پروتز، راه‌کار دائمی برای برجستگی لب‌
تحریریه تولینک

این روزها که لب برجسته و بزرگ، یکی از ملاک‌های زیبایی در نظر گرفته می‌شود، پزشکان روش‌هایی برای این کار یافته‌اند. با استفاده از پروتز لب یا تزریق در لب، کسانی که لب‌های باریک دارند، لب‌های برجسته و زیبایی پیدا می‌کنند و خوش‌بختانه عوارض مربوط به پروتز لب نسبت به سایر عمل‌های زیبایی کم‌تر است.

چرا پروتز لب پرطرفدار است؟

پروتز لب، لب‌ها را به صورت دائمی بزرگ می‌کند و نتیجه‌ی آن در مقایسه با سایر روش‌های حجم دهنده‌ی لب، موثرتر است؛ در نتیجه یک انتخاب مناسب برای افرادی است که لب‌های باریک و نازک دارند.لب‌های برجسته یک نشانه‌ی بیولوژیک برای نشان دادن جوانی و شادابی است.
با بالا رفتن سن خانم‌ها و کاهش سطح استروژن، لب‌ها ممکن است اندازه طبیعی خود را از دست بدهند؛ عمل جراحی بزرگ کردن لب میتواند جوانی و شادابی برای شما به همرا بیاورد و مشکلات ناشی از افزایش سن شما را بر طرف کند.
پروتز لب یک جراحی زیبایی هنری است؛ که باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود تا نتایج زننده و غیر طبیعی نداشته باشد.

چه کسانی می‌توانند پروتز لب انجام دهند؟

بزرگسالان در هر سنی می‌توانند عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب را انجام دهند. افرادی که به‌طور طبیعی لب‌های باریک دارند می‌توانند با استفاده از این جراحی، به ظاهر ایده‌آل خود دست یابند. کسانی که عمل جراحی بزرگ‌کردن لب را انجام می‌دهند باید از نظر فیزیکی سالم باشند و از نتایج پروتز لب انتظارات معقول داشته باشند.

روش جراحی زیبایی پروتز لب چگونه است؟

پروتز لب یک عمل نسبتا ساده است و حدودا یک ساعت طول می‌کشد. در این جراحی، ابتدا شکاف‌های کوچکی در گوشه‌ی لب و دهان ایجاد می‌کنند(ممکن است بسته به تکنیک‌های مختلف جراحی، در نقاط دیگر لب‌ها نیز برش بدهند).
در ادامه، جراح یک حفره‌ی کوچک برای قرار دادن پروتز ایجاد می‌کند، سپس، پروتز را به لب وارد می‌کند؛ در نهایت، پروتز به طور دقیق اصلاح و توسط پزشک دستکاری می‌شود تا بستر مناسب خود را پیدا کند و در مرحله‌ِی آخر، برش‌های روی لب بیمار بسته می‌شوند.

پروتز لب

سه نوع روش پروتز لب عبارت است از GORE-TEX، Soft formو AlloDerm

پروتز GORE-TEX

پروتز لب GORE-TEX از یک روش درمانی به نام EPTFE گرفته شدهاست؛ مواد اولیه به‌ کار رفته آن، شبیه موادی است که در تولید چادرهای مسافرتی و بارانی استفاده می‌شود. این ماده یک پلیمر غیر انفعالی است که برای سال‌های طولانی در جراحی‌ها استفاده شده است. پس از پروتز لب، بیمار ممکن است با خشکی لب مواجه شود، اما بیماران به سرعت به شرایط جدید عادت می‌کنند. این پروتز دارای ماده‌ی میکروپور است که با رشد طبیعی بافت لب، پروتز را به صورت بخشی از لب در می‌آورد.

پروتز SOFT FORM

پروتز لب با روش Soft Form از روش EPTEF گرفته شده است؛ اما شکل آن به صورت لوله‌ای است. روش Soft Form این امکان را فراهم می‌سازد که بافت درونی لب، امکان رشد داشته باشد. به همین دلیل لب بیمار استحکام پیدا می‌کند و احتمال تغییر شکل آن کم می‌شود. نسل جدید پروتز Soft form، پروتز لب اولترا سافت است. سازنده این پروتز ادعا می‌کند پروتز اولترا سافت سه برابر نرم‌تر از پروتز Soft Form است.

پروتز Allo Derm

پروتز Allo Derm یک بافت طبیعی و انسانی پروتز است که از بافت پوست افراد اهدا کننده گرفته می‌شود. این ماده‌ی نرم و قابل انعطاف که از بافت انسانی گرفته می‌شود هیچ واکنش حساسیتزای مشخصی ندارد. تولید و استفاده‌ی محصولات تولید شده از بافت انسانی، طبق استاندارد FDA است تا از ایمن و بی خطر بودن آن، اطمینان حاصل شود.

مراقبت‌های قبل از پروتز لب

اگر می‌خواهید عمل زیبایی پروتز لب انجام دهید، باید سابقه بیماری‌ها و آلرژی را بررسی کنید؛ زیرا احتمال واکنش آلرژیک به موادی که برای پروتز استفاده می‌شود، وجود دارد. نکته مهم دیگر در صورت داشتن هر نوع مشکل تنفسی(که هنگام استفاده از مواد بی‌حسی مشکل‌زاست) آن را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. در مورد پروتز، پزشک شما باید فقط از محصولاتی که توسط FDA تایید شده‌است، استفاده کند.

مراقبت‌های بعد از پروتز لب

× بیش‌تر بیمارانی که عمل پروتز لب انجام می‌دهند، پس از یک روز به فعالیت روزمره‌ی خود باز می‌گردند. کم‌کم اثرات ناشی از داروی بی‌حسی بر طرف می‌شود.

× پس از جراحی، لب بیمار کمی تورم و کبودی خواهد داشت.

× اگر از تزریق برای بزرگ کردن لب استفاده شده‌باشد، کبودی و تورم تا یک هفته دوام دارند و اگر پروتز لب انجام شده باشد، مدت زمان لازم برای رفع این عوارض معمولا سه هفته است.

× ناراحتی های احتمالی پس جراحی بزرگ کردن لب در سطح خیلی کم است و به ندرت نیازی به استفاده از داروهای مسکن است.

عوارض احتمالی پروتز لب

عوارض ناشی از بزرگ کردن لب بسیار کم است؛ اما مشابه سایر جراحی‌های زیبایی، خطرات احتمالی وجود دارد. احتمال ایجاد عفونت در لب یکی از عوارض احتمالی این روش است. در صورت بروز هرگونه تورم غیر عادی یا ترشح خونابه و مایع در لب، باید به پزشک مراجعه کنید. در مواردی بدن می‌تواند پروتز لب را پس بزند؛ در این صورت پرتز باید برداشته شود. پروتز لب گاهی تغییر شکل می‌دهد که این مشکل نیازمند یک جراحی ترمیمی برای اصلاح آن است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها