زیبایی از مد افتاده

همه چیز درباره جراحی خال صورت
تحریریه تولینک

با این‌که خال در فرهنگ و ادبیات ما، یکی از نشانه‌های زیبایی به حساب می‌آمده تا جایی که خانم‌ها با استفاده از سرمه برای خود خال می‌کشیدند؛ امروزه چندان محبوبیتی ندارد و حتی درصدد محو یا حذف دائمی آن‌ها هستند. با پیشرفت علم پزشکی، مشخص شد که خال‌ها می‌توانند سلول‌های پیش سرطانی نیز باشند و عده‌ی بسیاری بنا به دلایل زیبایی و حتی پزشکی خال‌های صورت را جراحی می‌کنند و آن‌ها را برمی‌دارند.

چرا خال صورت و بدن را برمی‌دارند؟

برداشتن خال برای بیمارانی که به سرطان پوست مبتلا شده‌اند ضروری است، اما عده‌ی زیادی برای پیشگیری و یک اقدام احتیاطی یا برای حفظ ظاهر و زیبایی خود، خال صورت یا بدن را با روش‌های متفاوت برمی‌دارند.

برداشتن خال گوشتی

برداشتن یک خال گوشتی معمولا به سرعت و بسیار ساده انجام می‌شود. این نوع جراحی یک عمل سرپایی است که به بستری شدن در بیمارستان نیاز ندارد و با بی‌حسی موضعی انجام

می‌شود. هم‌زمان با عمل برداشتن خال، نمونه‌برداری نیز انجام می‌شود تا احتمال سرطانی بودن خال بررسی شود.

روش‌های برداشتن خال صورت و بدن

روش‌های متفاوتی برای برداشتن خال وجود دارد؛ که هرکدام از آن‌ها، مزایا و عوارض خاص خود را دارند. شما باید هر روش را به دقت بررسی کنید تا بدانید کدام روش برای شما مناسب‌تر است. تصمیم گیری درباره روش درمان، به اندازه، موقعیت و تعداد خال‌های گوشتی بستگی دارد.

برداشتن خال به روش طبیعی

سرخ بن، یک گیاه دارویی جنگلی است که در شمال آمریکا و کانادا رشد می‌کند. سرخ بن در علم پزشکی به عنوان یک روش طبیعی برای برداشتن خال صورت و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه تنوعی از کرم‌ها و چسب‌های مخصوص برداشتن خال صورت و بدن در بازار موجود است که بیش‌تر آن‌ها حاوی گیاه سرخ بن هستند.

برداشتن خال با لیزر

برداشتن خال با لیزر مناسب خال‌های صاف و قهوه‌ای یا سیاه رنگ است. برداشتن کامل خال به یک تا سه جلسه درمان نیاز دارد. این روش برای خال‌های بزرگ یا برجسته مناسب نیست. روش برداشتن خال با لیزر با استفاده از تابش مستقیم نور لیزر به خال، سطح پوست گرم می‌شود و خال از بین می‌رود. این روش بدون درد است، در آن نیازی به برش پوست و بخیه نیست. این روش برای خال‌هایی که تازه به‌وجود آمده‌اند و خال‌هایی که مسطح و صاف هستند، بهتر است.
این روش برای خال‌های قدیمی، برجسته و برآمده توصیه نمی‌شود. برداشتن خال با لیزر چندان دردناک نیست اما با توجه به ویژگی بدن و میزان تحمل شما، درد دارد.
هنگام لیزر، برای یک لحظه دچار درد می‌شوید؛ پس از آن، رنگ دانه‌های موجود در خال توسط لیزر تحریک می‌شوند و توسط سیستم درمان طبیعی بدن از بین می‌روند. در پایان عمل لیزر یک زخم روی خال ایجاد می‌شود و با گذشت زمان ترمیم و محو می‌شود. در محل خال، یک پوست زخم به‌وجود می‌آید که این پوست زخم پس از چند هفته می‌افتد.

روش‌های برداشتن خال با جراحی

سه روش جراحی برای برداشتن خال صورت و بدن وجود دارد:

1-جراحی برشی

خال‌های مسطح یا بدخیم، عموما با روش جراحی برشی برداشته می‌شوند. در این روش جراح، خال را کاملا برش و زخم را بخیه می‌زند.

2-بیوپسی پانچ

روش بیوپسی پانج معمولا برای خال‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از یک دستگاه مخصوص برای پانچ قطعه مکعبی شکلی از پوست، خال را برمی‌دارند.

3-خارج‌سازی کامل تراشه‌ای

روش خارج سازی کامل تراشه‌ای برای خال‌های برجسته مناسب است. در این روش، جراح ناحیه‌ی مجاور خال را با استفاده از بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کند و با استفاده از چاقوی سطح خال را برش می‌دهد و آن را با پوست هم‌سطح می‌کند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها