لاغر کردن چهره با لیپوساکشن صورت و گردن
تحریریه تولینک

لیپوساکشن صورت و گردن، یک عمل جراحی است که با از بین بردن بافت چربی میان پوست و عضلات، شکل صورت و تناسب میان اعضای چهره را بهبود می‌بخشد. لیپوساکشن صورت و گردن، روش مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند خیلی سریع از شر چربی‌های اضافی صورت و گردن خلاص شوند.

شکل صورت و گردن بعضی از افراد به علت تجمع موضعی چربی، نامتناسب و بد فرم است؛ این مشکل می‌تواند ناشی از خصوصیات ارثی، وزن بالا و... باشد. لیپوساکشن گردن و صورت، گاهی اوقات به تنهایی و در مواردی همراه با سایر جراحی‌های پلاستیک مانند لیفت صورت و گردن انجام می‌شود.

این جراحی با برداشتن چربی انباشته شده‌ بعضی از نواحی صورت و گردن، شکل دادن به آن و از بین بردن غبغب(با خارج ساختن چربی‌های اضافی) منجر به بهبود شکل، تناسب چهره و بهتر شدن ظاهر می‌شود. همچنین لیپوساکشن گردن و غبغب، باعث لاغر و کشیده‌تر شدن گردن می‌شود که چهره‌ای جوان به شما می‌بخشد.

لیپوساکشن صورت و گردن

این جراحی برای کسانی مناسب است که چربی اضافه در صورت و گردن دارند و در عین حال، پوست‌شان افتاده و شل نیست. لیپوساکشن، از ناحیه گردن و غبغب بافت چربی اضافی را برمی‌دارد و در اصلاح فرم و زاویه‌ فک تحتانی (ایجاد خطی واضح بین فک تحتانی و گردن) مؤثر است.

چه کسانی می‌توانند عمل لیپوساکشن انجام دهند؟

سلامت فیزیکی شرط ابتدایی و اصلی این عمل جراحی است؛ فردی که می‌خواهد این عمل را انجام دهد نباید هیچ‌گونه بیماری فعال و جدی داشته‌باشد. شرط مهم دیگر، پوست سفت و دارای قوام عضلانی است. باید توجه داشته‌باشید، پوست افتاده برای عمل لیپوساکشن مناسب نیست و همچنین لیپوساکشن درمان موثری برای رفع شلی پوست نیست.

نکته مهمی که باید بدانید تاثیر منفی تغییرات وزنی در نتیجه‌ی عمل، است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید وزن کم کنید یا کنترلی بر روند تغییرات وزن ندارید، بهتر است از انجام لیپوساکشن خودداری کنید. افرادی که سابقه‌ی جراحی در ناحیه‌ گردن دارند نیز نباید این عمل را انجام دهند.

تاثیر سن در عمل لیپوساکشن:

برای لیپوساکشن صورت وگردن، محدودیت سنی و جنسیتی وجود ندارد؛ اما نتیجه‌ی عمل در جوانان و میان‌سالان یکسان نیست. تاثیر لیپوساکشن در میان‌سالان و سالمندان به خاطر از دست‌ دادن قوام و شادابی پوست، به اندازه یک فرد جوان نیست. اگر پوست شما شل و افتاده است، علاوه بر لیپوساکشن، به جراحی‌های دیگری مانند لیفت صورت، ابرو و پلک نیاز خواهید داشت.
هرچه پوست شما سفت‌تر و محکم‌تر باشد، نتیجه عمل شما بهتر خواهد بود.

لیپوساکشن صورت و گردن

مراقبت‌های قبل از لیپوساکشن صورت و گردن

۱- قطع آسپیرین و داروهای حاوی آسپرین، عدم مصرف هرگونه ویتامین (از ۲ هفته قبل از عمل)

۲- اگر با تب، سرفه و علایم ابتلا به بیماری سرماخوردگی رو‌به‌رو شدید، بهتر است انجام عمل لیپوساکشن را به تعویق بیندازید.

۳- مصرف سیگار برای حداقل ۴ هفته قبل از عمل جراحی باید ترک شود، به این دلیل که سیگار روند بهبودی زخم را به تعویق می‌اندازد و خطر عوارض بی‌هوشی و جراحی را افزایش می‌دهد.

نحوه جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن از طریق برش‌های کوچک که در محل مورد نظر ایجاد می‌شود، پس از بی‌هوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی(طبق نظر جراح و متخصص بی‌هوشی) انجام می‌گیرد. گاهی برش جراحی آنقدر کوچک است که به هیچ بخیه‌ای پس از عمل نیاز نیست.

روند جراحی:

1- برای کاهش خون‌ریزی و کبودی بعد از عمل جراحی، محلول سرم استریل حاوی "لیدوکایین" رقیق ( بی‌حس کننده‌ی موضعی) و "اپی نفرین"(منقبض کننده‌ی عروق) به مناطقی که باید ساکشن شوند، تزریق می‌کنند.

2- با استفاده از یک لوله‌ی باریک از استیل که "کانولا" نام دارد، چربی‌های موضعی که با تزریق محلول‌ها تراکم کم‌تری یافته‌اند، از محل خود جابجا می‌شوند؛ سپس مایع حاوی سرم و چربی بدن، توسط ساکشن که به دستگاه کانولا متصل است، تخلیه می‌شود. پس از پایان یافتن عمل جراحی، صورت و گردن توسط بانداژ مخصوص، پانسمان می‌شود.

لیپوساکشن صورت و گردن

مراقبت‌های پس از لیپوساکشن صورت و گردن

 • در صورت عدم بروز مشکل خاص، چند ساعت پس از عمل لیپوساکشن، مرخص می‌شوید. در ۳ روز اول پس از جراحی، تورم صورت و گردن به اوج می‌رسد و پس از آن به مرور کاهش می‌یابد. غیر قرینگی صورت در این مدت، طبیعی است و با کاهش تورم، بهبود پیدا می‌کند.
 • درد تا حداکثر 3 روز زیاد است و بعد کم می‌شود. مصرف مسکّن در این دوره باعث کاهش درد می‌شود.
 •  سوراخ‌هایی که برای انجام لیپوساکشن ایجاد شده‌اند، معمولا بخیه نمی‌شود و با یک گاز استریل پوشیده می‌شود و باید طبق نظر پزشک معالج تعویض شوند.
 • پس از برداشتن پانسمان تا مدت‌ها(2 الی 3 هفته و در مواردی بیش‌تر)، باید از گن‌ مخصوص پس از لیپوساکشن، طبق نظر پزشک معالجتان استفاده کنید.
 •  احتمال خون‌ریزی تا دو هفته بعد از عمل لیپوساکشن صورت و گردن وجود دارد؛ بنابراین باید از فعالیت‌ها یا داروهایی که فشارخون را افزایش می‌دهد پرهیز کنید. همچنین ممکن است ازمحل برش جراحی برای مدتی خونابه و مایع خارج شود که این موضوع نگران‌کننده‌ای نیست.
 • کبودی، تغییر رنگ و تورم صورت و گردن پس از ۴ تا۶ هفته برطرف می‌شود، اما ممکن است کمی از آن برای 3ماه یا بیش‌تر، باقی بماند. معمولا روند بهبودی و سلامت عمومی بدن بین ۱ تا ۲ هفته پس از لیپوساکشن است. هرچه زودتر پس از عمل، شروع به راه رفتن کنید برای شما بهتر است، چرا که راه رفتن تورم را کم می‌کند و احتمال لخته شدن خون در پاهایتان را کاهش می‌دهد.
 •  در چند روز اول پس از عمل حداقل روزی ۳ بار راه بروید تا خطر ایجاد لخته‌ی خون را کاهش دهید.
 •  تمرینات شدید یا ورزش‌های سنگین را برای ۴ تا ۶ هفته متوقف کنید.

علایم زیر را جدی بگیرید!

در صورت مشاهده هریک از علایم زیر آن را جدی بگیرید و بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 •  احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان غیرطبیعی قلب
 •  احساس بی حالی و ضعف شدید
 •  تورم یا کبودی و قرمزی رو به افزایش
 •  واکنش خاص به دارو یا افزایش حساسیت بدن
 •  تب و لرز
 •  ترشح بدبو یا خروج مایع زرد رنگ از زخم‌ها
 •  خون‌ریزی شدید

لیپوساکشن صورت و گردن

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها