فلفل
تحریریه تولینک

در تجارت جهانی ادویه، فلفل رقیب سرسخت نمک است و بعد از نمک بیشترین حجم مبادلات را دارد. فلفل به دلیل عطر و طعمی که دارد؛ در حال حاضر یکی از پرکاربردترین ادویه‌هاست که در تمام مکاتب آشپزی دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پودر فلفل، از دانه‌های فلفل کوچکی به دست می‌آید که حداکثر 5 میلیمتر قطر دارند و می‌توانند در رنگ‌های سیاه، قرمزو سفید در بازار موجود باشند.

کشت و تولید فلفل

دانه‌های فلفل از درختانی به دست می‌آید که تا 4 متر رشد می‌کنند و در کنار برگ‌های خود، دارای رشته‌هایی با دانه‌های ریز به هم چسبیده هستند. این دانه‌های سبز رنگ همان دانه‌های فلفل هستند که با طی کردن مراحلی به دانه‌های خشک شده فلفل تبدیل می‌شوند. درخت فلفل بومی جنوب هند است و اساسا در مناطقی با آب و هوای استوایی رشد می‌کند. در حال حاضر، ویتنام، اندونزی، هند، برزیل و چین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فلفل هستند.

خواص فلفل

فلفل منبع غنی ویتامین k، آهن و منیزیم محسوب می‌شود. کپسایسین، ماده‌ای در داخل فلفل است که عامل تندی آن به حساب می‌آید. این ماده حاوی آنتی اکسیدان است که نقش جوانسازی را در بدن برعهده دارد و رادیکال‌های آزاد را باعث تخریب سلولی می‌شوند را از بین می‌برد.

فواید فلفل

اگر بخواهید از فواید فلفل در درمان بیماری‌ها بگوییم، باید به فلفل در تقویت مجاری گوارشی و بهبود فرآیند هضم غذا اشاره کنیم. این ادویه با تحریک ترشحات بزاقی به عملکرد معده کمک می‌کند. فلفل سیاه باعث تحریک پرزهای چشایی، ترشح اسید هیدروکلوریک و در نهایت هضم بهتر غذا خواهد شد. فلفل مسکن قوی هم محسوب می‌شود وبه همین دلیل برای بیماری‌های رماتیسمی توصیه می‌کنند. در زمان بیماری‌های عفونی مثل ذات الریه هم می‌توان از فلفل استفاده کرد چون رشد باکتری‌های مضر را را محدود می‌کند.

 

انواع فلفل

تمام فلفل‌ها از همان دانه‌های سبز رنگ درخت فلفل به دست می‌آیند و اختلاف رنگ به دلیل زمان برداشت و شیوه خشک کردن است. اگر میوه درخت فلفل به صورت نارس چیده و خشک شود، فلفل سیاه به دست می‌آید. برای تهیه فلفل سفید از میوه رسیده استفاده می‌شود و در فرآینده تهیه، میوه فلفل را می‌خیسانند،  پوسته خارجی را جدا می‌کنند و در نهایت خشک می‌کنند. فرآینده خشک کردن در فلفل قرمز به سرعت انجام می‌شود تا جریان تخمیر شکل نگیرد. در فلفل قرمز از میوه رسیده استفاده می‌شود اما در فلفل سبز سراغ دانه‌های زرد و نارس می‌روند و آنها را در معرض نمک یا سرکه خشک می‌کنند تا از تخمیر جلوگیری کنند.

براساس این فرآیند، فلفل سفید تندترین عضو این خانواده است و فلفل سبز ملایم‌ترین محسوب می‌شود اما عنوان خوش عطرترین به فلفل سیاه می‌رسد.

انواع دیگر فلفل مانند فلفل چیلی، دلمه ای و هالاپینو هم وجود دارد که از گیاهی متفاوت  به جود می‌آیند و چون محصول درخت فلفل و میوه دانه‌ای شکل آن نیستند، در مقاله‌ای مجزا به آنها می‌پردازیم .

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها