دانستنی‌های لازم قبل از لیفت شکم (آبدومینوپلاستی)
تحریریه تولینک

معمولا بعد از زایمان، کاهش وزن زیاد یا ضعیف شدن عضلات شکم و بالا رفتن سن، عضلات و پوست شکم افتاده و شل می‌شود که با ورزش و فعالیت‌های دیگر رفع نمی‌شود. برای برطرف کردن این مشکل و افزایش اعتماد به نفس، می‌توانید با انجام عمل جراحی شکم، به ظاهر مطلوب خود دست پیدا کنید.

کاربرد جراحی زیبایی شکم چیست؟

بالا رفتن سن، وضعیت ارثی اندام، زایمان، عمل‌های جراحی قبلی(مانند سزارین) یا تغییرات وزنی باعث می‌شود پوست اضافی در ناحیه شکم به وجود بیاید یا عضلات شکم ضعیف و افتاده شوند. گاهی با استفاده از رژیم غذایی و ورزش کردن وزن شما کاهش پیدا می‌کند، اما تغییری در افتادگی و برآمدگی شکم شما حاصل نمی‌شود.
افتادگی شکم، افتادن یا شل شدن پوست در ناحیه شکم که با رژیم غذایی و ورزش درمان نمی‌شود نیاز به عمل آبدومینوپلاستی دارد.

جراحی شکم برای افراد زیر مناسب است:

* وزن ثابت دارند:
اگر وزن شما به طور مداوم کم و زیاد نمی‌شود.

* لاغر هستند:
افراد لاغری در ناحیه پایین شکم خود چربی اضافه و پوست افتاده دارند.

* از سلامت جسمانی برخوردارند:
کسانی که خواهان انجام این عمل جراحی هستند باید از نظر فیزیکی سالم باشند.

 جراحی شکم برای افراد زیر مناسب نیست:

* چاق هستند:
اگر شما چاق هستید و اضافه وزن دارید، این عمل برای شما مناسب نیست و باید قبل از انجام عمل جراحی زیبایی شکم، مشکل اضافه وزن خود را حل کنید و به ثبات وزنی برسید.

*قصد بارداری دارند: 
اگر قصد بارداری در آینده دارید، این جراحی برای شما مناسب نیست. عضلاتی که در جراحی آبدومینوپلاستی اصلاح می‌شوند، بعد از زایمان، مجددا به حالت قبل از عمل جراحی باز می‌گردند.

انواع جراحی زیبایی شکم

1-آبدومینوپلاستی کامل

ابتدا برش در زیر شکم و یک برش در اطراف ناف ایجاد می‌شود و پوست اضافی برداشته و عضلات محکم می‌شوند. گاهی با استفاده از لیپوساکشن چربی اضافی برداشته و شکم صاف می‌شود. این جراحی پوست را از بالای ناف و مناطقی از شکم که به خاطر بارداری، مسائل ژنتیکی یا چاقی بدحالت است، ترمیم می‌کند.

2-آبدومینوپلاستی مینی

در این جراحی یک برش روی سطح شکم ایجاد می‌شود. محل آن تا حد ممکن در پایین‌ترین قسمت شکم فرد است و اندازه‌ی آن چند سانتی‌متر تا کل فاصله‌ی شکم بیمار است.
از طریق این برش، جراح پوست اضافه را بر می‌دارد و عضلات شل شده را محکم می‌کند. این عمل برای افرادی توصیه می‌شود که از نظر ظاهر در وضعیت ایده‌آل هستند، اما جلو آمدگی زیر ناف دارند و نمی‌توانند از طریق رژیم غذایی یا ورزش به ظاهر مطلوب خود برسند.

3-آبدومینوپلاستی بالای پهلو

اگر شما در اثر زایمان و کاهش وزن زیاد یا مسایل دیگر، در قسمت پهلوی خود پوست اضافه دارید این عمل برایتان مناسب است. در این روش برش ایجاد شده وسیع‌تر است و از یک لایه در بافت عمیق‌تر شکم برای حفظ ترمیم ایجاد شده استفاده می‌گردد. این جراحی در قسمت جلوی شکم و با انتقال چربی‌های پهلو به بالا برای بهبود ظاهر اندام انجام می‌شود.

طریقه جراحی آبدومینوپلاستی

در این عمل جراحی زیبایی، جراح پوست افتاده‌‌ی شکم را بر می‌دارد و عضلات شکم را با بخیه محکم می‌کند. ترکیب لیدوکائین (ماده بی‌حسی موضعی) و اپینفرین ( تنگ‌کننده عروق که با منقبض کردن رگ‌های خونی، خون‌ریزی را کنترل می‌کند) به بیمار تزریق می شود. یک برش اصلی روی شکم(زیر شکم به دو طرف استخوان لگن) ایجاد می‌شود. سپس جراح پوست را از دیواره‌ی شکم به سمت قفسه‌ی سینه جمع می‌کند و با استفاده از بخیه‌های لازم عضلات شکم را در محل مناسب آن محکم می کند. در نهایت جراح چربی اضافی را با استفاده از لیپوساکشن یا روش‌های دیگر بر می‌دارد.

عوارض عمل جراحی آبدومینوپلاستی

عوارض جدی عمل جراحی زیبایی شکم بسیار کم است و میزان موفقیت آمیز بودن این عمل بالا است.
برخی از عوارض جانبی عمومی این جراحی:
حساسیت به داروی بی‌هوشی، عفونت و خون‌ریزی، باقی ماندن جای بخیه و زخم، آسیب دیدن بافت‌های عمقی بدن، نتایج ناموفق و در نهایت احتیاج به عمل جراحی مجدد.

طول درمان عمل آبدومینوپلاستی

طول درمان این جراحی شش ماه یا بیش‌تر است. در دو روز اول درد جراحی شکم بسیار شدید است و بیمار در اولین هفته در شرایط بدی است. این حالت بین دو تا سه هفته به تدریج کم می‌شود و پس از چند هفته، توان حرکت شما افزایش می‌یابد. در این رابطه خوب است بدانید مدت زمان لازم برای بهبودی میان افراد مختلف متفاوت است.

میزان ماندگاری و دوام نتیجه‌ آبدومینوپلاستی

نتایج حاصل از جراحی شکم معمولا دائمی است مگر در صورت بارداری و زایمان (زایمان طبیعی و سزارین) و افزایش وزن زیاد.
این جراحی همچنین از عوارض ناشی از افزایش سن جلوگیری نمی‌کند؛ احتمالا با افزایش سن حالت افتادگی در پوست ایجاد می‌شود.
به هر حال، اگر وزن شما پس از جراحی افزایش و سپس کاهش داشته باشد، پوست شکم مجددا کشیده می‌شود و این موضوع تاثیر منفی بر ظاهر کلی شکمتان خواهد داشت.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها