دانستنی‌های لازم برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

SPF بالا، یک اشتباه رایج در انتخاب ضد آفتاب
تحریریه تولینک

نورآفتاب بزرگترین دشمن پوست شماست و برای مقابله با این دشمن راه‌کارهایی وجود دارد. تاثیرگذارترین وسیله برای محافظت پوست، استفاده از کرم ضد آفتاب است. ضد آفتاب‌ها تا حد زیادی مانع از رسیدن اشعه‌‌فرابنفش و اثرات منفی آن بر پوست می‌شوند و از پوست در برابر اثرات مضر نور خورشید مراقبت می‌کنند.

کرم ضد آفتاب

باورهای غلط در مورد SPF

SPFمعیاری است که مدت زمان محافظت ضد آفتاب را نشان می‌دهد و ارتباطی با میزان محافظت از پوست ندارد. اگر میزان SPF یک کرم ضد آفتاب 30 باشد، به این معنا نیست که از پوست شما در برابر نور آفتاب 30% محفاظت می‌کند.

محاسبه میزان محافظت ضد آفتاب بر اساس SPF

برای دانستن میزان محافظت یک کرم ضد آفتاب در برابر اشعه مضر خورشید، باید این‌ گونه عمل کنید.
در ابتدا عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضد آفتاب تقسیم کنید. سپس حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد باقی‌مانده، نشان دهنده‌ی درصد محفاظت از پوست به وسیله‌ی کرم ضد آفتاب است.
مثلا کرم ضد آفتابی که SPF 30 دارد، ۹۶.67% از پوست در برابر نور خورشید محفاظت می‌کند. بنابراین میزان مراقبت یک کرم ضد آفتاب با SPF100، ۹۹% است و برای استفاده روزمره و پوست‌های نرمال این چند درصد، چندان مهم نیست.

رابطه بین عددSPF و میزان محافظت آن خطی نیست؛ یعنی از SPF 25 یا 30 به بالا، با افزایش عدد SPF، میزان محافظت آن، به همان اندازه بالا نمی‌رود. مثلا میزان محافظت یک ضدآفتاب با SPF 30 حدود 96% و میزان محافظت ضدآفتاب با SPF 60، حدود 97% است.

SPF 30، بهترین کرم ضد آفتاب

برای استفاده روزمره کرم ضد آفتاب با SPF 30، بهترین محصول مراقبت از پوست است. کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالاتر از 50، فقط برای کسانی که بیماری پوستی مانند حساسیت، لک‌های قوی یا سرطان پوست دارند و همچنین کسانی که لیزر کرده‌اند تجویز می‌شود.
برای این که SPF یک کرم ضد آفتاب، افزایش یابد، برای وارد کردن مواد شیمیایی زیاد به آن، درصد چربی آن را بالا می‌برند. به همین دلیل کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، چرب هستند و باعث ایجاد جوش می‌شوند.

کرم ضد آفتاب SPf 30

تاثیر ضد آفتاب بر چربی پوست

نکته‌ مهم دیگر در انتخاب محصول مراقبت از پوست این است که باید ضد آفتاب متناسب با نوع پوست (نرمال، چرب و جوشی، خشک یا حساس) باشد. اگر پوست صورت شما خشک است و زیاد جوش می‌زنید، باید از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنید و اگر پوست صورتتان خشک است، استفاده از ضد آفتابی که مرطوب کننده دارد بهتر است.

نشانه‌های یک ضد آفتاب خوب

1-ضدآفتاب خوب باید هر دو نوع اشعه‌ی فرابنفش Aو Bرا فیلتر کند.

2- تاثیر آن باید برای مدت زمان طولانی‌ باشد و مقاومت دربرابر آب و تعرّق زیاد باشد.

3- از نظر ظاهری باید زیبا و طبیعی باشد.(صورت را سفید نکند و روی پوست نماسد.)

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها