خلاق بودن تنها ذاتی نبوده بلکه اکتسابی است

چگونه ذهن خود را خلاق کنیم؟
تحریریه تولینک

خلاقیت یعنی یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات و برخورد متفاوت با مشکلات. خلاقیت، مهارتی نیست که فقط منحصر به هنرمندان، شاعران یا نویسندگان باشد؛ بلکه که در همه مردم می‌تواند وجود داشته باشد. در این مطلب راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند در بالا بردن میزان خلاقیت موثر باشند.

کنجکاوی

یکی از موانع متداول بر سر راه خلاقیت، کم اهمیت شمردن کنجکاوی است. هنگامی که کنجکاوی شما نسبت به چیزی برانگیخته می‌شود به جای آن که خود را سرزنش یا توبیخ کنید، به تحسین خود بپردازید و به خود پاداش دهید. برای خود این فرصت را به وجود آورید که به کشف موضوعات تازه بپردازید.

ریسک پذیری

برای تقویت مهارت‌های خلاقانه خود، باید آماده خطرپذیری باشید. ممکن است تلاش‌های شما همیشه موفقیت آمیز نباشد ولی تقویت استعدادهای خلاقانه و دستیابی به مهارت‌های تازه در آینده به دردتان خواهد خورد. ترس از اشتباه کردن یا شکست خوردن از پیشرفت شما جلوگیری می‌کند. هرگاه چنین افکار و احساسی به سراغتان آمد، به خودتان یادآور شوید که اشتباهات،  بخشی از فرایند است؛ با وجودی که گاهی اوقات ممکن است با موانعی در مسیر خلاقیت خود روبه رو شوید ولی در نهایت به اهداف خود خواهید رسید.

اعتماد به نفس

بی‌اعتمادی به توانائی‌های خود، مانع خلاقیت می‌گردد. به همین دلیل، تقویت حس اعتماد به نفس اهمیت زیادی دارد. پیشرفت‌هایی که به دست آورده‌اید را ثبت کنید، از تلاش‌های خود خشنود باشید و همیشه در صدد یافتن راهی برای تحسین خلاقیت خود باشید.

مثبت اندیشی

بنابر نتایج پژوهشی صورت گرفته در این زمینه، نگرش مثبت می‌تواند توانایی شما در تفکر خلاقانه را افزایش دهد؛ پس روی کنار گذاشتن افکار منفیکه می‌تواند مانع رشد مهارت‌های خلاقانه شما گردد، تمرکز کنید.

دفتر یادداشت

برای پیگیری فرایند خلاقیت و ایده‌هایی که به نظرتان می‌رسد، دفترچه یادداشتی تهیه کنید. وجود این دفترچه به بازتاب دستاوردهای شما و در نظر گرفتن راه‌حل‌های احتمالی دیگر کمک خواهد کرد. ایده‌هایی که در این دفترچه ثبت می‌شوند می‌توانند در آینده الهام بخش شما گردند.

چالش

فرایند رشد مهارت‌های خلاقانه، پایان پذیر نیست. بنابراین، چالش مداوم خود به منظور رشد بیشتر قابلیت‌ها و توانائی‌هایتان بسیار اهمیت دارد. به جستجوی رویکردهای پیچیده‌تر برآئید، چیزهای جدید را امتحان کنید و از به کارگیری همان راه‌حل‌هایی که در گذشته استفاده کرده‌اید اجتناب نمائید. هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت به یک باره اتفاق افتد. به دنبال منابع جدید الهام‌بخش برای به دست آوردن ایده‌ها و انگیزه‌های تازه باشید؛ کتاب بخوانید، از موزه‌ها بازدید کنید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید  یا به بحث سازنده با یک دوست بپردازید. از هر روش یا راهبردی که برایتان مفیدتر است استفاده کنید. علاوه بر جستجوی منابع الهام‌بخش، باید خودتان نیز فرصت لازم را برای خلاقیت ایجاد کنید. مثلاً در دست گرفتن یک پروژه تازه یا پیدا کردن ابزارهای جدید برای استفاده در پروژه‌های فعلی. به هنگام تمرکز بر روی حل یک مسأله، از سوالات «چه می‌شود اگر ... » برای در نظر گرفتن سناریوهای احتمالی استفاده کنید. اگر این راه را در پیش گیریم نتیجه‌اش چه خواهد شد؟ با نگاه کردن به این سناریوهای مختلف، بهتر می‌توانید به راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل دست یابید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها