زاویه‌دار کردن فک و صورت؛ روشی برای زیبایی
تحریریه تولینک

شکل و اندازه‌ی اسکلت و بافت صورت از عوامل تناسب چهره به شمار می‌‌آیند. بینی، گونه‌ها و چانه مثلث طلایی مرکز صورت را تشکیل می‌دهند. متناسب و متقارن بودن پیشانی، گونه‌ها، بینی و چانه چهره را زیبا و جذاب می‌کند. هدف اصلی عمل زاویه‌دار کردن فک و صورت، ایجاد یک تقارن میان اجزای صورت است که گاهی با عمل‌های جراحی دیگر ترکیب می‌شود.

زاویه‌دار کردن فک و صورت به چه روش است؟

زاویه‌دار کردن فک و صورت از طریق افزایش حجم در مناطقی که کمبود حجم دارند، انجام می‌شود یا از طریق کاهش حجم مناطقی که برجسته هستند. کاهش حجم صورت با کاهش قسمت‌های استخوانی یا بافتی انجام می‌شود؛ برای افزایش حجم صورت از روش حجیم‌سازی با بافت بدن خود فرد مانند پیوند استخوان، غضروف، چربی یا پروتز مصنوعی استفاده می‌شود.
از جراحی زاویه‌ار کردن فک و صورت برای اصلاح استخوان مربعی شکل فک، پهنا و ارتفاع فک، بزرگ بودن بیش از حد استخوان فک و از بین بردن چربی‌های انباشته اطراف فک استفاده می‌شود.

اصلاح مربعی شکل بودن استخوان فک

پهن بودن و برجستگی استخوان فک، ظاهری مردانه به زنان می‌دهد. برای کاهش زاویه‌ی فک دو روش وجود دارد:
استئوتومی Osteotomy از داخل دهان و استئوتومی از خارج دهان.
استئوتومی یک عمل جراحی است که در آن استخوان بیمار به وسیله‌ی عمل جراحی و در اقدامی کنترل شده با وسایل خاص برش داده و شکسته می‌شود. استخوان پس از شکسته شدن در وضعیت مورد نظر قرار می‌گیرد و به وسیله‌ی پیچ و پلاک، اکسترنال فیکساتور یا گچ گیری در وضعیت مناسب نگه داشته می‌شود تا جوش بخورد. از این جراحی برای اصلاح طول استخوان (بلند و کوتاه کردن استخوان) یا برای تصحیح امتداد استخوان استفاده می‌شود. 
از عوارض جانبی این روش می‌توان به تورم شدید، آسیبهای عصبی و عدم تقارن اشاره کرد.

زاویه‌دار کردن فک و صورت

اصلاح پهن و مرتفع بودن استخوان فک

برای رفع پهن، عریض و مرتفع بودن فک از عمل جراحی کوچک کردن فک استفاده می‌شود. برای کوچک کردن فک نیز از روش استئوتومی یا برش استخوان استفاده می‌شود. عدم تقارن صورت و بازگشت دوباره‌ی فک به شکل قبلی، از عوارض این روش است.

اصلاح هیپرتروفی (بزرگ بودن بیش از حد عضله فک)

کاهش اندازه‌ی عضلات با استفاده از بوتاکس روشی ساده و مؤثر برای کوچک کردن عضلات فک است. با استفاده از این روش، عضله‌ی فک کوچک می‌شود و صورت ظاهری لاغر و استخوانی پیدا می‌کند. نتایج این روش 6 تا 8 ماه ماندگار است و می‌تواند در فاصله زمانی دیگر، تکرار شود. این روش عوارض جانبی چندانی ندارد، اما برای جلوگیری از افتاده شدن حالت گونه‌‌ها یا برجستگی بیش از حد زاویه فک، باید قبل از تزریق، پزشک حاذق و ماده بوتاکس مطمئن پیدا کنید.

از بین بردن چربی دهانی

یکی از دلایل چاقی و گوشت‌آلود بودن چانه، وجود چربی دهانی(بوکال) دربالای فک است. حذف چربی دهانی، میزان چاقی صورت را کاهش ‌می‌دهد و خط V شکل برای صورت ایجاد می‌کند. تخیله چربی دهانی با ایجاد برش کوچک در قسمت دارای چربی صورت می‌گیرد. لایه‌های چربی پس از برش به آسانی تخیله می‌شود و زخم به سرعت ترمیم می‌شود.

از بین بردن چربی زیر فک

معمولا چربی زیر فک با چربی دهانی (بوکال) که در قسمت بالای فک است، اشتباه می‌شود. چربی زیر فک که معمولا ناشی از افزایش سن و شل شدن عضلات صورت است، باعث می‌شود گونه‌ها افتاده شود و تا پایین صورت و نزدیک زاویه‌ی دهان برسند. این عامل زاویه‌ی صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث نامتناسب شدن چهره می‌شود. اگر چربی زیر فک کم باشد، با روش تجزیه، تخلیه می‌شود و اگر چربی زیر فک بزرگ باشد، با لیپوساکشن صورت همراه با لیفت صورت خارج می‌شود.

برجسته کردن فک با تزریق چربی

برای افزایش حجم فک و زاویه بخشیدن به آن، از روش تزریق چربی استفاده می‌شود. این روش که عمل حجم دهنده‌ای محسوب می‌شود، می‌تواند به قسمت چانه و فک، حجم بدهد. تزریق چربی از بدن خود فرد به قسمت چانه (با استفاده از روش‌های خاص)، یک چهره طبیعی همراه با نتایج نسبتا بادوام وکم عوارض به فرد می‌بخشد.

زاویه‌دار کردن فک و صورت

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها