تکنیک‌های تقویت یادگیری
تحریریه تولینک

توصیه‌های زیر کمک خواهد کرد تا مطالب جدید را بهتر و سریع تر به خاطر بسپارید؛ تلاش برای به خاطر سپردن تمام اطلاعات کمکی به شما نمی‌کند  بلکه بهتر است راه‌های یادگیری عمیق را بیاموزید و با این تکنیک‌ها بهتر و سریع‌تر مهارت‌های تازه را یاد بگیرید. 

تقویت حافظه 

  • اجتناب از حفظ کردن بدون ادراک
  • مطالعه بیشتر و عمیق تر
  • خواندن مطالب مختلف روان‌شناسی

 

در یادگیری، تجربه های جدید را متوقف نکنید 

یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌ها برای یادگیری اثربخش‌، ادامه دادن یادگیری است. مثلا اگر زبان تازه‌ای را فرا می‌گیرید، تمرین کردن آن زبان برای حفظ پیشرفتی که به دست آورده‌اید اهمیت دارد. اگر می‌خواهید اطلاعات جدیدی که به تازگی یاد گرفته‌اید در مغزتان حفظ شوند، به تمرین و تکرار ذهنی آن‌ها بپردازید.

راه‌های مختلف یادگیری را امتحان کنید 

تکمیل یادگیری شنیداری، با روش های دیگر همچون کلامی و دیداری. مثلاً آنچه یاد گرفته‌اید را برای دوستتان تشریح کنید، از آن یادداشت بردارید یا یک نقشه ذهنی برای آن رسم کنید. با یادگیری از چند راه مختلف، در واقع به استحکام بخشیدن بیشتر اطلاعات در ذهنتان کمک خواهید کرد. یکی از بهترین راه‌های یادگرفتن یک چیز، یاددادن آن به فردی دیگر است. ابتدا آنچه یاد گرفته‌اید را به کلمات و عبارات خود ترجمه کنید. خود این فرایند به تنهایی به استحکام بیشتر و یکپارچگی اطلاعات در مغز شما کمک می‌کند.

تجربه های عملی را کم اهمیت نشمارید 

برای بسیاری از ما، یادگیری مستلزم خواندن کتاب و مقاله، حضور در کلاس و جلسات سخنرانی،  انجام پژوهش در کتابخانه یا از اینترنت است. اگر در حال کسب مهارت یا توانایی تازه‌ای هستید، بر روی به دست آوردن تجربه عملی تمرکز کنید. اگر یک مهارت ورزشی است، آن فعالیت را به طور مرتب انجام دهید. اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، هیچ فرصتی را برای صحبت کردن به آن زبان با فردی دیگر از دست ندهید.

موثرترین روش یادگیری در مورد خودتان را بیابید 

نظریه‌های مختلفی درباره سبک‌های یادگیری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین شیوه یادگیری خود را بیابیدنظریه هوش چندگانه گاردنر، به توصیف هشت نوع هوش می‌پردازد که می‌تواند به آشکارسازی قدرت‌های فردی شما کمک کندسبک‌های یادگیری یونگ نیز می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید کدام راهبرد یادگیری بهترین کاربرد را برای شما دارد.

انجام چند کار به صورت هم زمان را کنار بگذارید 

برای سال‌های متمادی این گونه فکر می‌شد که کسانی که چند کاره هستند و بیشتر از یک کار را در یک زمان انجام می‌دهند، مزیتی بر دیگران دارند. اما اکنون پژوهش‌ها نشان می‌دهند که انجام چند کار همزمان می‌تواند باعث اثربخشی کمتر یادگیری گردد. بنابراین از انجام چند کار هم زمان بپرهیزید.

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها