سکوت درمانی را یاد بگیرید
تحریریه تولینک

از دیدگاه روانشناسی، یکی‌ از مهمترین خصیصه‌های شخصیتی در انسان‌های موفق، انعطاف پذیری آنهاست. اما مفهوم انعطاف پذیری شخصیتی در روان شناسی‌ چیست؟ ذهن انسان، هرچه فضای بیشتری برای حرکت و جای گیری افکار در خود داشته باشد، آنها را راحت تر پردازش می‌کند، و هرچه راحت تر اطلاعات را پردازش کند با مسائل ساده‌تر کنار می‌آید و زندگی‌ را در هر شرایطی قبول می‌کند. برخلاف معنای لغوی، انسان‌هایی‌ که شخصیت منعطفی دارند، نسبت به سختی‌ها، مشکلات و بحران‌های زندگی‌ مقاوم ترند. 

۳ ویژگی‌ اصلی‌ برای رسیدن به این درجه از مقاومت و انعطاف پذیری :

  • خودآگاهی‌ و خودشناسی
  • کنجکاوی سیری ناپذیر برای یادگیری و دانستن
  • علم به مسائل یا کسب اطلاعات کافی‌ در مورد پیشامدها

اما چطور می‌توانیم این ویژگی‌‌ها را در خودمان تقویت کنیم؟! یکی‌ از موثرترین راه‌ها به گفته محققان، سکوت درمانیست! 

همه ما فکر می‌کنیم از زمانمان در طول روز بهترین استفاده را داریم. اما واقعا چقدر برای سلامت روان خود وقت می‌گذاریم؟

"الن لانگر" از دانشگاه هاروارد، در کتابش به تاثیر فوق‌العاده "تمرکز حواس" از طریق "سکوت درمانی" پرداخته است. یکی‌ از بهترین روش ها، تمرین سکوت ۵ دقیقه‌ای به شکل روزانه است.

سعی‌ کنید هرروز، فقط به مدت ۵ دقیقه با خاموش کردن تمام لوازم الکترونیکی‌ و دور شدن از اطرافیان (برای اینکه زمان را از دست ندهید، ساعتی‌ کوک کنید)، در سکوت کامل بنشینید، چشمان خود را ببندید، تمام افکار تکراری را از ذهن خود بیرون رانید (برای اینکار می‌توانید روی نظم دم و بازدم خود تمرکز کنید)، فضای ذهن خود را تجسم کنید که چقدر شلوغ و پر تردد است... همه آنها را متوقف کنید، کنار بزنید و تا می‌توانید فضای خالی‌ در ذهن خود ایجاد کنید. سکوت را با هر دم به دنیای خودتان وارد کنید... وقتی‌ احساس آرامش کردید، کم کم تمام حواستان را با مغزتان لمس کنید... با چشم‌های بسته ببینید، در سکوت بشنوید، از دهان بسته با خودتان صحبت کنید، و بدون لمس، جسم خودتان را حس کنید...  

روزهای اول بی شک سخت خواهد بود، اما بعد از چند روز، متوجه می‌شوید که تاثیر مثبتی روی تمرکز حواس شما داشته است. این تمرکز، باعث سبک شدن مغز، بالا رفتن سرعت کارکرد، تحلیل منطقی‌تر، خلاقیت بیشتر و در نهایت رسیدن به هدف، یعنی‌ انعطاف پذیری فکری می‌شود. 

  • با رسیدن به درجه درستی‌ از خودشناسی، به خودآگاهی می‌رسید.
  • با باز شدن فضای فکری، ظرفیت یادگیری بالا رفته و پذیرای اطلاعات جدید و دیدگاه‌های نو می‌شوید.
  • و در نهایت، به کمک دو مورد اول، به مرور شخصیتی محکم‌تر، با قابلیت درک درست‌تر از مسائل زندگی‌ خواهید داشت.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها