رژیم با انعطاف؛ رژیمی برای کاهش وزن ساده
مسعود عیسی نژاد

رژیم با انعطاف یک برنامه کاهش وزن بسیار محبوب است. در این سبک از رژیم تاکید بر آن است که در کل هیچ غذای بدی وجود ندارد و به شما اجازه می‌دهد تا از اکثر مواد غذایی مصرف کنید. علت علاقمندی زیاد افراد به رژیم با انعطاف به این دلیل  است که به دنبال کننده‌های خود این اجازه را می‌دهد که هر ماده غذایی را که به آن علاقه دارند در داخل برنامه غذایی خود وارد کنند.  در این مطلب به مشخصات رژیم با انعطاف و اینکه آیا واقعاّ می‌تواند اثر گذار باشد پرداخته شده است.

رژیم با انعطاف چیست؟

رژیم با انعطاف در حقیقت بیشتر شبیه به سبک زندگی‌ است تا برنامه غذایی. در این نوع رژیم متخصص تغذیه این امکان را دارد که بدون محدود کردن غذای خاص شما را راهنمابی کند که چگونه از یک رژیم سالم غذایی پیروی کنید. اما ممکن است از خود بپرسید چگونه امکان آن است که فرد هر غذایی را که دوست دارد بخورد و در عین حال لاغر شود. در دنبال کردن رژیم با انعطاف میزان کالری و درشت مغذی در برنامه غذایی شامل چربی‌، کربوهیدرات، و پروتئین تنظیم می‌شود به نحوی که سبب شود که شما وزن کم نمایید. 

نحوه محاسبه انرژی

محاسبه میزان کلی‌ انرژی سوزی شما به دو عامل بستگی دارد، میزان کالری مصرف در هنگام استراحت بدن و همینطور میزان کالری سوزی که فرد در روز از ورزش و سایر فعالیت‌ها دارد. میزان کالری که فرد در زمان استراحت می‌سوزاند در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کالری مورد نیاز است. در نهایت رژیم درمان با محاسه کالری سوزی شما در روز می‌بایست که میزان کالری دریافتی شما را از غذایی که می‌خورید به نحوی تنظیم کنید که با منفی کردن تعادل انرژی شما وزن کم کنید. اگر یک خانم بالغ هستید که ورزش نمی‌کنید یا کمی‌ ورزش می‌کنید به صورت تخمینی میزان کالری سوزی شما در روز ضریب حدود ۱.۲ نسبت به وزن دارد.

اما درشت مغذی‌ها چگونه محاسبه می‌شوند

بعد از محاسبه میزان کالری مورد نیاز شما در روز، درصد هر یک از درشت مغذیها محاسبه می‌گردد. در یک رژیم متعادل میزان کربوهیدرات در حدود ۴۵ تا۶۰ درصد، پروتئین ۱۰ تا ۳۰ درصد و چربی‌ ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

فواید رژیم با انعطاف

رژیم با انعطاف یک روش خوب برای کاهش وزن است و بسیاری را به خود جذب کرده؛ فواید احتمالی‌ رژیم با انعطاف می‌تواند عواملی باشد که با آن اشاره می‌کنیم.

  • این رژیم به راحتی قابل اجرا و دنبال کردن است

سخت‌ترین بخش از رژیم با انعطاف طراحی کردن آن است که آن نیز به عهده رژیم درمان و متخصص تغذیه است. اما به جز آن این رژیم در اکثر موارد به سادگی‌ برای فرد قابل اجرا است و در آن معمولا از غذاهای ساده و تعداد بیشماری از مواد غذایی استفاده می‌شود. می‌تواند به حفظ وزن کم شده و همنطور تثبیت وزن کمک نماید. تحقیقات انجام شده حاکی‌ از آن است که در نوعی رژیم غذایی که در آن به فرد اجازه داده می‌شود تا از غذاهای متنوع و دلخواه خود مصرف کند معمولا اثر طولانی مدتی‌ دارد و فرد را از رژیم غذایی خسته نمی‌کند.

  • تقریباً هیچ غذایی در لیست نخوردنی‌ها وجود ندارد

اکثرا مشکل اصلی افراد در دنبال کردن رژیم غذایی فشار عصبی زیادی است که تحمل می‌کنند تا غذای خاصی‌ را نخورند، در این رژیم غذایی به شما اجازه داده می‌شود که از غذایی که می‌خواهید میل کنید اما در محدوده کالری تنظیم شده توسط رژیم درمان.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها