بزرگ کردن سینه با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟
تحریریه تولینک

اگر شما از سایز سینه خود ناراضی هستید و اعتماد به نفستان را از دست داده‌اید، افزایش سایز پستان، با جراحی Breast Augmentation امکان‌پذیر است. این روش می‌تواند پستان‌ها را بزرگ و برجسته و هماهنگی و تقارن بین دو پستان را بهتر کند. در این روش از پروتز برای ایجاد یک پستان بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

روش افزایش حجم پستان یا همان عمل جراحی بزرگ کردن سینه، برای ترمیم پستان‌هایی که افتادگی شدید دارند، مناسب نیست. اگر شما می‌خواهید که سینه‌های شما بزرگ به نظر برسد و به سمت بالا کشیده شود، باید جراحی لیفت پستان و پروتز پستان را به‌طور همزمان انجام دهید. 
گاهی نمی‌توان این دو عمل را هم‌زمان انجام داد و باید طبق نظر پزشک با فاصله مشخص انجام شود.
بهتر است این عمل زمانی انجام شود که از سلامت کامل جسمی برخوردار باشید و پستان‌هایتان به طور کامل رشد کرده‌اند. پروتز پستان همیشگی نخواهد بود و در آینده نیاز به عمل جراحی مجدد، جهت تعویض پروتز پستان دارد. پروتز پستان برای سلامتی خطری ندارد و مطالعات موسسات تحقیقاتی_پزشکی، رابطه‌ای بین پروتز پستان و ایجاد بیماری‌های خود ایمنی و سیستمیک پیدا نکرده‌است. اگر به خاطر بارداری، کاهش وزن، افزایش سن و عدم تقارن پستان‌ها حساس ناخوشایندی دارید، می‌توانید این عمل را انجام دهید.

هزینه عمل پروتز سینه چقدر است؟

قیمت جراحی پروتز پستان متفاوت است و به تجربه و تخصص پزشک، محل جراحی، دستمزد بی‌هوشی، داروهای مصرفی، تست‌های آزمایشگاه، شرایط عمل، جنس و نوع پروتز بستگی دارد. قیمت پروتز به انواع آن، کشور ساخت آن، درجه مرغوبیت و میزان تاریخ استفاده آن بستگی دارد. خدمات بیمه، جراحی پروتز پستان و عوارض مربوط به آن و جراحی‌های ترمیمی احتمالی پس از آن را پوشش نمی‌دهد.

انواع پروتز

پروتز سالین

این نوع پروتز از محلول سالین (آب نمک استریل) ساخته می‌شود. با توجه به حجم، شکل و نرمی پستان مقدار محلولی که در پروتز تزریق می‌شود، متفاوت خواهد‌بود. اگر پروتز پاره شود یا هرگونه اشکالی در جداره آن به وجود آید، محتویات آن به راحتی جذب بدن و جداره آن روی هم جمع می‌شود. استفاده از پروتزهای سالینی توسط FDA در خانم‌هایی با سن بیش از 18 سال تائید شده است.

پروتز سالین

پروتز سیلیکون

این نوع پروتز با ژل قابل ارتجاع پر شده‌است. شکل پروتز و حالت آن به بافت طبیعی پستان شباهت دارد. اگر این پروتز پاره یا سوراخ شود، ژل در جدار پروتز یا داخل پاکتی که دور پروتز است، باقی می‌ماند. بنابراین تغییری در ظاهر و شکل پستان ایجاد نمی‌شود.
پس از انجام جراحی با پروتز سیلیکونی باید در فواصل زمانی معیّن، توسط پزشک متخصص ویزیت شوید تا در صورت بروز هرگونه اشکال، توسط ماموگرافی یا MRI مشخص شود. FDA استفاده از پروتزهای سیلیکونی را برای خانم‌هایی با سن بیش از 22 سال تائید کرده‌است.

پروتز سیلیکون

تعویض پروتز سینه

باید توجه داشته‌باشید، پروتز پستان مادام العمر نیست و در آینده نیاز به مشاوره با جراح و عمل جراحی تعویض پروتز خواهید داشت. همچنین با گذشت زمان و افزایش سن، تغییر وزن و تغییرات هورمون شکل پستان شما تغییر خواهد‌کرد، بنابراین ممکن است از ظاهر خود ناراضی شوید و به تعویض پروتز یا عمل لیفت پستان احتیاج پیدا کنید.

عوارض احتمالی پروتز  سینه

خطرات بی‌هوشی، ظاهر نامناسب محل برش جراحی، عفونت، خونریزی، تاخیر در روند بهبودی جوشگاه، تغییر دائمی یا موقتی در حس پستان، نشت یا پاره شدن جداره پروتز، چین خوردگی پوست روی پروتز، تجمع مایع یا لخته خون اطراف پروتز، ایجاد لخته خون که ممکن است باعث عوارض قلبی_ریوی شود و در نهایت نیاز به عمل جراحی مجدد از عوارض جراحی بزرگ کردن سینه و استفاده از پروتز سینه است.

مراقبت‌های بعد از پروتز سینه

پس از عمل جراحی، پانسمان یا بانداژ روی محل برش گذاشته می‌شود. بانداژ یا سوتین مخصوص برای کاهش ورم یا حفاظت از پستان به کسانی که پروتز کرده‌اند، توصیه می‌شود. گاهی یک لوله کوچک و باریک به‌طور موقت، زیر پوست گذاشته می‌شود تا خون یا مایع و عفونت اضافی را تخلیه کند.

درد پس از پروتز تا سه روز اول زیاد است و به مدت چندین هفته احساس التهاب و سوزش در پستان‌ها خواهید داشت. در این مدت، استفاده از داروی مسکّن موثر است. به مرور زمان التهاب کاهش می‌یابد و محل برش جراحی کم‌رنگ می‌شود.

  • برای کاهش درد وکم شدن ورم، بهتر است هنگام خوابیدن، قسمت بالایی بدن را به وسیله بالش، بالاتر از حد معمول نگاه دارید.
  •  تـا چند هفته باید از فعالیت سنگین پرهیز کنید. البته فعالیت‌های روزمره ضرری ندارد و استراحت مطلق بیش از حد، ممنوع است؛ زیــرا خطر لخته شدن خون در عروق را افزایش می‌دهد.
  •  میوه آناناس (نه کمپوت آن) حاوی بروملین و ویتامین ث است، که در تسریع بهبود کبودی و تورم مــوثر است.
  •  برای کاهش تورم بهتر است تا 15 روز پس از جراحی مصرف نمک را به حداقل برسانید.
  •  مصرف زیاد میوه، ماهی، میگو و امگا3 توصیه می‌شود.
  •  مصرف سیگار و دخانیات تا چند هفته پس از عمل، باعث تاخیر در روند بهبودی و افزایش عوارض جانبی عمل جراحی می‌شود.
  •  در صورت درد وتورم غیرعادی بلافاصله با پزشک معالج تماس گرفته‌شود.
  •  سوتین و نوار مخصوص طبق دستور پزشک استفاده شود.
  •  مصرف ژل سیلیکون تا چند ماه پس از عمل، موجب زیبا شدن محل جوش خوردن زخم می‌شود.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها