بامیه
تحریریه تولینک

بامیه گیاهی گلدارو بومی مناطق گرم آسیا و آفریقاست. این سبزی دارای ماده لزجی است که کمک فوق العاده‌ای به دفع مواد زائد و سموم سیستم گوارشی ‌می‌کند. این سبزی در فصل گرم به بازار می‌آید چون طاقت سرما را ندارد و در سرما به سرعت از بین می‌رود.

خواص و فواید

بامیه با داشتن مواد مغذی با ارزشی مانند ویتامین‌های C ,A و گروه B و عناصری از قبیل منگنز، کبالت، کلسیم، فسفر، پتاسیم وفیبر خواص فراوانی بر سلامت انسان دارد.

بامیه، کاهش وزن و یبوست: یکی از عوارض رژیم‌های کاهش وزن ابتلا به یبوست است که فیبر موجود در بامیه با جذب آب کافی، از بروز یبوست جلوگیری کرده و به روند کاهش وزن نیز کمک ‌می‌کند. در درمان بیماری‌هایی از قبیل بواسیر و دیورتیکولی (بیرون زدگی‌های کیسه مانند از روده) تاثیر دارد. با مصرف یک لیوان بامیه تنها نیم‌کیلو کالری انرژی به بدن می‌رسد، در عین حال فضای زیادی از معده اشغال می‌شود؛ بنابراین احساس سیری کرده و اشتهایتان نسبت به غذاهای دیگر کمتر می‌شود.

بامیه و درمان دیابت: افرادی که دیابت دارند، می‌توانند هرشب یک بامیه را از وسط دو نیم کنند و داخل لیوان آب قرار دهند، سپس این محلول را در یخچال گذاشته و صبح ناشتا میل کنند. با گذشت یک هفته اثر قابل توجهی خواهد داشت.

بامیه و سوزاک: کسانی که مبتلا به سوزاک هستند یا هنگام ادرار احساس درد می‌‎کنند، باید بامیه را آبپز کرده و همراه با آب قبل از غذا میل کنند.

بامیه و پوست: برای درمان‎ جوش‎ ابتدا بامیه را خشك كرده و بعد آن را پودر کنید؛ سپس یك قاشق از پودر بامیه را در نصف استكان عرق كاسنی مخلوط کرده و به‎ صورت ماسك روی جوش‎های صورت بگذارید.

موارد مصرف

بامیه را به‌صورت مربا، ترشی، شور، کنسرو و در پخت و پز مصرف می‌کنند.

نکته مهم

برای حفظ اثرات مفید بامیه و آنزیم‌های هضمی آن، باید خیلی کم پخته شود( با حرارت کم یا با بخار ملایم)؛ ولی اگر خواستید آن را سرخ کنید، از مقدار کمی روغن زیتون یا روغن گیاهی استفاده کنید.

تاریخچه

 سابقه این گیاه زیاد نیست. مصریان قدیم درقرن 12 و 13 میلادی این گیاه را می کاشتند و بعد از قرن 13 درکشورهای اروپایی، آسیایی وآمریکای لاتین انتشار یافته است. کشت بامیه درسراسر مناطق گرمسیر وقسمت‌های گرمتر آسیایی رواج دارد. دراروپای شرق دراطراف دریای مدیترانه بیش از سایر نقاط جهان از این سبزی مصرف ‌می‌شود. درترکیه بامیه را خشک کرده برای مصرف زمستان ذخیره میکنند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها