یک خال ساده یا هشداری برای سرطان

خال‌های سرطانی را بشناسید
تحریریه تولینک

خال‌ها سلول‌های رنگدانه‌داری هستند که به شکل نقطه‌های تیره روی پوست ظاهر می‌شوند و اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند. با افزایش بیماری‌های پوست و خطر ابتلا به سرطان پوست، بهتر است با انواع خال و بیماری‌های احتمالی که ممکن است سلامت شما را تهدید کنند، آشنا شوید.

انواع خال

خال‌های پوستی معمولا ظاهر تیره رنگ دارند و اغلب از سطح پوست بیرون زده‌اند. خال‌های غیر معمولی و نسبتا خطرناک معمولا بزرگ‌تر هستند، رنگ متفاوت و سطح نامنظمی دارند. این خال‌ها سلول‌های پیش سرطانی به‌حساب می‌آیند و احتمال تبدیل آن‌ها به سرطان پوست یا ملانوم نسبت به خال‌های معمولی بیشتر است. ملانوم، رایج‌ترین نوع سرطان پوست میان خانم‌های 25 تا 29 ساله است.

خال گوشتی چیست؟

خال گوشتی که در اصطلاح پزشکی نوی نامیده می‌شود، روی سطح پوست رشد می‌کند و رنگ آن از رنگ طبیعی پوست تا قهوه‌ای یا مشکی است. به مرور زمان، خال‌ها تغییر شکل می‌دهند، بزرگ‌تر می‌شوند و رنگشان تغییر می‌کند. معمولا در محل وجود خال، مو رشد می‌کند. بعضی از خال‌ها هیچ تغییری نمی‌کنند و بعضی دیگر به‌مرور زمان به آرامی از بین می‌روند.
نظارت بر تغییر شکل، اندازه یا رنگ خال ضروری است چرا که خال‌های پوستی غیر‌ عادی و معمولا گوشتی، بیشتر به سرطان پوست ملانوم (نوع پیشرفته‌ی سرطان پوست) تبدیل می‌شوند. در صورت احتمال وجود داشتن خال سرطانی، یک نمونه از بافت خال برداشته می‌شود و آزمایش می‌شود؛ اگر نشانه‌ی سرطان در خال باشد، برداشتن آن واجب است.

تفاوت خال‌های گوشتی در چیست؟

خال‌های گوشتی مادرزادی:

این خال‌ها از زمان تولد ظاهر می‌شوند و بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که احتمال تبدیل شدن این نوع خال به ملانوم بیشتر از خال‌هایی است که پس از تولد ایجاد می‌شوند.

اگر اندازه‌ی خال از یک سکه بزرگ‌تر باشد، احتمال سرطانی شدن آن بیش‌تر از انواع دیگر خال است.

خال‌های گوشتی غیر معمول:

خال‌هایی که از پاک‌کن ته مداد بزرگ‌تر هستند و به رنگ قهوه‌ای تیره یا روشن باشند یا سطح نامتوازن داشته باشند.

این خال‌ها به دلایل ژنتیکی ایجاد می‌شوند و احتمال ابتلای آن‌ها به ملانوم بدخیم یا سرطان بسیار زیاد است.

کدام خال‌ها سرطانی هستند؟

خوشبختانه اکثر خال‌ها خوش‌خیم و غیر سرطانی هستند. از نظر پزشکی خال‌هایی نگرانی ایجاد می‌کنند که ظاهری متفاوت نسبت به سایر خال‌های سطح بدن داشته‌باشند. همچنین اگر خالی، پس از20 سالگی نمایان شود، امکان سرطانی بودن آن زیاد است.

این علایم را جدی بگیرید

اگر احساس می کنید خال صورت یا بدن شما با تغییر رنگ، ضخامت، اندازه و ظاهر مواجه است، باید بلافاصله به یک متخصص پوست مراجعه کنید. در صورتی که خال بدن شما دچار خون‌ریزی، ترشح، سوزش، خارش، درد یا حساسیت شد باید توسط پزشک متخصص بررسی شود. به مناطقی از پوست خود مانند دست، بازو، صورت و گردن توجه کنید که در معرض نور خورشید هستند. اگر شرایط خال‌های بدن شما با گذشت زمان تغییری نکرده‌است، نباید باعث نگرانی شوند. علایم زیر بسیار جدی است و در صورت مشاهده‌ّی این علایم به پزشک مراجعه کنید:

تفاوت: اگر نیمه‌ی یک خال با نیمه‌ی دیگر آن تفاوت داشته‌باشد.

لبه: اگر مرز یا لبه‌ی خال ناهموار یا نامنظم باشد.

رنگ: اگر رنگ خال در تمام سطوح آن یکسان نباشد؛ یا دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای، سیاه، آبی، سفید یا قرمز در آن باشد.

ضخامت: اگر ضخامت خال از پاک‌کن ته مداد بزرگ‌تر باشد.

رشد: اگر خال‌ها بزرگ شوند یا ظاهر آن با گذشت زمان تغییر کند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها