نکاتی که طراحان داخلی به محض ورود به خانه شما به آنها دقت می‌کنند!

چیدمان منزل از نگاه طراحان
تحریریه تولینک

اولین نکته در طراحی داخلی این است: «سلیقه هرکسی متفاوت است!» اما با این وجود طراحان داخلی با دانشی که درباره سبک‌ها و مدل‌های طراحی دارند، به صورت غریزی وقتی وارد خانه‌ای می‌شوند در مورد بعضی نکات قضاوت می‌کنند. اگر برای شما مهم است که دکوراسیونی مورد پسند طراحان داخلی داشته باشید، این مطلب را بخوانید. ما لیستی از نکاتی که یک طراح داخلی به محض ورود به خانه شما به آنها دقت می‌کند، تهیه کرده‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

 • روشنایی خانه

نورپردازی خانه بسیار اهمیت دارد. طراحان معتقدند که 90 درصد موارد، اگر فردی وارد فضایی شود و حال و هوای آن را بپسندد، به خاطر نورپردازی مناسب آن بوده است. بر اساس گفته طراحان داخلی، نورپردازی مناسب یعنی اینکه در منابع نوری اتاق تنوع وجود داشته باشد. در یک اتاق باید نورپردازی محیطی، عملکردی و تأکیدی وجود داشته باشد. می‌توانید در اینجا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع بخوانید.

نگاه طراحان به خانه

 • ترکیب‌بندی خانه

وقتی که یک طراح وارد خانه می‌شود، نگاهی به کلیت اتاق می‌اندازد و عناصر اضافی و ناهماهنگ را تشخیص می‌دهد، مثلاً محل ناردرست قرارگیری در اتاق، لوستر یا فرش.

نگاه طراحان به خانه

 • نحوه قرارگیری مبلمان

طراحان طی چند دقیقه اولی که وارد یک اتاق می‌شوند، نحوه قرارگیری مبلمان را بررسی می‌کنند. از نظر یک طراح داخلی هیچ چیز آزاردهنده‌تر از مبلمان چسبیده به دیوار در یک اتاق بزرگ نیست.  

نگاه طراحان به خانه

بعضی جزئیات ریز می‌توانند تأثیر زیادی در ایجاد حس خانه داشته باشند. مثلاً قرار دادن یک گلدان گل در کنار در حال و هوای خانه را عوض می‌کند.

نگاه طراحان به خانه

 • تعداد کوسن‌ها روی مبل

یکی از طراحان در این مورد می‌گوید: «هرچه بیشتر بهتر!» تعدادی کوسن و روکش بر روی مبل باعث زیبایی خانه می‌شود.

نگاه طراحان به خانه

 • مرتب بودن خانه

شلوغ و پرجزئیات بودن خانه کمکی به زیبایی آن نمی‌کند. در واقع اگر یک طراح داخلی واد خانه‌ای شلوغ شود، از صاحب‌خانه اجازه می‌گیرد تا وسایل اضافی و خاک‌گرفته را دور بریزد.

نگاه طراحان به خانه

 • قفسه کتاب

طراحان بر اساس اینکه شما چگونه کتاب‌های‌تان را مرتب کرده‌اید، می‌توانند به شخصیت شما پی ببرند. اگر کتاب‌ها روی هم تلنبار شده باشند، معمولاً نشان‌دهنده این است که صاحب خانه اهل کتاب خواندن نیست و آنها را فقط به عنوان دکور خریداری کرده است. کتاب‌ها باید جوری چیده شوند که در دسترس باشند.  

نگاه طراحان به خانه

 • کارهای چوبی روی دیوار

انتخاب دکورها و دیواره‌های چوبی متناسب و هماهنگ با دکوراسیون خانه بسیار اهمیت دارد. محصولات چوبی نامرغوب و نامناسب می‌توانند کل دکور خانه را تحت‌الشعاع قرار دهند.

نگاه طراحان به خانه

 • چه کسی در خانه زندگی می‌کند

دکوراسیون خانه باید وجهه‌ای شخصی داشته باشد و  بازتابی از افراد ساکن در آن خانه باشد. با ورود به یک خانه‌ که این ویژگی را داشته باشد، می‌‌توانید تعداد اعضای خانواده، سرگرمی‌ها و آرزوهای آنها را حدس بزنید.

نگاه طراحان به خانه

 • بویی که در خانه پیچیده

نباید در ایجاد رایحه خوب در خانه زیاده‌روی کرد. اگرچه شمع‌های عطردار فضایی خوش‌آیند به وجود می‌آورند، اما استفاده بیش از حد از آنها باعث حسی نامطلوب می‌شود.

نگاه طراحان به خانه

 • فاصله پرده از کف زمین

شاید این مسأله از نظر شما زیاد مهم به نظر نرسد، اما طراحان این فاصله را به خوبی می‌بینند. قد پرده باید متعادل باشد.

نگاه طراحان به خانه

 • سرویس بهداشتی

از نظر طراحان صابون و حوله تمیز عناصر مهمی در خانه هستند که چیدمان آنها می‌تواند باعث تشویق به شستن دست‌ها شود.

نگاه طراحان به خانه

 

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها