مدل‌های اصلی عینک آفتابی را بشناسید
تحریریه تولینک

دلیل خلقت اولیه عینک آفتابی، وسیله‌ای برای محافظت از چشم در برابر آفتاب بوده است اما خیلی زود طراحان مد، عینک آفتابی را هم به تولیداتشان اضافه کردند تا علاوه بر جنبه کاربردی، مد و زیبایی را هم به آن اضافه کنند. اغلب طراحان دنیای مد، در طول سال 2 مجموعه عینک را همراه با مجموعه‌های تابستانه و زمستانه خود روانه بازار می‌کنند اما هر عینکی با هر مدل و طراحی در یکی از دسته بندی‌های زیر جای می‌گیرد.

1-عینک خلبانی
یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های عینک است که از گذشته مورد علاقه مردم بوده‌؛ به دلیل استفاده خلبان‌های نیروهای هوایی آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، این مدل به نام عینک خلبانی مشهور شده است. ویژگی عینک خلبانی که آن را تبدیل به مدلی ماندگار در تاریخ کرده، هماهنگی آن با انواع فرم صورت، چه زنانه و چه مردانه است.

عینک خلبانی

2-عینک پروانه‌ای
شکل فریم این عینک به بال‌های پروانه شباهت دارد چون گوشه‌های آن به سمت بیرون کشیده شده ‌است. این مدل عینک به سایز بزرگ هم مشهور است چون بخش وسیعی از صورت را می‌پوشاند.

عینک پروانه‌ای

3:عینک گربه‌ای
یکی از کلاسیک‌ترین مدل‌های عینک است که لبه بالایی آن، از دوگوشه‌ بیرونی به سمت بالا کشیده شده‌است. این مدل هر چند سال یک بار مورد توجه دوباره طراحان به خصوص در طراحی عینک‌های زنانه خاص قرار می‌گیرد.

عینک گربه‌ای

4:عینک دو فریمی
درطراحی و ساخت این عینک از ترکیب فریم فلزی و کائوچویی استفاده شد و باعث شد کمپانی ری بن، مدل دیگری را در دنیای عینک ماندگار و همیشگی کند.

عینک دو فریمی

5:عینک مستطیل
یکی از مدل‌های کلاسیک عینک آفتابی است که شیشه ساده مستطیلی شکل با فریم ساده‌ای پوشانده می‌شود.

عینک مستطیلی

6:عینک بدون فریم
عدسی‌های این مدل به وسیله نخ بدون رنگ و با کمک محور رو بینی وسط عینک به هم متصل شده‌اند. تکنولوژی‌های جدید در ساخت عدسی و شیشه دست طراحان را برای ساخت مدل‌های مختلف عینک بدون فریم باز گذاشته است.

عینک بدون فریم

7:عینک نیم فریم
در این مدل عینک نیمه بالای عدسی آن، قاب کائوچو یا فلزی دارد و نیمه پایین عدسی، بدون فریم است.

عینک نیم فریم

8:عینک گرد
از مدل‌های شناخته شده عینک است که لنز کاملا گردی دارد و فریم دور آن می‌تواند فلزی یا کائوچویی باشد. این مدل عینک عموما مورد توجه شخصیت‌های هنری جوامع قرار می‌گیرد.

عینک گرد

9:عینک مربعی
یک شیشه مربعی شکل که دور آن می‌تواند منحنی یا ساده باشد.

عینک مربعی

10:عینک یک‌سره
شیشه این مدل عینک به صورت یک‌سره به نظر می‌رسد و روی بینی قطع نشده است.

عینک یک سره

11:عینک ویفرر
عینک ویفر برگرفته از عینک مربعی است اما به چنان محبوبیتی در دنیای مد دست یافته که نامش برای خودش صاحب دسته شده است. این عینک که غالبا فریم کائوچویی دارد، نخستین بار توسط کمپانی ری‌بن وارد دنیای مد شد.

عینک ویفرر

12:عینک اسپرت(دسته منحنی)
مدل اسپرت دسته پهنی دارد و عموما روی صورت می‌خوابد. از دیدگاه متخصصان چشم، مدل اسپرت یکی از مناسب‌ترین عینک‌های آفتابی است چون مانع عبور اشعه از گوشه چشم هم می‌شود.

عینک اسپرت

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها