تاثیرات منفی نور خورشید را جدی بگیرید!

کرم ضد آفتاب، اولین گام برای حفظ سلامت پوست
تحریریه تولینک

خورشید یکی از عوامل مهم حیات بشر است، اما نباید فراموش کرد این عنصر مهم برای ادامه زندگی مضراتی نیز دارد و تاثیر منفی بر پوست و چشم انسان می‌گذارد. نور خورشید اشعه‌های نامرئی و آسیب زننده‌ای دارد که اشعه ماورای بنفش(UV) نام دارد. این اشعه سرطان، لک، چین و چروک و پیری زودرس در پوست ایجاد می‌کند. استفاده از کرم ضدآفتاب برای محافظت پوست در برابر اشعه UV یکی از مهم‌ترین و آسان‌ترین راه‌کارها است.

اشعه مضر آفتاب چه تاثیری بر پوست دارد؟

نور خورشید از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است. اشعه ماورای بنفش، طول موج خاصی از نور خورشید است که به دو بخش A وB تقسیم می‌شود.
اشعه ماورای بنفش نوع B، بر لایه‌‌ی خارجی پوست(اپیدرم) تأثیر می‌گذارد و آفتاب سوختگی ایجاد می‌کند. این اشعه‌ی آفتاب از شیشه عبور نمی‌کند و وقتی پنجره‌ بسته باشد توسط شیشه جذب می‌شود. اشعه ماورای بنفش A، علاوه بر این‌که از شیشه عبور می‌کند، به نواحی عمیق پوست نفوذ و آسیب‌های جدی در پوست ایجاد می‌کند.
اشعه نوع A و B با شکستن کلاژن پوست و جلوگیری از مکانیسم‌ ترمیم پوست، باعث کک‌ومک، چروک، سرطان پوست و بیماری‌های دیگری می‌شوند.

uv ray

مکانیزم عمل کرم ضد آفتاب چگونه است؟

کرم‌های ضدآفتاب با استفاده از خواص شیمیایی یا جذب اشعه و مسدود کردن ماورای بنفش، از نفوذ اشعه UV نوع A و B، آفتاب به پوست جلوگیری می‌کنند.

SPF چیست؟
میزان مقاومت کرم ضدآفتاب در برابر  اشعه مضر آفتاب با واحد SPF بیان می‌شود. SPF مخفف Sun Protection Factor است. SPF مدت زمان محافظت کرم ضد آفتاب را نشان می‌دهد و ارتباطی با میزان محافظت از پوست ندارد. برای افرادی که پوست حساس دارند، ضد آفتاب‌هایی با SPF بالاتر از 30 مناسب هستند.

spf

کرم ضدآفتاب را متناسب با پوست خود انتخاب کنید

انتخاب یک ضدآفتاب متناسب با پوست صورت یکی از اصولی است که باید به آن توجه داشت. به عنوان مثال اگر پوست چرب و مختلط دارید برای جلوگیری از ایجاد جوش و آکنه، باید از ضدآفتابی که فاقد چربی است، استفاده کنید. همچنین اگر پوست حساس به نور آفتاب دارید یا از بیماری‌های پوستی رنج می‌برید باید از ضدآفتابی با SPF بالا استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب را اصولی مصرف کنید

پس از انتخاب ضد آفتاب متناسب با پوست، برای محافظت بهتر نیم ساعت پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کرم را روی صورت بمالید و هر دو ساعت آن را تجدید کنید. اگر تعرق بدن شما زیاد است یا به ورزش‌های آبی می‌پردازید، باید از ضد آفتاب‌ مقاوم در برابر آب استفاده کنید.

در روزهای ابری ضد آفتاب را فراموش نکنید!

اشعه ماورای بنفش(UV) به راحتی از ابر عبور می‌کند حتی در روز های ابری هم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین برف نیز درصد بالایی از UV را منعکس می‌کند و موجب آفتاب سوختگی می‌شود. بنابراین استفاده از ضدآفتاب در مناطق برفی و کوهستان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کرم ضد آفتاب و اسکی

کودکان و کرم ضد آفتاب

پوست صورت و بدن کودکان بسیار حساس است؛ به همین دلیل تا حد امکان آن‌ها را از معرض نور خورشید دور نگه‌دارید و از ضد آفتاب مناسب کودکان استفاده کنید. مطالعات پزشکی نشان می‌دهند؛ اگر از دوران کودکی پوست را در برابر آفتاب محافظت کنید، در بزرگسالی احتمال بروز سرطان و بیماری‌های پوستی به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

کرم ضد آفتاب برای کودکان

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها