان به دلیل وجود مواد آنتی‌اکسیدانی باشد به نام اپیگنین که در چای بابونه فراوان است. اپیگنین به گیرنده‌های کاهش اضطراب و استرس در سلولهای مغزی متصل می‌شود که وظیفه آنها همینطور شروع کردن فرآیند به خواب رفتن است. در یک مطالعه در بین ۶۰۰ نفر نشان داده شده که مصرف روزانه دو فنجان چای بابونه کیفیت خواب را در این افراد افزایش می‌دهد.

ریشه والریان یا سنبل الطیب

ریشه والریان یا سنبل الطیب شاید از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی است که به عنوان تجویز در عطاری‌ها و درخانه برای بهبود سلامت افراد توصیه می‌شود. از مصارف جالب این گیاه در زمان جنگ جهانی‌ برای کاهش میزان استرس و التهاب بود است. امروز گیاه سنبل الطیب همینطور در سایر کشورها اروپایی و آمریکا به عنوان محصولی که به افزایش کیفیت خواب کمک می‌کند مصرف می‌شود. به نظر می‌رسد که این گیاه سبب افزایش فعالیت انتقال دهنده عصبی به نام گابا می‌شود که در افزایش حالت خواب آلودگی در بدن نقش مهمی‌ دارد. این اثر بعد از مصرف داروی خواب آوری مثل زاناکس دیده می‌شود!

لاوندر یا اسطو خودوس

لاوندر معمولا به خاطر رایحه که ایجاد می‌کند در منازل استفاده می‌شود. شواهد تاریخی‌ نشان می‌دهد که در گذشته افراد از روغن این گیاه در زمان حمام استفاده می‌کردند. علاوه بر استفاده از لاوندر برای بوی آرامش بخش آن از این گیاه به صورت دمنوش نیز استفاده می‌شود. نوشیدن لاوندر سبب آرام کردن فعالیت سلولهای عصبی می‌شود.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها