کشمش
تحریریه تولینک

کشمش، انگوری است که به روش‌های مختلف آب آن گرفته و خشک شده است. تهیه کشمش از انگور تازه به 2هزار سال قبل از میلاد در ایران و مصر برمی‌گردد و به دلیل مغذی و مقوی بودن، در حال حاضر هم موارد استفاده قرار می‌گیرد. میزان قند و کالری موجود در انگور در فرآیند کشمش شدن و از دست دادن آب افزایش پیدا می‌کند. یک چهارم فنجان انگور بی هسته، حدود 26 کالری و 5 گرم قند دارد اما همین میزان کشمش، 108 کالری و 21 گرم قند دارد و به همین دلیل ماده غذایی مقوی و انرژی بخش به حساب می‌آید.

خواص

کشمش منبع مفید آهن، پتاسیم، کلسیم و ویتامین‌های گروهB است  و هم چنین به دلیل داشتن  آنتی اکسیدان، مانع  تخریب سلولی می‌شود.  کشمش حاوص مقدار قابل توجهی قیبر هم هست که همین  فیبر از سرطان کولون جلوگیری می‌کند و موجب کنترل قند خون در بدن می‌شود.خوردن کشمش احساس رخوت و سستی را از بین می‌برد و به توصیه  متخصصان تغذیه، خوردن چند عدد کشمش در روز به تقویت حافظه کمک می‌کند. از دیگر خواص کشمش می‌توان به  پتاسیم و کلسیم موجود در آن اشاره کرد که هم فشار خون را کاهش می‌دهد و هم از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

فواید

کشمش و یبوست: فیبر موجود در کشمش نامحلول است؛ در نتیجه هم به یبوست کمک می‌کند و هم مانع شل شدن مدفوع و اسهال می‌شود.

کشمش و سرطان: کشمش مانند هر ماده غذایی دیگری که دارای آنتی اکسیدان است، رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و از ایجاد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

کشمش و فشار خون: پتاسیم موجود در کشمش با کاهش تنش رگ‌های خونی به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

کشمش و کم خونی: آهن موجود در کشمش یک درمان طبیعی برای کم خونی است. از طرف دیگر، ویتامین منبع ویتامین b است که برای تشکیل خون جدید ضروری است. مس موجود در کشمش را باید به خواص کشمش اضافه کرد چون به تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند.

کشمش و مراقبت از چشم: مجموعه‌ای از مواد مغذی لازم برای چشم مانند پلی فنلی، ویتامین A، بتا کاروتن کاروتنوئیدهای در کشمش موجود است و به همین دلیل ماده غذایی مفید برای چشم محسوب می‌شود.

انواع کشمش

کشمش براساس این که از چه نوع انگوری تهیه و در چه شرایطی خشک شود، 4 نوع دارد.

کشمش آفتابی با تابش مسقیم آفتاب خشک می‌شود و به رنگ قهوه‌ای در می‌آید.

کشمش انگوری با دود گوگرد خشک می‌شود که به رنگ زرد کهربایی در می آید. به این نوع کشمش، کشمش پلویی هم گفته می‌شود.

کشمش تیزابی یا کشمش سبز بیشتر در آجیل استفاده می‌شود. برای تهیه این کشمش، انگور را در محلول قلیایی مجاز فرو می‌برند.

مویز هم نوعی کشمش است که از خشک کردن انگور سیاه مجلسی، معروف به انگور شاهانی به دست می‌آید.

 

مصارف کشمش

در آشپزی ایرانی کشمش مصارف زیادی دارد و در تهیه برخی غذاها مانند رشته پلو، عدس پلو و... از کشمش استفاده می‌شود که به همین دلیل کشمش مورد استفاده در پلو، کشمش پلویی هم گفته می‌شود. مصرف همه گیرتر کشمش در تهیه انواع کیک و شیرینی است که محدود به هیچ کشوری نیست؛ البته کشمش سبز یکی از اجزاء آجیل هم محسوب می‌شود.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها