هشت باور غلط اما  مرسوم درباره زیبایی
تحریریه تولینک

زیبایی و داشتن چهره‌‌‌‌‌‌‌ای با طراوات برای همه مهم است؛ همه ما هم روش‌هایی برای حفظ شادابی و زیبایی چهره خود داریم که یا خواندیم یا از دیگران شنیده‌ایم. برخی باورهای قدیمی درباره زیبایی وجود دارد که اغلب ما شنیده‌ایم ولی دانش امروز ثابت کرده که بسیاری از این باورها غلط است و بهتر است با به روز کردن اطلاعات خود، باورهای غلط قدیمی را دنبال نکنیم. 

اگر تار موی سفید را بکنی، بیشتر می‌شود

این باور نادرست است! کندن موهای سفید جادویی نیست و باعث افزایش آن نمی‌شود. در واقع زمانی‌که ریشه‌ی یک مو سفید شد، بعد از کندن، دوباره یک تار موی سفید به جای آن رشد خواهد کرد. متاسفانه هیچ راهی برای از بین بردن موهای سفید وجود ندارد، اما شما می‌توانید هنگام رنگ کردن مو، از برس‌هایی با موهای  فشرده‌تری استفاده کنید تا ریشه‌ی مو را به خوبی رنگ کرده و سفیدی مو را بپوشاند.

موی سفید

چربی باعث ایجاد جوش می‌شود

این موضوع موافقین و مخالفینی دارد. درحالی که بعضی از روغن‌های بسیار چرب منافذ پوست را مسدود کرده و پوست را لکه‌دار می‌کند اما استفاده از روغن‌های ضد جوش‌، زیبایی، شادابی و پوستی تمیز را برای شما به ارمغان می‌آورد. به یاد داشته باشید که حذف چربی پوست به‌طور کامل، باعث عدم تعادل در پوست شده (نوعی شوک) و همین امر زمینه‌ی آکنه را فراهم می‌کند.

خمیردندان باعث از بین رفتن جوش می‌شود

این باور کاملا غلط است. اگرچه اسانس منتول (اسانس نعنای موجود در اکثر محصولات نعنایی) باعث خنکی و التیام ورم می‌شود، اما خمیردندان‌های نعنایی باعث تحریک و افزایش آکنه می‌شود. بهتر است برای درمان آکنه به متخصص پوست مراجعه کرده و درمان‌های متداول را انجام دهید یا از داروهای گیاهی مانند روغن چای سبز استفاده کنید.

فقط پوست‌های خشک باید از مرطوب‌کننده استفاده کنند

این نظریه مطلقا اشتباه است! مهم نیست جنس پوست شما چیست، رطوبت برای پوست شما لازم است. درحقیقت حذف مرطوب‌کننده از برنامه‌ی سلامتی خود باعث تولید بیش‌ازحد چربی پوست می‌شود.  بهترین راه برای حفظ تعادل چربی پوست، مصرف مرطوب‌کننده است. بهتر است از مرطوب‌کننده‌های سبک (روی پوست احساس سنگینی نکنید) استفاده کرده تا کم‌ترین اثر چربی را روی پوست بگذارد.

راز زیبایی

استفاده از کرم برنزه‌کننده، از آفتاب‌سوختگی جلوگیری می‌کند

در اینجا می‌خواهیم به یکی دیگر از باورهای غلط  و غیرمنطقی بپرازیم. هیچ کرمی با این عنوان وجود ندارد. در حقیقت، برنزه شدن نشانه‌ی آسیب‌ اشعه‌ی ماوراء‌بنفش است. زمانی‌که پوست شما در معرض تابش اشعه‌ی ماوراء‌بنفش قرار می‌گیرد، مرحله‌ی تولید بیش‌ازحد رنگ‌دانه‌ی پوست آغاز شده و همین امر باعث  تیرگی پوست می‌شود. میزان حفاظت یک کرم برنزه‌کننده در برابر آفتاب معادل  SPF 3بودهو تنها راه محافظت در برابر آفتاب، استفاده از ضدآفتاب‌هایی با SPF 30 یا بیشتر است.

اصلاح با تیغ، موها را ضخیم‌تر می‌کند

ماشین‌های ریش‌تراشی مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند چون شواهد نشان می‌دهد که اصلاح با تیغ بر رشد یا ضخامت موها تاثیر می‌گذارد. اما علت چیست؟ موها ابتدا به صورت وسیع در پیاز مو رشد کرده و از پوست بیرون می‌آیند. اصلاح با تیغ مستقیما عرض این موها را از پوست جدا می‌کند. بنابراین زمانی‌که مو دوباره رشد کرد (اگر ته‌ریش داشته باشید)، نسبت به قسمت‌های نرم پوست، ضخیم و زبر احساس می‌شود. و این تنها دلیلی است که شما احساس می‌کنید موها ضخیم شده‌اند.

فقط در دوران بلوغ جوش می‌زنید

 لکه‌دار شدن پوست در برحه‌ای از زمان (قبل از بیست ‌سالگی) بسیار آزاردهنده است اما بعد از سپری کردن این دوران و در سن سی سالگی هم ممکن است جوش بزنید! احتمال جوش زدن در دهه‌ی سی سالگی در بین بانوان، 26درصد است. جوش زدن ربطی به سن ندارد، اما به هورمون‌ها و ژنتیک بستگی دارد.

راز زیبایی

ایستادن بیش‌ازحد باعث واریس می‌شود

برخلاف باورهای متعددی که وجود دارد، ایستادن بیش‌ازحد باعث ایجاد واریس نمی‌شود. درحقیقت، ایستادن زیاد عامل اصلی نیست. تمام روز سرپا ایستادن، پمپاژ خون از پا به قلب را زیاد کرده، بنابراین گردش خون بیشتر شده و درنتیجه رنگ خون تیر می‌شود که همین امر باعث نمایان شدن رگ‌ها شده، اگر پوستی سفید و حساس دارید، شدت پیدایش رگ‌ها بیشتر می‌شود.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها