چگونه یادگیری موفق‌تری در روزهای تحصیل داشته باشیم

توصیه‌های روان شناسان برای تقویت حافظه
تحریریه تولینک

بنا بر مطالعات روان شناسان، راهبردهای موثری برای تقویت حافظه و به خاطر نگه داشتن مطالعات وجود دارد که اثر بخشی آن‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و به اثبات رسیده است. به ویژه دانشجویان و دانش آموزان بهتر است این تکنیک‌ها را در هنگام مطالعه رعایت کنند تا موفقیت بیشتری در یادگیری داشته باشند. در این مطلب به مواردی از آنها می‌پردازیم.

تنها بر روی آن چه مطالعه می‌کنید متمرکز شوید

برای آن که اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال یابد، شما باید به طور فعال به آن‌ها توجه کنید. سعی کنید در محیط‌هایی بدون سر وصدایی که موجب حواس‌پرتی مثل تلویزیون، موسیقی می‌شوند، مطالعه کنید.

از حفظ کردن مطالب بپرهیزید 

جلسات منظمی برای مطالعه در نظر بگیرید. مطالعه مطالب در طول چند جلسه، زمان کافی برای پردازش مناسب اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که به طور مرتب مطالعه می‌کنند بسیار بهتر از کسانی که تمام مطالب را در یک جلسه طولانی مطالعه می‌کنند، مطالب را به یاد می‌آورند.

مطالب را سازماندهی کنید 

محققان دریافته‌اند که اطلاعات در حافظه به صورت خوشه‌ای سازماندهی شده‌اند. شما نیز می‌توانید با بهره‌گیری از این ویژگی به ساختاردهی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می‌کنید بپردازید. سعی کنید مفاهیم و عبارت‌های مشابه یا مرتبط را با هم گروه‌بندی کنید.

اطلاعات را در ذهن‌تان بسط دهید و مرور کنید 

برای به خاطر آوردن اطلاعات، شما باید آنچه مطالعه کرده‌اید را در حافظه بلند مدت خود قرار دهید. به عنوان مثال، ابتدا تعریف عبارت‌های کلیدی را بخوانید، سپس با دقت بیشتر آن‌ها را مطالعه کنید و سرانجام به مطالعه تشریحی معنی آن عبارت‌ها بپردازید. پس از چند بار تکرار این فرایند، یادآوری این اطلاعات بسیار بهتر و آسانتر خواهد شد.

مفاهیم را در ذهن‌تان مجسم کنید 

بسیاری از افراد با تجسم مطالب، قدرت حافظه و به یادآوری خود را بهبود چشمگیری می‌بخشند. به عکس‌ها، نمودارها و سایر تصاویر کتاب‌های درسی‌تان توجه کنید. حتی اگر چنین تصاویری وجود ندارد می‌توانید خودتان ایجاد کنید.

مطالب آموخته را به فرد دیگری آموزش دهید 

تحقیقات  نشان می دهد که خواندن مطالب با صدای بلند، در به خاطر سپردن آن‌ها بسیار موثر است. روان‌شناسان همچنین دریافته‌اند که در صورتی که دانش‌آموزان به "تدریس" مفاهیم جدید به دیگران بپردازند، درک و یادآوری آن‌ها بهبود پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید با آموزش دادن مفاهیم و اطلاعات جدید به دوست یا همکلاس خود، این رویکرد را امتحان کنید.

روش یادگیری را تغییر دهید 

اگر به مطالعه در یک مکان خاص عادت کرده‌اید، سعی کنید آن را عوض کنید. اگر بعد از ظهرها مطالعه می‌کنید، هر روز صبح چند دقیقه‌ای را به مرور اطلاعاتی که روز قبل مطالعه کرده‌اید اختصاص دهید. با افزودن یک عنصر جدید به جلسات مطالعه خود می‌توانید اثربخشی تلاش‌هایتان را افزایش دهید و قدرت یادآوری خود را بهبود بخشید.

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها