اصول طراحی اتاق نشیمن
تحریریه تولینک

در طراحی اتاق نشیمن باید تعادلی بین زیبایی و راحتی ایجاد کنید. با رعایت چند قانون ساده می‌توانید راحتی را در اتاق نشیمن خود فراهم کنید. این مطلب را بخوانید و سپس با سلیقه خود وسایلی را انتخاب کنید که راحتی را هم به همراه داشته باشند. 

فرش

قالیچه‌ای که فقط فضای زیر میز پیش‌دستی را می‌گیرد، خیلی کوچک است. از فرشی استفاده کنید که حدود 60 درصد فضای اتاق را بگیرد و حداقل 30 سانتی‌متر از 4 طرف کف اتاق خالی باشد. اگر مبل دارای حاشیه پارچه‌ای است  یا اگر کف آن به زمین نزدیک است، هر چهار پایه را یا روی فرش بگذارید یا بیرون از فرش. اما بعضی از مبل‌ها پایه‌های بلندتری دارند. در این صورت اگر دوست دارید می‌توانید پایه‌های جلویی را روی مبل و عقبی را بیرون از فرش بگذارید.

فرش اتاق نشیمن

تابلوی بالای مبل

طول تابلو نباید هیچ‌وقت به اندازه طول مبل باشد. بهترین حالت این است که طول تابلو به اندازه دو سوم طول مبل باشد و طوری قرار گیرد که مرکز هر دو در یک امتداد باشد. نقطه مرکزی تابلو باید حدود 150 سانتی‌متری زمین قرار بگیرد.

تابلوی بالای مبل

میز پیش‌دستی

مثل تابلو، اندازه مناسب میز هم براساس مبل تعیین می‌شود. طول میز بهتر است دو سوم طول مبل و ارتفاع میز حدود 5 سانتی‌متر کوتاه‌تر از سطح نشیمن مبل باشد (معمولاً ارتفاع میز  35 تا 40 سانتی‌متر است). بین میز و نشیمن مبل حدود 45 سانتی‌متر فاصله بگذارید تا انسان بتواند به سادگی از بین آنها عبور کند و دسترسی به وسایل روی میز هم راحت باشد. میزهای عسلی کناره‌ها هم باید یا هم ارتفاع میز وسط باشند یا چند سانتی‌متر کوتاه‌تر از دسته مبل.

میز پیش دستی

کوسن

بر روی یک مبل استاندارد 2 متری می‌توانید از 3 کوسن 50 سانتی‌متر مربعی استفاده کنید (بهتر است تعداد کوسن‌ها فرد باشد تا تقارن زیادی ایجاد نشود). دو تا از آنها را در یک سمت و یکی را در سمت دیگر قرار دهید. از طرح‌های متفاوت استفاده کنید. برای مبل‌های 2نفره دو کوسن هم کافی است.

کوسن

چراغ

لبه پایینی کلاهک چراغ رومیزی کنار مبل باید هم‌سطح چشم انسان در حالت نشسته باشد وگرنه چراغ باعث خیرگی چشم می‌شود. به طور معمول بهتر است مرکز کلاهک در ارتفاع 90 تا 105 سانتی‌متری از زمین باشد.

اما چراغ ایستاده معمولاً ارتفاعی معادل 170 سانتی‌متر دارد، و باید طوری باشد که چه شما نشسته باشید چه ایستاده، لامپ از دید شما پنهان باشد. برای تنوع و زیبایی بهتر است از یک چراغ ایستاده در یک سمت مبل و در سمت دیگر از چراغ رومیزی استفاده کنید.

چراغ

ترکیب طرح‌ها

به طور کلی برای هر اتاق یک طرح غالب و برجسته داشته باشید. این طرح اصلی را بر روی یکی از عناصر کلیدی اتاق یعنی: دیوار، مبل یا فرش استفاده کنید و برای عناصر دیگر از طرح‌های ساده‌تر (مثلاً راه راه یا خال خالی) با مقیاسی کوچک‌تر از طرح اصلی، اما با همان تم رنگ استفاده کنید.

اتاق نشیمن

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها