به همه سوال‌های شما درباره عینک آفتابی پاسخ داده‌ایم
تحریریه تولینک

این روزها همه می‌دانند که عینک آفتابی مناسب علاوه بر تاثیر در سبک پوشش و آراستگی ظاهر، عنصر مهمی برای حفظ سلامتی و دفع اشعه‌های مضر آفتاب است؛ به همین دلیل وسواس بیشتری در انتخاب و خرید عینک آفتابی نشان می‌دهند و سوال‌هایی در ذهن دارند که ما به آنها پاسخ داده‌ایم.

1. در صورتی که نور خورشید باعث اذیت چشم نشود، آیا استفاده از عینک آفتابی ضرورت دارد؟

بله. اشعه مضر UV به هر حال وجود دارد و آسیب‌های جدی به عدسی، شبکیه و رنگ‌دانه چشم می‌‌زند و گاهی باعث می‌شود لک‌های قهوه‌ای در قسمت سفیدی چشم به‌وجود بیاید.

2. اشعه UV چیست؟

UV مخفف Ultraviolet (فرا‌بنفش) است. فرابنفش موجی، در گستره امواج مغناطیسی با طول موجی کوتاه‌تر از نور مرئی، ولی بلندتر از اشعه ایکس است. در واقع انرژی آن از اشعه ایکس کم‌تر و از نور مرئی بیش‌تر است. تابش اشعه UV برای چشم مضر است و باعث آب مروارید، اختلال مزمن قرنیه یا کوری موقت و دائم می‌شود. در این میان، استفاده از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب به حفاظت از چشم و پوست در مقابل آن کمک می‌کند.

3.اشعهUV چه زمانی باعث آسیب به چشم می‌شود؟

بیش‌تر مردم فکر می‌کنند، تنها در یک روز آفتابی و بیرون از منزل در معرض تابش اشعه UV هستند اما این اشعه از میان ابرها هم عبور می‌کند؛ به همین‌خاطر در مناطق کوهستانی و پوشیده از برف، مناطق ساحلی و هنگام رانندگی از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین لامپ‌های خورشیدی، دستگاه سولاریوم، زندگی در ارتفاعات بالا و یدر نزدیکی خط استوا از موارد پرخطر جذب اشعه UV هستند.

عینک آفتابی کوهستانی

4: آیا بیماری‌های چشم می‌تواند تاثیر جذب UV بر چشم را افزایش دهند؟

بله. افرادی که بیماری‌هایی نظیر آب‌مروارید(یا افرادی که جراحی آب‌مروارید انجام داده‌اند) و بیماری‌های مربوط به شبکیه و عدسی چشم دارند لازم است بیشتر مراقب باشند.

5: برای حفاظت چشم از اشعه UV چه راه‌کارهایی وجود دارد؟

آسان‌ترین و تاثیرگذارترین راه، استفاده از عینک آفتابی است. عینک آفتابی باید حتما80 تا %100 محافظ UV باشد. اگر از لنز طبی که محافظ UV دارد استفاده می‌کنید، باید حتما از عینک آفتابی استفاده کنید چون لنز از تمام قسمت‌های چشم محافظت نمی‌کند.

6: آیا اشعه مادون قرمز باعث آسیب به چشم می‌شود؟ استفاده از عینک آفتابیبا فیلتر مادون قرمز ضروری است؟

طبق نظر کارشناسان، اشعه مادون قرمز باعث آسیب به چشم نمی‌شود و تنها قسمت قرمز طیف نور مرئی است.

عینک آفتابی

7: کدام رنگ لنز برای دفع اشعه مضر نور خورشید مناسب‌تر است؟

رنگ لنز تاثیری در دفع اشعه UV و محافظت از چشم ندارد و بیش‌تر جنبه سلیقه‌ای و کاربرد زیبایی دارد. لنز قهوه‌ای و دودی رایج‌تر و همیشگی‌تر است.

8: آیا استفاده از لنز ضدضربه ضرورت دارد؟

معمولا عینک‌های تحت لیسانس ANSL آمریکا ضد‌ضربه هستند اما خاصیت ضدضربه بودن چندان حائز اهمیت نیست؛ مگر برای استفاده ورزشکاران یا مشاغل خاص.

9: اگر لنز عینک آفتابی بسیار تیره باشد، فیلتر UV است؟

خیر؛ رنگ لنز هیچ تاثیری در محافظت از چشم در مقابل اشعه UV ندارد. حتی اگر از سیاه‌‌ترین رنگ لنز استفاده می‌کنید، باید به میزان فیلتر کردن اشعه‌های مضر آن توجه کنید؛ چرا که تیرگی به معنای ضدUV بودن نیست.

10: آیا قیمت عینک تاثیری در کیفیت آن دارد؟

در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید کمپانی‌های طراحی مد به صورت اختصاصی خط تولید عینک آفتابی هم دارند که عینک‌های لوکس و گران‌قیمت طراحی می‌کنند؛ مبلغی که شما پرداخت می‌کنید، در واقع ارزش برند، طراحی و کیفیت آن است. اما اگر عینک شما به برند خاصی اختصاص ندارد، میزان محافظ UV بودن آن حائز اهمیت است و معمولا خیلی گران‌قیمت نیستند.

عینک آفتابی مدرن

11: اگر از عینک طبی استفاده می‌کنید، چه راه‌هایی برای محافظت از چشم در برابر آفتاب وجود دارد؟

استفاده از عینک فتوکرومیک روش خوب و اصولی است. هم چنین استفاده از عینک دو فریم که یکی طبی و دیگری آفتابی است می‌تواند به محافظت از چشم کمک ‌کند.

12: آیا عینک آفتابی ورزشی با عینک آفتابی معمولی تفاوت دارد؟

بله؛ مواد به کار رفته در عینک آفتابی ورزشی متفاوت است و این باعث مقاوم شدن و استحکام عینک می‌شود. این ویژگی امکان محافظت بهتر از چشم در مقابل ضربه را هم فراهم می‌کند.

13: آیا استفاده از عینک آفتابی برای کودکان هم ضروری است؟

بله. چشم کودکان هم در معرض اشعه UV است و باید از عینک استفاده کنند؛ البته بهتر است قبل از هرچیز فرهنگ استفاده، شرایط حفظ و نگه‌داری عینک را به کودکان آموزش دهید.

عینک آفتابی بچگانه

,

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها