حقایقی درباره عوامل موثر در شکل گیری شخصیت!
تحریریه تولینک

هر انساني شخصيت منحصر به فردی دارد. در اصل، اين شخصيت ماست که موجودیت ما را شکل می‌دهد. شخصيت ما تقريباً بر تمام جنبه‌هاي زندگي ما تاثیر گذار است؛ از انتخاب‌هايي که براي زندگيمان مي‌کنيم تا چگونگي تعامل با افراد خانواده و انتخاب دوست و همسر. امَا چه عواملي بر شخصيت ما تأثيرگذارند؟ آيا مي‌توانيم شخصيت‌مان را تغيير دهيم يا عوامل ثابت و از پیش تعیین شده‌ای وجود دارند؟

  ترتيب تولد بر روي شخصيت تاثیر دارد

احتمالاً شنيده‌ايد که مي‌گويند بچه اول معمولاً مسئوليت‌پذيرتر است؛ در حالی که بچه آخر فاقد حس مسئوليت و دمدمي‌مزاج است. آيا اين تصاوير کليشه‌ای درست هستند؟

 ده‌ها سال است که کتاب‌هاي روان‌شناسي به موضوع تاثيرات ترتيب تولد بر روي شخصيت فرد مي‌پردازند امّا تا همين اواخر شواهد محکمي براي اين گفته‌ها وجود نداشت. آخرین مطالعات تجربی نشان می‌دهد که مسایلی همچون ترتيب تولد و اندازه خانواده، در واقع مي‌توانند بر روي شخصيت اثر گذار باشند. حتي در يک مطالعه نشان داده شده که ترتيب تولّد مي‌تواند بر روي انتخاب دوست و شريک عاطفي نيز اثر بگذارد. کساني که بچه اول خانواده هستند تمايل بيشتري براي ارتباط برقرار کردن با کساني که آن‌ها نيز بچه اول هستند نشان داده‌اند و اين وضعيت در بچه‌هاي میانه و آخر نيز صادق بوده است.

 

شخصيت روندی خطی طی می‌کند

 براساس مطالعاتی بر روي شخصيت صورت گرفته است، اغلب بخش‌هاي اصلي و مرکزي شخصيت در طول زندگي پايدار و ثابت مي‌ماند. سه جنبه‌اي که با افزايش سن ما تغيير مي‌کنند عبارتند از سطح اضطراب، رفتار اجتماعی و اشتياق به کسب تجربه‌هاي جديد.

 براساس يافته‌هاي پژوهشگران، مدرکی وجود ندارد که شخصيت کلی ما با افزايش سن تغيير مي‌کند. چيزي که در طول زندگي تغيير مي‌کند نقش و اولويت‌هاي ماست. مردم ممکن است فکر کنند که شخصيت‌شان با افزايش سن تغيير يافته  امّا اين عادت‌ها، توان و وضعيت جسمانی، مسئوليت‌ها و شرايط زندگی است که تغيير کرده نه شخصيت پايه آن‌ها.

 

بیماری ها و امراض روی برخی ویژگی‌های شخصیتی تاثیر دارند

 در گذشته، برخی ويژگي‌های مختلف شخصيتی در بيماري‌هایی خاص، دخيل فرض مي‌شده است. مثلا، کينه‌توزی و پرخاشگری با بيماری‌های قلبی مرتبط در نظر گرفته مي‌شدند. اشکال کار تناقض نتایج مطالعات مختلف در این زمینه بود.

 اخيراً پژوهشگران از يک روش آماری به نام فراتحليل (meta-analysis) براي ارزيابي دوباره پژوهش‌هاي قبلی در مورد ارتباط بين شخصيت و بيماري استفاده کرده‌اند. براين اساس، ارتباط بين ويژگي‌هاي شخصيت روان رنجور (نوروتيک) با ۵ بيماري سردرد، آسم، التهاب مفاصل (آرتريت)، زخم دستگاه گوارش و بيماری قلبي کشف شد. براساس يک مطالعه ديگر، خجالتی بودن یا گوشه گیری ممکن است با طول عمر کوتاه‌تر ارتباط داشته باشد.

  حيوانات نیز شخصيت‌‌های منحصر به فردی دارند

 آيا هرگز به اين فکر کرده‌ايد که حيوان مورد علاقه شما هم ممکن کاراکتری خاص داشته باشد؟ پژوهشگرانی که بر روي حيوانات پژوهش مي‌کنند دريافته‌اند که تمام حيوانات (از حشرات گرفته تا پرندگان و فيل‌ها) داراي شخصيت خاص خود، به همراه ترجيح ها، رفتارها و خصلت‌هايی هستند که در طول زندگيشان پايدار باقي مي‌ماند. به عنوان مثال، پژوهشگران دريافتند که کساني که خود را دوستدار سگ معرفي کرده‌اند، بيشتر برون‌گرا و علاقه‌مند به خوشحال کردن ديگران هستند، در حالي که کساني که خود را دوستدار گربه توصيف کرده‌اند، بيشتر درون‌گرا و محتاط هستند. 

 

 شخصيت بر اولويت‌ها تأثيرگذار است

ممکن است از شنيدن اين که شخصيت شما مي‌تواند تأثير کاملي بر اولويت‌هاي شخصي شما داشته باشد، زياد تعجب نکنيد امّا حتماً از فهميدن اين که ميزان اين تأثير چقدر گسترده است، شگفت‌زده خواهيد شد. شخصيت منحصر به فرد و يگانه شما، از انتخاب دوست گرفته تا علاقه‌مندي به يک نوع موسيقي خاص، تقريباً بر هر انتخابي که در زندگي روزمره‌تان مي‌کنيد، تأثيرگذار است.

 براي مثال، با وجودي که شما ممکن است به خود بباليد که قبل از پشتيباني از هر نامزدي در انتخابات، تمام جنبه‌هاي مختلف را به دقت در نظر مي‌گيريد، امّا پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که شخصيت شما نقش مهمي در اولويت‌هاي سياسي دارد. براساس مطالعه‌اي که توسط پژوهشگران دانشگاه تورنتو صورت گرفته است، افرادي که خود را محافظه‌کار مي‌دانند از نظر يکي از ويژگي‌هاي شخصيتي به نام «نظم و ترتيب» از ديگران بالاترند، در حالي که کساني که خود را ليبرال مي‌دانند از نظر احساس يگانگي و همدلي بالاتر از ديگران قرار دارند.

دیگران مي‌توانند براساس پروفايل های شما در شبکه های اجتماعی، شخصيت‌تان را مورد قضاوت قرار دهند

تصور ما از هويت مجازی افراد این است که اغلب مردم سعي مي‌کنند که گونه ايده‌آلی از خودِ واقعي‌شان را نشان دهند. اما در حقیقت آنها مي‌خواهند اطلاعات مربوط به خودشان را با دقت و وسواس بيشتري از حالت عادي انتخاب و ارایه کنند. مثلاً شما بهترين و جذاب‌ترين عکس خودتان را براي پروفایل انتخاب مي‌کنيد و يا مي‌توانيد هرگونه اظهارنظری را قبل از اعلام، ويرايش کنيد. مطالعاتی نشان می‌دهند که شرح‌حال‌هاي مجازی، ابزار بسیار خوبي براي انتقال دادن شخصيت «واقعي» شما هستند. در یک مطالعه، پژوهشگران پرونده 236 دانشجوي آمريکايي را مورد بررسي قرار دادند. شرکت‌کنندگان همچنين پرسشنامه‌اي را که براي ارزيابي ويژگي‌هاي شخصيتي طراحی شده بود تکميل کردند. سپس، شخصيت شرکت‌کنندگان را براساس اطلاعات اکانت فیس بوک آنها مورد ارزيابي قرار دادند و نتايج آن را با نتايجی که از پرسش نامه‌ها به دست آمده بود مقايسه کردند. دريافتند که شخصيت افراد براساس شرح‌حال فيس‌بوک‌شان به طور دقيق قابل شناسايی بوده است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها