به همه سوالات شما درباه بوتاکس پاسخ دادیم
تحریریه تولینک

بوتاکس در واقع سم بوتولینوم (Botulinum toxin) است که از سم باکتری "کلستریدیوم" گرفته و برای فلج موقت عضلات استفاده می‌شود. فلجی که برخلاف همیشه به نفع شماست و از مشکلاتی مثل عمیق شدن چین و چروک در بخش‌های مختلف صورت جلوگیری می‌کند.

بوتاکس یک سم تصفیه شده و مخدر اعصاب است که در صورت تزریق مستقیم به عضله، باعث شل شدن عضلات می‌شود. بوتولینوم در یک آزمایشگاه کنترل شده تهیه می‌شود و طبق نظر پژوهشگران خاصیت ضد سرطانی دارد. بوتاکس بر علایم شیمیایی که توسط اعصاب، برای عضلات ارسال می‌شود و باعث حرکت آن‌ها می‌گردد، تاثیر می‌گذارد.
تزریق بوتاکس می‌تواند عضلاتی که چین و چروک ایجاد می‌کنند، را شل و آزاد کند و به این ترتیب خط و خطوط پوست از بین می‌رود و دوباره به ظاهر طبیعی خود برمی‌گردد. تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین روش‌های بازسازی پوست است؛ به همین دلیل در اکثر مراکز تخصصی زیبایی، این روش طرفداران بسیاری دارد و انجام می‌شود.

عملکرد و تاثیر بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس یک روش برای پیشگیری و ترمیم مشکلات ظاهری پوست است و روش مناسبی برای حل مشکلات زیر است:
• از بین بردن خط اخم (خطوط میان دو ابرو)،
• رفع چین و چروک پیشانی و اطراف چشم ها
• رفع خطوط ریز اطراف چشم‌ها که اصطلاحا به آن "پنجه کلاغی" می‌گویند.
تزریق بوتاکس بهترین روش درمانی بدون جراحی است که در مدت 10 دقیقه، چین و چروک صورت شما را درمان کند. بوتاکس برای بی‌حسکردن موقت عضلاتی که سفت شدن آنها چین و چروک یا علائم پیری ایجاد می‌کند، استفاده می‌شود.

بوتاکس

کارهای لازم قبل از تزریق بوتاکس چیست ؟

تزریق بوتاکس برای زنان و مردان در سنین بین 18 تا 65 سالگی انجام می‌شود. پس اگر خواهان بازسازی و ترمیم پوست و حفظ جوانی و شادابی ظاهر خود هستید، این روش درمانی یکی از بهترین روش‌ها برای شما است. این تزریق با استفاده از یک سر سوزن بسیار کوچک و تنها با صرف چند دقیقه زمان انجام می‌شود. بلافاصله پس از تزریق، می‌توانید به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بپردازید. پس از این روش درمانی، عضلات به‌تدریج ضعیف می‌شوند؛ بنابراین برای نمایان شدن بهتر نتایج، معمولا به دو هفته زمان احتیاج است.
عمل بوتاکس بهتر است توسط متخصصی انجام شود که با آناتومی چهره آشنا است. قبل از تزریق بوتاکس با پزشک خود جلسات مشاوره داشته باشید و وضعیت سلامتی و سابقه بیماریتان را برای او بگویید. در جلسه مشاوره نقاط خاص بدن که بوتاکس به آنها تزریق می‌شود، بررسی می‌شود و جزییات و خطرات آن و همچنین مراقبت‌های لازم پس از انجام آن به اطلاع شما می‌رسد.

ماده بوتاکس چیست ؟

ماده بوتاکس به صورت پودر، در شیشه شفاف وکیوم شده در بازار موجود است؛ برندها و کشورهای مختلفی به تولید آن می‌پردازند. توجه داشته‌باشید از ماده‌ای استفاده کنید که تقلبی نباشد و توسط وزارت بهداشت تایید شده است.
پودر بوتاکس با محلول سدیم کلرید 90% استریل رقیق می‌شود و سپس مایع به وجود آمده، به سرنگ وارد می‌شود. تزریق این ماده با استفاده از یک سوزن بسیار نازک انجام می‌شود و درد تزریق، برای بیمار قابل تحمل است. گاهی قبل از تزریق، از مواد بی‌حسی استفاده می‌شود.

ماده بوتاکس

نتیجه تزریق بوتاکس چه زمانی دیده می‌شود؟

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، شما می‌توانید به فعالیت‌های عادی روزمره خود بپردازید. محل تزریق بوتاکس در پوست ممکن است قرمز یا دچار تورم گردد. همچنین در چند روز اول، زیر پوست کبودی رویت شود. نتایج این روش در طول 24 تا 48 ساعت پس از تزریق مشاهده می‌شود، اما برای مشاهده نتیجه نهایی باید حدود 2 هفته صبر کنید. دوام و ماندگاری تاثیرات تزریق تا 5 ماه است و دوام آن شرایط خاص بدن هر فرد، بستگی دارد.

تزریق مجدد بوتاکس لازم است ؟

پس از تزریق اول، طبق نظر پزشک معالج معمولا بین 3 تا 6 ماه بعد، به تزریق مجدد احتیاج است تا نتایج حاصل شده حفظ شود. در ادامه اگر شما از تزریق های بعدی استفاده نکنید، تغییرات ایجاد شده در پوست شما به تدریج به حالت عادی قبل از تزریق باز خواهند گشت. با گذشت زمان اگر به‌طور منظم تزریق داشته‌باشید، نتایج حاصل از این روش ماندگارتر خواهد بود و فاصله زمانی بین تزریق هر تزریق، طولانی‌تر می‌شود.

عوارض بوتاکس چیست ؟

از عوارض تزریق بوتاکس می‌توان به درد، سر درد، افتادگی پلک، حالت خستگی چشم، واکنش‌های آلرژیک، عدم تقارن ابرو و چشم، غیر طبیعی شدن چهره، اخم‌آلود شدن و... اشاره کرد. باید با پزشک خود درباره داشتن هر نوع آلرژی، شرایط عصبی یا عضلانی بدن خود، زمان آخرین تزریق، داروهایی که مصرف می‌کنید و قرار است مصرف کنید گفت‌و‌گو کنید.
همچنین در صورت بارداری، شیر دهی یا تصمیم بارداری نیز با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه بوتاکس چه قدر است ؟
هزینه تزریق بوتاکس به تعداد واحد بوتاکس مورد استفاده، بستگی دارد. تعداد واحدهای تزریقی در ناحیه‌های مختلف (پیشانی، خط ابرو، خط لبخندو...) متفاوت است.
بر این اساس پزشک متخصص تعداد واحد‌های مورد نیاز برای شما و هزینه آن را تعیین می‌کند. نکته مهم دیگری که در قیمت بوتاکس تاثیر دارد، برند بوتاکس و کشور محل تولید آن است؛ به عنوان مثال بوتاکس تولید کشور چین ارزان‌تر و بوتاکس تولید آمریکا گران‌تر است.

بوتاکس

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها