زعفران
تحریریه تولینک

زغفران، ادویه خوش بو و رنگ دهنده‌ای است که از گیاهی به همین نام به دست می‌آید. زعفران، گیاهی کوچک از تیره زنبقیان است که ارتفاع آن بیش از 30 سانتیمتر نمی‌شود. هر گل زعفران 6 برگ ارغوانی و 3 شاخه کلاله قرمز رنگ می‌دهد که ادویه زعفران از چیدن این گل‌ها و جدا و خشک کردن کلاله‌ها به دست می‌آید. برای تهیه یک کیلوگرم ادویه زعفران باید 110 تا 170 هزار گل چیده و خشک شوند؛ در نتیجه هزینه تمام شده برای تولید این ادویه بسیار بالاست و به دلیل قیمت بالایش لقب «طلای سرخ» را گرفته است.

خواص زعفران

امروزه از زعفران برای تولید داروهای ضدافسردگی استفاده می‌شود و البته در طب سنتی هم به خاصیت فرح بخشی و خنده آوری زعفران اشاره شده است. تحقیقات جدید نشان داده زعفران اثر ضدسرطان دارد و باعث کاهش تری گلسیرید و کلسترول در خون می‌شود. زعفران به عنوان  آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پيشگيری كننده از بيماري‌های قلبی، تقويت کننده حافظه و كاهش دهنده فشار خون شناخته می‌شود. در درمان برخی بیماری‌ها مانند  آسم، بيماري‌هاي پوستی، بیماری‌های چشم، عفونت ادراری، درد معده و کم خونی هم می‌توان از زعفران کمک گرفت اما در میزان مصرف زعفران باید دقت کرد چون مصرف زیاد آن باعث سقط جنین، اسهال خونی و دیده شدن خون در ادرار می‌شود. خوردن 20 گرم زعفران در زمان کوتاه کشنده است؛ بهترین میزان مصرف زعفران در طول ماه که خواص این ادویه را به بدن برساند و اثر سوء نداشته باشد، 3 گرم در ماه برای هر نفر است.

مصارف زعفران

زعفران گیاهی است که مصرف دارویی، صنعتی و خانگی دارد. همان طور که گفته شد از زعفران برای ساخت داروهای ضدافسردگی استفاده می‌شود. در آشپزی و شیرینی پزی کاربرد زیادی برای طعم و رنگ دادن دارد. در اغلب شیرینی‌های سنتی ایران مانند حلوا، باقلوا قزوینی، سوهان و... از زعفران استفاده می‌شود. در صنعت رنگرزی برای ساختن رنگ زرد و نارنجی از این گیاه استفاده می‌شود. در عطرسازی هم رایحه قوی زعفران، برای ساختن عطر کاربرد دارد.

کشورهای تولیدکننده زعفران

گیاه زعفران در مناطق کویری و کم آب می‌روید. مراکز عمده کشت زعفران در ایران، استان خراسان و فارس است. ایران سالانه 200 تا 300 تن زعفران تولید می‌کند و بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در دنیاست. کشور اسپانیا با تولید سالانه 25 تن زعفران در مقام دوم قرار دارد. میزان تولید زعفران در سطح جهان را می‌توانید در این نقشه ببینید.

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها