لیپوساکشن چیست و چه عوارضی دارد؟

چربی‌های اضافه زیر تیغ جراحی
تحریریه تولینک

چربی‌های اضافه‌ی شکم، پهلو، ران، بازو و قسمت‌های مختلف بدن، در اثر عادت غذایی اشتباه، عدم تحرک، مسایل ژنتیکی و... ممکن است تناسب اندام شما را از بین ببرد و اعتماد به نفس شما را کم کند. در صورتی که رژیم غذایی و ورزش نتواند این مشکل را برطرف کند، با استفاده از جراحی پرطرفدار لیپوساکشن، می‌توانید چربی‌های اضافی را از بدن خود دور کنید.

لیپوساکشن چیست؟

لاغر کردن و فرم دادن بعضی از قسمت‌های بدن با استفاده از تخلیه‌ی چربی‌های اضافی، باعث تناسب اندام، افزایش اعتماد به نفس و بهبود وضعیت سلامت می‌شود. لیپوساکشن چربی‌های تجمع یافته‌ی شکم، پهلو، ران، کمر، بازو، پشت زانو، ساق پا، قفسه سینه، گونه، چانه، گردن را از بین می‌برد و گاهی با دیگر جراحی‌های پلاستیک مانند لیفت صورت، عمل جراحی کوچک کردن سینه، جراحی شکم و لیفت بازو یا باسن انجام می‌شود.
باید توجه داشته‌باشید که لیپوساکشن برای کاهش وزن انجام نمی‌شود، بلکه این عمل زیبایی برای از بین بردن چربی‌هایی که ورزش و رژیم غذایی تأثیر خاصی بر آن‌ها ندارد، به کار می‌رود.
این عمل حدود سه دهه است که انجام می‌شود و یکی از عمل‌های زیبایی پرطرفدار است. لیپوساکشن برای درمان بیماری‌هایی مانند تومور چربی خوش‌خیم، تعریق بیش از حد زیر بغل، اختلال در متابولیسم چربی بدن (لیپودیستروفی) و بزرگ شدن غیرطبیعی سینه‌های مردان نیز به کار می‌رود.

لیپوساکشن بدن

روش جراحی لیپوساکشن

با استفاده از برش‌های کوچک و نامحسوس جراحی آغاز می‌شود و سپس برای کاهش خون‌ریزی و آسیبهای بافتی، محلول استریل تزریق می‌شود. در مرحله‌ی بعد با استفاده از یک لوله‌ی تو خالی و باریک که "کانولانا" نام دارد از طریق برش‌های ایجاد شده به قسمت‌های مورد نظر وارد می‌شود و با جلو و عقب بردن کنترل شده، چربی‌ها را تحریک می‌کند؛ چربی‌ها که شل و از محل خود جابه‌جا شده‌‌اند، به وسیله‌ی مکش با سرنگ متصل به کانولا کشیده می‌شوند.

روش‌های نوین لیپوساکشن

1- لیپوساکشن با لیزر

در لیپوساکشن با لیزر، با استفاده از امواج لیزر با انرژی پایین برای رقیق کردن چربی استفاده می‌شود و چربی آب شده با یک کانولای کوچک از بدن خارج می‌شود.

2- لیپوساکشن با اولترا ساند

در این روش چربی با اولتراساند آب می‌شود تا تخلیه آن راحت‌تر انجام شود. این روش برای ساکشن چربی‌های بالای شکم، پهلو و کمر مناسب است.

3- لیپوساکشن تامسنت

در این روش، پس از بی‌حس کردن ناحیه‌ی مورد نظر و بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی، پیش از انجام لیپوساکشن، مقدار زیادی از محلول بی‌حسی شامل لیدوکائین و اپی‌نفرین داخل بافت چربی تزریق می‌شود.

لیپوساکشن مناسب چه کسانی است؟

اگر خواهان انجام لیپوساکشن هستید:

* باید از لحاظ جسمانی از سلامت کامل برخوردار باشید است.

* سن شما بالای 18 سال باشد.

* چربی‌های تجمع یافته بدنتان با ورزش یا رژیم غذایی از بین نرفته‌باشد.

* در دوره‌ی بارداری یا شیردهی نباشید.

* از داروهای رقیق کننده‌ی خون استفاده نمی‌کنید.

* عارضه‌‌ی خاصی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیمار‌های قلبی، ریوی و... نداشته‌باشید.

لیپوساکشن

مراقبت‌های بعد از لیپوساکشن

* معمولا بیماران می‌توانند پس از اتمام جراحی و از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی و آرام‌بخش مرخص شوند.

* بازگشت به روال عادی، بسته به میزان مقاومت بدن و روند التیام زخم‌ها، معمولا از چند روز تا چند هفته زمان می‌برد.

* به مدت 3 تا 4 هفته برای کاهش تورم، کبودی و درد، ناحیه تحت عمل با نوارهای کشی، چسب مخصوص، جوراب‌های نگه دارنده (مانند جوراب واریس)، کمربند مخصوص، گن‌ یا لباس‌های محکم نگه‌دارنده و تنگ، محکم بسته می‌شود.

* کبودی و تورم چشم‌‌گیر ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل طبیعی است.

* معمولا از محل‌ برش تا چند روز مایع ترشح می‌شود و برای کاهش خطر احتمالی عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.

عوارض احتمالی لیپوساکشن

حساسیت به داروی بی‌هوشی، عفونت، خطر آمبولی، دردناکی، کبودی و تورم، تحریک و زخم شدن محل‌های برش، موج‌دار شدن و به وجود آمدن سطح ناهموار در پوست، شل ماندن پوست بعد از لیپوساکشن و نیاز ه عمل جراحی لیفت، آسیب دیدن عصب‌ها و بافت‌های مختلف پوست و خطر سوختگی در اثر گرمای تولید شده در عمل لیپوساکشن با اولتراساند و لیزر.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها