وقتی‌ همسرمان تحت فشار زیاد و استرس است، چگونه باید به او کمک کنیم؟

استرس در خانواده
تحریریه تولینک

استرس تقریبا برای تمامی انسان‌ها وجود دارد. ولی‌ کسانی‌ که با دنیای بیرون از خانه، کار و مسائل اقتصادی خانواده، دست و پنجه نرم می‌کنند، بیشتر در معرض فشار‌های فکری، استرس و اضطراب هستند. وقتی‌ متوجه می‌شویم که همسرمان چنین دوره‌ای را تجربه می‌کند، چگونه باید به او کمک کنیم؟۱. به او فرصتی برای آرامش و تنهایی‌ بدهید.

وقتی‌ همسرمان به خانه می اید و متوجه می‌شویم که روز سختی را پشت سر گذاشته است، نباید بلافاصله شروع به پرسیدن سوال‌ها کنیم و از او انتظار داشت باشیم که توضیح دهد یا علت بی‌ حوصلگیش را بگوید. این کار نه تنها توجه نیست بلکه خود تحت فشار گذاشتن است. یک ساعتی‌ به او فرصت دهید، سکوت کنید و اجازه دهید او آرامش در خانه بودن را حس کند.

۲. صحبت را با کلمات درست شروع کنید.

بسیار سخت است با کسی که دچار نگرانی‌ یا مشکل است، سر صحبت را باز کرد و او را وادار به توضیح نمود. چراکه ممکن است بیشتر احساس تحت فشار بودن کند. در عین حال، صحبت کردن و درمیان گذاشتن مشکل، بار آن را کم خواهد کرد. پس با توجه به شناخت خود از همسرتان، با کمال آرامش و احترام، صحبت را شروع کنید و از او جویا شوید.

۳. صبور باشید.

در چنین شرایط پر فشاری، بسیاری از افراد قدرت کنترل پایینی‌ روی اعصابشان دارند و زود از کوره در می‌روند و بی‌ طاقتی می‌کنند، حتی بهانه گیری هایی که بی‌مورد است و شما را می‌رنجاند. او را درک کنید و تا می‌توانید صبور باشید، و از این راه به او کمک کنید که زودتر این دوران سخت را پشت سر بگذارد.

۴. حواس او را با کارهای آسان و متفرقه پرت کنید.

اگر کار خاصی‌ در خانه هست که می‌دانید افکار او را مشغول کرده تا حدی سرگرمش می‌کند، پیشنهاد کنید تا با هم انجام دهید.

۵. هوای تازه همیشه کارساز است.

پیشنهاد کنید تا با یکدیگر به قدم زنی‌ بروید، از محیط تکراری که فکر او را بیشتر معطوف مشکلات می‌کند دورش کنید.

۶. پس از دانستن علت استرس و نگرانی‌های او، عکس عمل‌های خود را کنترل کنید و تا می‌توانید مثبت بمانید.

به او نشان دهید که شما اصلا نگران نیستید و مطمئنید که او این مساله را نیز پشت سر خواهد گذاشت. نشان دهید به او اعتماد دارید و خوشبین هستید.

۷. از زوایای دیگر، گزینه‌‌هایی‌ پیشنهاد کنید.

معمولا وقتی‌ انسان درگیر مشکلی‌ می‌شود، نمی‌تواند از تمام جنبه‌ها به مساله نگاه کند. پس در مغز خود به بررسی موضوع بپردازید، چشم اندازی جدید پیدا کنید و سعی‌ کنید راه حل‌هایی‌ به او پیشنهاد کنید.

۸. در مورد مسائل زناشویی او را همراهی کنید.

بسیاری از افراد در روز‌های پر تنش، دوست دارند زود به خواب بروند و در آرامش بخوابند، در حالیکه برخی‌ دیگر نیاز به توجه و عشق بیشتری دارند. در هر دو حالت نسبت به روز‌های عادی درک بیشتری داشت باشید و او را همراهی کنید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها