پروتز گونه؛ راه‌کاری برای افزایش جذابیت چهره
تحریریه تولینک

افرادی که صورت پهن و وسیع دارند و صورتشان بدون حالت و هرگونه زاویه‌ای است، می‌توانند با انجام پروتز گونه، تناسب و زیبایی چهره‌شان را افزایش دهند. علاوه بر کاربرد زیبایی، می‌توان خاصیت درمانی و ترمیمی نیز برای این روش قائل شد چرا که پیری چهره و افتادگی صورت نیز از موارد دیگری است که با پروتز گونه بهبود می‌یابد.

صورت بدون حالت و زاویه معمولا ارثی یا ژنتیکی است که جذابیت چهره فرد را نسبت به صورت حالت‌‌دار و زاویه‌دار، کم می‌کند. عمل پروتز یا برجسته ساختن گونه مناسب کسانی است که بین بیست تا چهل سال سن دارند و دوست دارند چهره‌شان تناسب داشته‌باشند.

پروتز گونه

چه راه‌کارهایی برای افزایش حجم گونه وجود دارد؟

تزریق

یکی از راه‌کارهای موجود برای افزایش حجم گونه، استفاده از مواد قابل تزریق به گونه است. تزریق ژل و تزریق چربی یک انتخاب کم‌خطر و ساده برای برجسته ساختن گونه است. معمولا تزریق چربی، دوام و ماندگاری کمی دارد و 80% تزریق انجام شده، به مرور زمان تجزیه می‌شود و از بین می‌رود. به همین دلیل این روش نسبت به روش‌های دیگر برجسته‌سازی گونه کم نتیجه‌تر و در صورت تکرار تزریق، پر هزینه‌تر است.

کاشت گونه یا ایمپلنت

روش دیگر برای بزرگ کردن گونه و حجیم کردن گود رفتگی زیر استخوان گونه (یا ترکیب هر دو) ایمپلنت یا کاشت است. ایمپلنت انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن، پروتز سیلیکونی است.

پروتز سیلیکونی بهترین راه افزایش حجم گونه

بهترین ماده برای ایمپلنت صورت، پروتز سیلیکونی( پروتز نرم) است. سیلیکون برای مدت زمان طولانی در بدن ماندگاری دارد و هنگامی که روی استخوان قرار می‌گیرد، شبیه به استخوان بدن می‌شود، با آناتومی بدن انطباق می‌یابد و لبه‌ی آن تیز نمی‌شود. ایمپلنت‌های ساخته شده از سیلیکون برای مدت زمان سی سال قابل استفاده است و یک روش دائمی محسوب می‌شود. سازگاری این روش با بدن بسیار بالاست و پس از جراحی پس زده نمی‌شود. اگر ایمپلنت سیلیکون به برداشتن یا جایگزینی نیاز داشته باشد، عمل برداشتن پروتز گونه به سادگی امکان‌پذیر است.

پروتز پلی اتیلن، روش دائمی افزایش حجم گونه

بعضی از ایمپلنت‌ها از پلی اتیلن(پروتز سخت) ساخته می شوند. این مدل ایمپلنت هنگام نیاز به برداشتن یا جایگزینی، مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند. ایمپلنت پلی اتیلن، امکان رشد بافت نرم زیر پروتز را فراهم می‌کند و در نتیجه هنگام برداشتن باعث خارج شدن بافت نرم صورت می‌شود.
مشکل استفاده از ایمپلنت‌های سخت در این است که این ایمپلنت‌ها با ساختار زیرین خود منطبق نمی‌شوند و ممکن است یک لبه یا برآمدگی از آن در چهره به وجود آید. استفاده از این ایمپلنت هنگامی بدون اشکال است که ایمپلنت برای همیشه استفاده شود و نیازی به برداشتن آن وجود نداشته باشد.

میزان ماندگاری ایمپلنت در عمل زیبایی پروتز گونه چقدر است؟

ایمپلنت برای مدت زمان طولانی یا حتی برای تمام عمر، می‌تواند قابل استفاده باشد. پروتز روی ساختار استخوانی عمیق زیر پوست و از طریق یک پیچ مخصوص کوچک در جای خود ثابت می‌شود؛ بنابراین امکان حرکت و جابجایی آن وجود ندارد. برخلاف روش تزریقی، ایمپلنت گونه یک بخش دائمی از استخوان صورت می‌شود. البته امکان برداشتن ساده‌ی پروتز گونه در هر زمان وجود دارد.

اندازه مناسب ایمپلنت (سایز پروتز گونه) چقدر است؟

اندازه پروتز به ظاهر، چهره، فرم صورت و سلیقه‌ی بیمار بستگی دارد. نشان دادن سایز مناسب پروتز، بنا به تجربه‌ی پزشک متخصص انجام می‌شود، پزشک به بیمار کمک می‌کند تا سایز پروتز گونه مناسب با شرایط خود را انتخاب کند. می‌توان از آزمایش ایمپلنت بر صورت بیمار با استفاده از روش‌های خاص بهره گرفت تا مناسب‌ترین ایمپلنت (از نظر اندازه و ظاهر) را برای بیمار انتخاب کرد.

پروتز گونه

عمل پروتز گونه به چه صورت انجام می‌شود؟

جراح متخصص عمل پروتز را با بی‌حسی موضعی در مطب یا بیمارستان انجام می‌دهد. عمل پروتز گونه به صورت سرپایی حدودا به یک ساعت زمان نیاز دارد .در این حالت مواد بی‌حسی تزریق شده، ناحیه‌ای که قرار است جراحی شود را بی حس می‌کند. سپس یک برش کوچک بر لبه‌ی بالای گونه (همان نقطه‌ای که ایمپلنت در آن وارد می‌شود) ایجاد می‌شود.
در ادامه از بخیه برای تثبیت کردن ایمپلنت به پوست استفاده می‌شود. انجام این کار از جابه‌جایی و حرکت پروتز جلوگیری می‌کند و با فشار آوردن به ایمپلنت، تورم احتمالی بعد عمل را کاهش می‌دهد. در نهایت از بخیه جذبی در داخل دهان استفاده می‌شود.
پس از عمل جراحی، یک پوشش پارچه‌ای تنگ شبیه به ماسک برای پوشاندن صورت بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بانداژ تورم ایجاد شده‌ی بعد از عمل جراحی را به حداقل می‌رساند و به تثبیت شدن ایمپلنت در محل صحیح خود کمک می‌کند.

مراقبت‌های بعد از پروتز گونه

* بانداژ پارچه‌ای تنگ روی صورت و بخیه‌ها باید برای دو تا سه روز در محل خود قرار داشته‌باشد و تا یک هفته هنگام خواب، بسته شود.

*پس از عمل پروتز، باید از دهان شویه با آب نمک یا محلول‌های مخصوص برای تمیز نگه داشتن بخیه‌های داخل دهان استفاده شود.

* تا یک هفته پس از جراحی، از انجام فعالیت‌های سنگین و ورش بپرهیزید و مصرف سیگار و دخانیات را قطع کنید.

* پس از برداشتن بانداژ و بخیه‌های سطح گونه، مراقبت‌های پس از عمل جراحی به حداقل می‌رسد. از بین رفتن کامل ورم و کبودی پس از جراحی، به گذشت زمان احتیاج دارد.

* داروهای تجویزی شامل مسّکن و آنتی بیوتیکها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

* معمولا ظاهر اکثر افراد پس از یک هفته بهبود می‌یابد تا جایی که کسی متوجه نمی‌شود شما عمل خاصی روی صورت خود انجام داده‌اید.

* بیماران معمولا پس از هفت روز به فعالیت عادی خود باز می‌گردند. طول درمان این جراحی به مقدار تورم بستگی دارد.

* توانایی خندیدن و اخم کردن بیمار به مدت یک هفته تا 10 روز پس از عمل جراحی متفاوت است.

پروتز گونه

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها