با عمل جراحی چال خنده آشنا شوید

معلولیت دوست داشتنی!
تحریریه تولینک

چال صورت زمانی شکل می‌گیرد که یک معلولیت یا فلج کوچک در عضلات گونه وجود داشته‌باشد. هنگام لبخند زدن پوست روی ناحیه‌ی فلج، به سمت داخل کشیده و باعث ایجاد فرو رفتگی یا چال روی گونه می‌شود. امروزه امکان ایجاد یک یا چند چال روی صورت با استفاده از عمل جراحی زیبایی وجود دارد.

چال خنده یا زنخدان از گذشته عنصری برای جذابیت و زیبایی چهره به‌حساب می‌آمده و حتی در فرهنگ و ادبیات ما به آن اشارات فراوان شده‌است. چال خنده یک ویژگی منحصر به ‌فرد و جذابی است که گاهی در هر دو سمت صورت وجود دارد و هنگامی که عضلات صورت حرکت می‌کنند نمایان می‌شود.

عمل جراحی چال خنده

ایجاد چال خنده؛ یک جراحی ساده

این عمل یک جراحی نسبتا ساده است و با استفاده از بی‌حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. بنابراین هنگام انجام عمل جراحی هشیار هستید و احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت.

معمولا عمل جراحی چال کم‌تر از یک ساعت طول می‌کشد و بلافاصله پس از جراحی مرخص می‌شوید و می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

ایجاد چال روی گونه چگونه است؟

با استفاده از ابزار نمونه‌ برداری، بافت چربی و عضله‌ی بافت داخلی گونه با حرکت چرخشی برداشته می‌شود. بنابراین مقداری از این بافت‌ها به صورت یک چال برداشته می‌شود و بدون آسیب زدن به پوست، یک سوراخ کم‌عمق زیر پوست به وجود می‌آورند.

قسمت برداشته‌ شده با استفاده از بخیه جذبی از داخل عضله‌ی گونه از یک سمت بسته می‌شود و سمت دیگر توسط سیستم بدن ترمیم خواهد شد. پوست صورت بعد از یک یا دو هفته ترمیم و صاف می‌شود. در نهایت برش ایجاد شده در عضله‌ی داخلی صورت یک چال هنگام لبخند زدن ایجاد می‌کند که در اکثر مواقع حتی بدون لبخند یا حرف زدن نیز دیده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند چال خنده ایجاد کنند؟

جراحی ایجاد چال برای انواع گونه مناسب است اما بهتر است گونه‌ی شما زیاد چاق نباشد.همچنین اگر پوستتان خوش زخم نیست بهتر است این عمل را انجام ندهید.

عمل جراحی چال خنده

مراقبت‌های لازم پس از جراحی چال خنده

* برای مدت 15 روز از خوردن و آشامیدن غذا و نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.

* بهداشت دهان و دندان را تا پایان دوره بهبودی رعایت کنید.

* برای مدت 15 روز از دهان‌شویه کلر هگزیدین پس از مصرف غذا و نوشیدنی استفاده کنید.

* داروهای تجویز شده توسط پزشک را طبق دستور مصرف کنید.

* از وارد شدن هرگونه فشار یا ضربه به محل جراحی جلوگیری کنید.

* تا پایان روند بهبودی از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ورزش و تمرین‌های سخت خودداری کنید.

عوارضی احتمالی جراحی چال

*نمایان بودن دائمی چال بر گونه بدون هرگونه حرکت صورت یا خنده.

* کم عمق شدن چال ایجاد شده.

* از بین رفتن چال ایجاد شده به صورت کامل و نیاز به عمل مجدد.

* عدم تقارن و توازن چال‌های دو گونه

جراحی چال خنده

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها