تمام نکاتی که باید راجع به کفش پاشنه بلند بدانید

کفش‌های لوند و دلبرانه
تحریریه تولینک

کفش پاشنه بلند، یکی از محبوب‌ترین مدل‌های کفش در بین خانم‌هاست که برای افزایش قد یا جذابیت ظاهری می‌پوشند و اَشکال متنوعی دارد. در طراحی و تولید کفش پاشنه بلند، انواع پاشنه‌ با توجه به سبک پوشش و تغییرات مد، طراحی و استفاده می‌شوند. نگاهی به سابقه این مدل کفش‌ها و آشنایی با مدل‌های اصلی کفش پاشنه بلند برای هر خانمی جذاب است.

کفش پاشنه‌بلند در تاریخ

سابقه استفاده از کفش پاشنه بلند به قرن‌های پیش برمی‌گردد؛ البته نه به شکلی که ما امروزه می‌شناسیم. اولین نمونه ثبت شده کفش پاشنه بلند، متعلق به سواران زن و مرد ایران باستان است. سه‌ هزار و پانصد سال پیش از میلاد مسیح مردان مصری، هنگام آسیابانی از کفش پاشنه‌ بلند استفاده می‌کردند. بازیگران تئاتر‌های باستان از جمله کسانی بودند که کفش پاشنه بلند می‌پوشیدند. پاشنه بلند در گذشته‌های دور نشان‌دهنده‌ قدرت و موقعیت اجتماعی بالا بوده‌؛ به همین دلیل پادشاهان، قدرتمندان و پیشوایان دینی هم در مراسم خاص از این مدل کفش استفاده می‌کردند. به مرور زمان، خاصیت قدرت‌نمایی کفش پاشنه بلند کم‌رنگ شد و با توجه به شرایط زمانه، کاربرد زیبایی پیدا کرد.

کفش پاشنه بلند در تاریخ

چرا کفش پاشنه بلند می‌پوشیم؟

افزایش قد، ابتدایی‌ترین خاصیت این مدل کفش است. در استفاده روزمره اگر نمی‌خواهید کوتاهی قدتان به چشم بیاید می‌توانید یک کفش پاشنه بلند مناسب با وضعیت جسمانی و متناسب با شرایط، انتخاب کنید. کاربرد دیگر کفش پاشنه بلند، افزایش جذابیت و زیبایی ظاهری است. کفش پاشنه بلند در مهمانی‌ها و مراسم خاص و رسمی استفاده می‌شود و یک عنصر مهم و تاثیرگذار در جلوه دادن به ظاهر بانوان است.

کفش پاشنه بلند

همچنین شأن و جایگاه اجتماعی بعضی از شغل‌ها مانند مدیران ارشد، مهماندار هواپیما و... برای خانم‌ها ایجاب می‌کند تا از کفش پاشنه بلند استفاده کنند.

کفش پاشنه بلند

آشنایی با مدل‌های متفاوت پاشنه

کفش پاشنه بلند یکی از ملزومات ظاهری بانوان در مراسم رسمی و مناسبت‌های خاص است اما اگر پاشنه کفش زیادی بلند و نازک نباشد و شما را آزرده نسازد، می‌تواند با شما در هر مسیری همگام و هم‌قدم باشد. نکته مهم هنگام پوشیدن کفش، توجه به موقعیت و شأن مکانی‌ست که در آنجا حضور پیدا می‌کنید. نکته دیگر، توجه به مدل پاشنه و اندازه آن است.

خوشبختانه مدل‌های متنوع پاشنه، به شما این امکان را می‌دهد تا متناسب با شرایط جسمانی و موقعیت مکانی، به یک انتخاب مناسب دست بزنید. در این‌جا با فرم‌های اصلی پاشنه آشنا می‌شویم.

1: پاشنه سه‌سانت

این مدل پاشنه معمولا بین 3 تا 4.75 سانتی‌متر است و در زبان فارسی به پاشنه سه سانت شناخته می‌شود. در زبان انگلیسی Kitten heels (پاشنه گربه‌ای) نامیده می‌شود که از اواخر دهه 1950 میلادی رایج شد؛ یک پاشنه کوتاه و ظریف که آزار دهنده و خسته کننده نیست. پاشنه 3 سانت مناسب بانوانی است که برای مدت زمان طولانی کفش به پا می‌کنند و می‌خواهند سبک کلاسیک و رسمی داشته باشند. فرم پاشنه 3 سانت می‌تواند باریک، پهن، تخم مرغی یا مخروطی شکل باشد.

کفش پاشنه سه سانت

2: پاشنه مخروطی

قسمت بالای پاشنه پهن و قسمت پایین آن باریک‌تر است. در دوره باروک (اواخر قرن 16 میلادی)، این مدل پاشنه رایج و محبوب بوده و امروزه هم کاربرد زیبا و چشم‌گیری دارد. قد پاشنه می‌تواند متناسب با کاربرد، سلیقه و شرایط بدنی شما متفاوت باشد.

کفش پاشنه مخروطی

3: پاشنه سیلوئت

این مدل پاشنه بلند و باریک است و زیبایی منحصر به فرد و خیره‌کننده‌ای دارد اما راه رفتن با این کفش بسیار سخت و نیازمند دقت است چون اگر توجه کافی نداشته باشید، ممکن است تلو تلو بخورید یا حتی پایتان پیچ بخورد!

کفش با پاشنه سیلوئت بسیار کلاسیک و شیک است که برای مجالس رسمی و مهمانی های مجلل گزینه بسیار مناسبی است.

کفش پاشنه سیلوئت

4: پاشنه پهن

یکی از کفش‌هایی که در کمد هر خانم پیدا می‌شود کفشی با پاشنه پهن است. این مدل پاشنه همانطور که از نامش پیداست ضخامت بیشتری از پاشنه‌های معمول دارد و جز مدل‌هایی است که تقریبا برای هر زمان و هر مجلسی توصیه می‌شود. قد پاشنه به سلیقه، راحتی و حتی سبک پوشش شما بستگی دارد و از 3 تا 12 سانت، متغیر است.

کفش پاشنه پهن

5: پاشنه دوکی

این پاشنه شبیه به دوک است و قسمت میانی پاشنه از بخش پایین پاشنه باریک‌تر است. در واقع کمر این پاشنه مانند دوک باریک است و قد پاشنه می‌تواند متغیر باشد.

کفش پاشنه مخروطی

6: کفش لژدار

اگر دوست دارید قدتان بلند‌تر دیده شود و برای مدت زمان طولانی کفش به پا داشته باشید، بهتر است بدون اتلاف وقت سراغ کفش لژدار بروید. لژ برای هر سبک پوشش(تیپ کلاسیک یا رسمی، برای محل کار یا مهمانی و حتی برای ست کردن با لباس شب) مناسب است. کفش لژدار آسیب کم‌تری به ستون فقرات و زانو وارد می‌کند و راه رفتن با آن دشوار و اذیت کننده نیست.

کفش لژدار

7: پاشنه منشوری

یکی از سبک‌های مدرن و منحصر به فرد که جلوه زیبا و متفاوتی از شما نشان می‌دهد کفش با پاشنه منشوری است. مدل این پاشنه همانند یک منشور مثلثی یا هرمی شکل است که مد دهه 1960 میلادی را یادآوری می‌کند و اندازه پاشنه آن معمولا بین 5 تا 7 سانت است. (البته مدل کوتاه‌تر یا بلندتر آن هم موجود است.)

این مدل برای تیپ رسمی گزینه مناسبی است؛ البته نباید فراموش کنید که این کفش را به دلیل مدرن بودن آن، می‌توان با تیپ اسپرت و شلوار هم ست کرد.

کفش پاشنه منشوری

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها