مروارید، گوی زیبایی
تحریریه تولینک

مروارید از سنگ‌های زینتی ارزشمند و جز نوادر طبیعت است. خاصیت این سنگ ارگانیک بودن آن است. یعنی بدون نیاز به تراش و صیقل، در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها تشکیل می‌شود. رنگ مروارید معمولا سفید است ولی به رنگ‌های صورتی، زرد، سبز، آبی، خاکستری، قهوه‌ای و سیاه نیز موجود است.

شرایط تشکیل مروارید

مروارید به‌وسیله جانور نرم‌تنی که صدف نامیده می‌شود، به‌وجود می‌آید. این جانور برای محافظت از خود، با ماده‌ای که از بدنش ترشح می‌شود، پوسته سخت و محکمی می‌سازد و داخل آن زندگی می‌کند. این پوسته همان صدف است. اگر ذره‌ای شن یا یک موجود ریز دریایی وارد صدف شود و با بدن حساس آن تماس پیدا ‌کند، موجب تحریک و خارش بدن جانور می‌گردد.

این نرم‌تن برای محافظت خود، لایه‌هایی از ماده آلی شاخی کونچیولین، بلورهای کلسیت یا آراگونیت را اطراف جسم خارجی ترشح می‌کند. از این لایه‌ها به مرور زمان، مروارید تشکیل می‌شود. جنس دیواره درون صدف هم با مروارید یکی است.

عوامل متعددی مانند حرکت سطح دریا، طوفان در سطح آب یا ورود سیلاب‌ به دریا که جریان‌های شدیدی به وجود می‌آورد، نشست زمین، خزه‌ها و موجودات ریز، آرامش اعماق دریا را بر هم می‌زند و شرایط مناسب جهت تشکیل هسته‌ی مروارید به‌وجود می‌آید.

اگر مرواریدی را از وسط به دونیمه تقسیم کنیم و داخل آن را با میکروسکوپ مشاهده کنیم، بلورهای زیادی از آراگونیت در لایه‌های نازک می‌بینیم که بی‌شباهت به تنه یک درخت و دایره‌های آن نیست.

مروارید

اَشکال متفاوت مروارید

این سنگ معمولا کروی شکل است. هرچند به شکل‌های دیگری مانند گلابی، دکمه و اَشکال نامنظم هم وجود دارد. اندازه مروارید از دانه خشخاش تا تخم‌کبوتر متفاوت است. بزرگ‌ترین مروارید جهان در سال 1934 میلادی به قطر سیزده سانتی‌متر در فیلیپین پیدا شد که وزن آن حدود شش کیلوگرم است.

اشکال متفاوت مروارید

انواع مروارید

مروارید طبیعی

مروارید ارگانیک یا طبیعی، بدون هیچ‌گونه دخالت انسانی و به صورت طبیعی، در دل آب‌های شور به وجود آمده‌است. جنس این مرواریدها به طور کامل از کربنات کلسیم و مواد پروتئینی درست است. امروزه به دلیل آلودگی آب اقیانوس‌ها و صید بی‌رویه صدف‌ها، مرواید ارگانیک کم‌یاب و بسیار گران‌قیمت است. خلیج فارس، اقیانوس هند و استرالیا از مراکز مهم صید مروارید هستند.

مروارید

مرواریدهای پرورشی (مصنوعی)

مرواریدهایی هستند که انسان و تکنولوژی در پرورش آن دخالت دارند؛ از آنجایی که این دسته از مرواریدها با کمک انسان درست شده‌اند، ارزش کم‌تری نسبت به مرواریدهای طبیعی دارند. در قرن بیستم پرورش مروارید رایج شد. برای تهیه مروارید پرورشی که مروارید مصنوعی نیز نامیده می‌شود، با سوراخ کردن پوسته صدف، یک قطعه مروارید بسیار ریز را در درون صدف قرار می‌دهند تا نرم‌تن، لایه‌هایی به دور آن بسازد. مرواریدهای پرورشی به دو گروه آب شور و آب شیرین تقسیم شده‌اند.

مرواریدهای پرورشی آب شور که در اقیانوس‌ها به وجود می‌آیند، 3 نمونه دارند:

مرواریدهای پرورشی دریای جنوب به قطر 18-2 میلی‌متر، مرواریدهای پرورشی آکوئا به قطر 11-2 میلی‌متر و مرواریدهای پرورشی تاهیتی به قطر 14-8 میلی‌متر.

مرواریدهای پرورشی آب شیرین در اندازه‌ای به قطر ۴ تا ۱۱ میلی‌متر وجود دارند؛ که در رودها، سدها و مرداب‌ها رشد می‌کنند. این مروارید‌های پرورشی در چین، ژاپن، آمریکا و... پرورش می‌یابند.

مروارید

رنگ‌‌های متفاوت مروارید
مرواریدها در گونه‌های متفاوتی از صدف‌ها ساخته می‌شوند و محل پرورش آن‌ها نیز متفاوت است؛ به همین دلیل طیف رنگی گوناگونی دارند. به عنوان مثال مروارید آکوئا با رنگ سفید و هاله صورتی، یا مروارید تاهیتی با رنگ بنفش، از نمونه رنگ‌های ارزشمند مرواریدهای پرورشی هستند.
عوامل متفاوتی در تغییر رنگ مروارید تاثیر دارد:
وجود نمک در آب دریا و درصد ناچیزی کربنات از عواملی است که مروارید سفید تولید می‌کند. فلز آهن، رنگ قهوه‌ای؛ آزوریت رنگ آبی و اسمیتسونیت رنگ خاکستری به مروارید می‌دهد.
مروارید کرم یا طلایی رنگ، درصد زیادی کربنات منیزیوم با اکسیدآهن و آلومینیوم دارد. میزان شوری آب در رنگ مروارید موثر است. در دریاهای بسیار شور، رنگ مروارید معمولا کرم است. اگر مقدار پلانکتون موجود در آب زیاد باشد، مروارید سبز روشن خواهد بود. این مرواریدها در استرالیا یافت می‌شوند.
میزان حرارت آب دریا باعث افزایش سرعت متابولیسم در بدن جانور شده و لایه‌های کربنات کلسیم ضخیم‌تر می‌گردد و به همین خاطر، شدت درخشش مروارید کاهش یافته و نیمه مات دیده می‌شود.

تاثیر نور آفتاب، بر سطح آب و تغییراتی که درتشکیل مروارید به وجود می‌آید یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ این جواهر می‌شود. دلیل ایجاد مروارید با رنگ سفید یا نقره‌ای، بازتاب نور از لایه‌های درونی صدف؛ صورتی به خاطر تداخل پرتوهای نور در لایه‌های درونی صدف؛ زرد، ارغوانی و سیاه، به دلیل عوامل رنگ‌زا در آلبومین صدف است.

به‌طور کل، مروارید می‌تواند طیف‌های رنگی مختلف، از سفید خالص تا سیاه را داشته‌باشد.

مروارید

عوامل مهم در ارزش‌مندی مروارید

مرواریدها، چه طبیعی و چه پرورشی رنگ‌ها و کیفیت‌های متفاوتی دارند. عوامل مختلفی از جمله اندازه، شکل، رنگ، جلا، کیفیت سطح مروارید، ضخامت و همگونی مروارید بر قیمت آن‌ها تاثیر دارد.

  • هرچه اندازه مروارید بزرگ‌تر باشد، قیمت آن هم بیشتر است.
  •  مرواریدهای گرد و غلطان از مدل‌های دیگر آن قیمتی‌تر هستند.
  •  رنگ‌های خاص مروارید، نسبت به رنگ سفید گران‌تر هستند.
  •  کیفیت و ضخامت مروارید، باعث افزایش جلا و درخشندگی آن می‌شود.
  •  به هر میزان که سطح مروارید، خط و خش یا برجستگی کم‌تری داشته باشد، کیفیت و جلای بهتری خواهد داشت.

مروارید

مروارید

گردنبند مروارید

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها