با مکانیزم طبیعی رنگ کردن موهای سفید آشنا شوید

سفیدی مو و درمان خانگی آن
تحریریه تولینک

دیر یا زود، همه‌ی ما با پدیده‌ی سفیدی مو روبه‌رو می‌شویم. اما چرا برخی افراد در دوره 20 سالگی دچار سفیدی زودرس مو شده و موهایشان سفید می شود؟ در حالی که بسیاری از افراد اولین نشانه های سفیدی مو را در حدود سنین 40 تا 50 سالگی پیدا می کنند. حال باید با سفیدی مو چه کنیم؟ بسیاری از افراد انواع رنگ موهای شیمیایی را امتحان کرده‌اند، اما باید بدانید که استفاده از این رنگ موها در دراز مدت، ضررهای زیادی را به‌دنبال دارد. در این مقاله با روش‌های طبیعی رنگ کردن مو آشنا شوید:

1. چای

چای یکی از بهترین عوامل برای مقابله با سفیدی زودرس است. روش استفاده از آن بسیار آسان بوده و فقط کافی‌ست تا طرز تهیه‌ی آن را بدانید. شما می‌توانید به مدت دو ساعت یا کم‌تر آن را روی موهای خود بگذارید، اما تعداد دفعات استفاده را بیشتر کنید. هرچه تعداد دفعات بیشتر شود، تاثیر بیشتری بر موهای شما می‌گذارد.

مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری چای

آب

دستورالعمل:

چای را در آب بجوشانید، سپس اجازه دهید تا در دمای اتاق سرد شود. تفاله‌ی چای را جدا کرده و مایع آماده شده را روی موهای خود بمالید. اگر موهایی بلند دارید، آسان‌ترین روش برای استفاده از مایع، ریختن آن در ظرف آب‌ پاش است. به وسیله‌ی آب پاش، مایع را به موهای خود اسپری کرده و شانه کنید تا مطمئن شوید مایع به طور یکنواخت به موهای شما رسیده است. پس از حدود یک یا دو ساعت، موها را با آب سرد آب‌کشی کنید.

توجه: برای شست‌وشو از شامپو استفاده نکنید.

رنگ کردن موی سفید

2. درمان با محلول مریم گلی

گیاه مریم گلی یکی از موثرترین درمان‌ها برای سفیدی مو است. نه‌تنها رشد موهای سفید را متوقف می‌کند، بلکه آن‌ها را به رنگ اولیه‌شان باز می‌گرداند.

مواد لازم:

برگ مریم گلی (بهتر است برگ‌های سیاه آن را انتخاب کنید)

آب

دستورالعمل:

برگ‌ها را در آب بجوشانید، سپس صبر کنید تا در دمای اتاق سرد شود. مایع را به سرتاسر مو اسپری کرده و اجازه دهید به مدت دو ساعت روی مو بماند. سپس با شامپوی ملایم یا صابون موها را بشویید. هربار که موهای خود را بشویید، رنگ مو کمی تیره‌تر می‌شود. بهتر است این درمان را به مدت چند هفته انجام دهید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

رنگ کردن موی سفید

3. روغن نارگیل و لیمو

این مواد عالی و مفید تقریبا در همه‌ی آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود. بهتر است حداقل دو بار در هفته این ماده را مصرف کنید تا موها را مشکی، نرم و براق کرده و از سفیدی آن جلوگیری کند.

مواد لازم:

روغن نارگیل (به مقداری که همه‌ی مو را پوشش دهد.)

3 قاشق غذاخوری آبلیمو تازه

دستورالعمل:

روغن نارگیل را با آبلیمو مخلوط کنید. سپس به آرامی روی پوست سر ماساژ دهید و بعد از آن موها را شانه کرده تا محلول به سرتاسر موها برسد. یک ساعت صبر کرده و بعد از آن با شامپوی ملایم یا صابون بشویید.

رن کردن موی سفید

4. روغن نارگیل و برگ کاری

این درمان برای جوانانی که دچار سفیدی زودرس شده‌اند، بسیار مفید است.

مواد لازم:

روغن نارگیل

برگ کاری

دستورالعمل:

برگ کاری را در روغن نارگیل بجوشانید. سپس برگ‌ها را خارج کرده و اجازه دهید تا روغن در دمای محیط سرد شود. پس از سرد شدن، آن را روی پوست سر ماساژ دهید و حدود یک ساعت صبر کنید، سپس با صابون بشویید.

رنگ کردن موی سفید

5. درمان با دانه‌ی کنجد

برای این مواد بهتر است از کنجد سیاه استفاده کنید. زیرا پوست کنجد سیاه کنده نشده و مواد مغذی بیشتری نسبت به کنجد سفید دارد. با این حال، هر دو سرشار از مواد معدنی و ویتامین b هستند. این دانه‌های سودمند برای موهای آسیب‌دیده بسیار موثر است و باعث سیاه شدن مو می‌شود.

مواد لازم:

کنجد

آب

دستورالعمل:

کنجد را در آب بخیسانید تا نرم شوند. سپس با گوشکوب برقی کنجدها را له کرده تا به خمیر تبدیل شوند. خمیر آماده شده را به آرامی روی پوست سر ماساژ دهید. حدود یک ساعت صبر کرده، سپس با آب بشویید.

رنگ کردن موی سفید

6. روغن نارگیل و شنبلیله

این درمان، از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند.

مواد لازم:

برگ شنبلیله یا پودر آن

آب

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دستورالعمل:

اگر برگ‌های تازه‌ی شنبلیله را تهیه کرده‌اید، ابتدا آن‌ها با آب بشویید، سپس آن‌ها را بکوبید تا مانند خمیر شوند. خمیر را در آفتاب گذاشته تا خشک شود و به حالت پودر دربیاید. اما اگر پودر شنبلیله را تهیه کرده‌اید، نیازی نیست تا این مرحله را انجام دهید. پودر شنبلیله را با روغن نارگیل مخلوط کنید. سپس مخلوط را به موهای خود مالیده و اجازه دهید تا حدود یک ساعت روی موهای‌تان بماند. در آخر موهای خود را آب‌کشی کنید.

رنگ کردن موی سفید

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها