اصلاح فرم صورت با عمل زیبایی چانه
تحریریه تولینک

جراحی زیبایی چانه مناسب افرادی است که چانه‌ی آن‌ها در مقایسه با سایر اعضای صورتشان تناسب ندارد. این جراحی میان مردان و زنان رایج است و برای بهبود یا اصلاح ظاهر چانه از روش ایمپلنت یا پروتز استفاده می‌شود. عمل زیبایی چانه فرم کلی صورت را تغییر می‌دهد و تاثیر مهمی در تناسب چهره ایجاد می‌کند.

تاثیر عمل زیبایی پروتز چانه بر چهره

جراحی پروتز یا ایمپلنت باعث افزایش تناسب چانه میان سایر اعضای صورت می‌شود و در حقیقت اعضای صورت را هماهنگ و متناسب می‌سازد. چانه‌ بی‌حالت باعث می‌شود گردن کوتاه و گوشت‌آلود به نظر برسد. این عامل همچنین باعث می‌شود اندازه‌ بینی، بیش از حد به نظر برسد. عمل زیبایی چانه با استفاده از ایمپلنت، اعضای صورت را متوازن و ساختار کلی صورت را هماهنگ می‌کند. همچنین از ایمپلنت برای بزرگ کردن چانه نیز استفاده می‌شود.

چه کسانی باید پروتز چانه انجام دهند؟

اگر چانه عقب یا تو رفته، چانه نوک‌تیز یا مربعی، بینی برجسته و گردن گوشت‌آلود دارید، عمل پروتز چانه برای شما مناسب است. این جراحی، ظاهر فک را تغییر می‌دهد و بینی بزرگ را در صورت متوازن می‌کند. ایمپلنت چانه معمولا به همراه رینوپلاستی برای حصول بهترین نتیجه زیبایی انجام می‌شود و علاوه بر آن گاهی همراه با ایمپلنت گونه و برجسته کردن لب، برای ایجاد توازن کلی بین تمام اعضای صورت انجام می‌شود.

چه کسانی نباید پروتز چانه انجام دهند؟

اگر سطح سلامتی و بدن فردی که می‌خواهد این عمل را انجام دهد ضعیف باشد و مشکلات قلبی یا فشار خون داشته‌باشد، نباید این جراحی را انجام دهد؛ همچنین اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا داروی Accutane شش ماه قبل از جراحی مصرف کرده باشد، نباید این جراحی را انجام دهد چرا که این داروی Accutane می‌تواند بر رشد استخوان تاثیر داشته‌باشد و باعث ایجاد برآمدگی در محل جوش‌گاه زخم شود.

ظاهر ایمپلنت چانه به چه شکل است؟

ظاهر ایمپلنت چانه بر اساس مواد اولیه آن متفاوت است. ایمپلنت چانه که امروزه استفاده می‌شود. (مانند GORE-TEX یا سیلیکون)، شبیه به محافظ چانه‌ی کلاه ایمنی ورزشی است. معمولا جراح در حین عمل، شکل ایمپلنت را دستکاری می‌کند تا ظاهر مورد نظر بیمار را در چانه او ایجاد کند. پس از این روش، چانه شما باید خط فکی مستحکم و ظاهر طبیعی داشته‌باشد.

جراحی چانه

روش جراحی بزرگ کردن چانه

در عمل جراحی بزرگ کردن، چانه‌ی عقب یا تو رفته با استفاده از ایمپلنت (برای متصل کردن استخوان جلوی فک به زیر دندان) اصلاح می‌شود. در این روش، پروتز مصنوعی زیر پوست کارگذاشته می‌شود و چانه فرد یک ظاهر نیرومند و مناسب پیدا می‌کند. این روش درمانی یک چهره زیبا و متناسب که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد برای بیمار ایجاد می‌کند.

نحوه‌ی جراحی زیبایی پروتز چانه

عمل زیبایی بزرگ کردن چانه معمولاً به صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود اما طبق صلاح‌دید پزشک گاهی این عمل در بیمارستان انجام می‌شود. مدت زمان این جراحی بستگی به عوامل مختلفی دارد، اما مدت زمان تقریبی آن بین 45 دقیقه تا یک ساعت و نیم است. بی‌هوشی عمومی یا موضعی برای انجام عمل جراحی، بنا به تشخیص جراح و نظر بیمار، انجام می‌شود.

برش مورد نظر در حین عمل جراحی زیر چانه یا داخل دهان( بین لثه و لب پایین) داده می‌شود. اگر برش در داخل دهان داده‌شود، احتمال ایجاد باکتری در بدن افزایش می‌یابد؛ اما در این صورت هیچ نشانه‌ای از برش و زخم، پس از عمل جراحی باقی نمی‌ماند.
پس از برش، پروتز چانه به محل مورد نظر وارد می‌شود و جلوی استخوان فک جا می‌افتد. سپس پزشک، توازن پروتز چانه با سایر اجزای صورت را بررسی می‌کند و اصلاحات مورد نظر را روی آن انجام می‌دهد. پس از این مرحله، محل برش بخیه زده و عمل جراحی کامل می‌شود.
بخیه‌های داخل دهان پس از 10 روز جذب می‌شوند. اگر در جراحی زیبایی چانه از بخیه‌های غیرجذبی استفاده کنند، معمولا پس از 10 روز، این بخیه‌ها کشیده می‌شوند.

جراحی چانه

عوارض جراحی زیبایی چانه

  •  کبودی و تورم بعد از این عمل جراحی گاهی تا شش هفته پس از عمل وجود دارد.
  • در صورت بی‌هوشی، عوارض مربوط به داروی بی‌هوشی نیز ممکن است برای بیمار اختلالاتی به خصوص بر سیستم تنفسی بیمار ایجاد کند.
  •  ایجاد عفونت یکی از خطرات این عمل جراحی است. این مسئله با مصرف آنتی بیوتیک قابل کنترل است.
  •  بی حسی موقتی یا دائمی لب و چانه، به دلیل حساس شدن سلول‌های عصبی کوچک یا به خاطر استفاده از مواد بی‌حسی نیز از عوارض احتمالی این جراحی است.
  •  تغییر شکل ایمپلنت چانه پس از جراحی نیز یکی دیگر از عوارض این عمل جراحی است که در این صورت به انجام عمل جراحی ترمیمی برای جا‌به‌جایی ایمپلنت و قرار دادن آن در محل صحیح، نیاز است.

طول درمان جراحی چانه

طول درمان پس از پروتز چانه بین هفت تا ده روز است و در این دوره درد، کبودی و تورم وجود دارد. همچنین معمولا ورم تا چند ماه پس از جراحی، وجود دارد.
لازم است پس از جراحی به دلیل بخیه و شکاف‌های جراحی، غذای نرم مصرف شود و از روش‌های مخصوص (طبق پیشنهاد پزشک) برای مسواک زدن استفاده شود.
پس از جراحی، با استفاده از پماد یا بانداژ محل جراحی تمیز و ایمپلنت ثابت نگه داشته می‌شود. درباره چگونگی مراقبت از محل جراحی، داروی مورد نیاز (برای جلوگیری از ایجاد عفونت) و نحوه حفظ سلامت عمومی به توصیه های پزشکتان توجه داشته‌باشید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها