همه چیز درباره‌ی جراحی زیبایی گوش(اتوپلاستی)

اعتماد به نفس بالا با گوش‌های زیبا
تحریریه تولینک

افراد بسیاری، از زمان کودکی با اندازه و شکل ظاهری گوش خود مشکل دارند. عمل زیبایی گوش برای برطرف کردن مشکلات زیبایی مانند اندازه، شکل، افتادگی و عدم تقارن گوش، انجام می‌شود. جراحی زیبایی گوش نتایج موثری بر چهره و اعتماد به‌ نفس بیمار می‌گذارد ومیان بزرگ‌سالان و حتی کودکان، عمل جراحی متداولی است.

چه کسانی باید گوش‌هایشان را جراحی کنند؟

افرادی که از اندازه، شکل ظاهری یا برجستگی گوش‌های خود راضی نیستند، می‌توانند با استفاده از این عمل جراحی زیبایی، ظاهر گوش خود را تغییر دهند و به چهره‌ی دلخواه خود نزدیک شوند. افراد مناسب این جراحی کودکانی که به خاطر فرم گوش‌هایشان مسخره می‌شوند، بزرگ‌سالانی که اعتماد به ‌نفس خود را از دست داده‌اند، کسانی که در یک تصادف یا سانحه دچار مشکل شده‌اند و... هستند. همچنین افرادی که مادرزادی نارسایی شنوایی دارند، با این عمل زیبایی و تجدید ساختار گوش، می‌توانند تا حدی مشکل شنوایی خود را رفع کنند و شرایط احساسی و روانی خود را ارتقا بخشند.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش به چه صورت انجام می‌شود؟

عمل جراحی تغییر شکل و ترمیم گوش معمولا با بی‌حسی موضعی برای بزرگسالان و بی‌هوشی عمومی برای کودکان انجام می‌شود و معمولا بین یک تا دو ساعت با توجه به شرایط شما طول می‌کشد.

در ابتدا جراح یک برش پشت گوش ایجاد می‌کند و غضروف گوش را تغییر شکل می‌دهد و پوست اضافی گوش را بر می‌دارد. همچنین اگر لازم باشد، موقعیت قرار گرفتن گوش نسبت به سر را تغییر می‌دهد و در نهایت بخیه می‌زند. اگر گوش بیمار برجسته باشد، با این عمل، موقعیت قرارگرفتن گوش نسبت به سر تغییر می‌کند.

روش‌های مختلف ترمیم گوش و تغییر شکل آن به 3 گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شود: برش غضروف، کوچک کردن غضروف، پیوند غصروف

ترمیم گوش از طریق برش عضروف

روش برش یا اسکورینگ غضروف، با ایجاد برش‌ در غضروف برای تغییر شکل، اضافه یا حذف کردن بافت گوش به کار می‌رود.

ترمیم گوش از طریق کوچک کردن غضروف

در روش کوچک کردن غضروف گوش با استفاده از بخیه، موقعیت قرار گرفتن و شکل ظاهری گوش تغییر می‌کند و بهبود می‌یابد.

این روش برای اصلاح کوچکی غیرعادی لاله گوش(میکروتیا) مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسیبهایی که برای اصلاح آن‌ها نیاز به این عمل جراحی است، سوختگی، پارگی، لکه‌های عفونی یا سوراخ‌ شدن گوش است.

ترمیم گوش از طریق پیوند غضروف

گاهی برای بازسازی ظاهر گوش، غضروف لازم را از دنده‌ی بیمار برمی‌دارند و با پیوند زدن آن به گوش بیمار، ظاهر آن را کامل می‌کنند. درصورت نیاز به پیوند پوست، بافت لازم را از ناحیه بالای باسن بیمار بر می‌دارند و در محل مورد نظر پیوند می‌زنند.

کوچک کردن اندازه گوش با عمل جراحی

عمل جراحی کوچک کردن اندازه‌ی گوش، با کاهش اندازه‌ی لاله گوش، یک عمل جراحی سرپایی است که روی کودکان و بزرگسالان انجام می‌شود. در طول عمل جراحی، دکتر غضروف و پوست اضافه را بر می‌دارد و ظاهر گوش را برای ایجاد یک اندازه‌ی کوچک‌تر اصلاح می‌کند؛ این جراحی، برای صورت و گوش‌های شما تقارن و توازن ایجاد می‌کند.

مراقب‌های پس از جراحی زیبایی گوش

بیمار می‌تواند چند ساعت پس از جراحی مرخص شود. پس از جراحی پانسمان برای مدت پنج روز روی گوش باقی می‌ماند. شست‌وشوی مرتب، رعایت بهداشت زخم‌ و استفاده از کرم‌های آنتی بیوتیک یسیار مهم و قابل توجه است.

در هفته‌ی اول بعد از برداشتن پانسمان، بیمار به صورت شبانه‌روزی از هدبند استفاده می‌کند‫. در هفته دوم فقط شب‌ها از هدبند استفاده می‌کند و در طول روز نیاز به استفاده از هدبند نیست. بهتر است بیماران پس از جراحی دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نشود.

‬‬عوارض جراحی زیبایی گوش

از عوارض عمل جراحی اتوپلاستی می‌توان به عفونت، پاره شدن بخیه‌ها (و بازگشت گوش به حالت قبلی)، خونریزی و جوش خوردن غیرطبیعی زخم، عدم تقارن و توازن گوش‌ها و نیاز مجدد به عمل جراحی اشاره کرد.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها