یاقوت را مانند یک جواهر‌شناس بشناسید

صد دانه یاقوت
تحریریه تولینک

سنگ یاقوت(Ruby)، به عنوان یک گوهر قیمتی و کریستالی شناخته می‌شود. یاقوت، نوع سرخ‌رنگِ کوراندوم(از مجموعه کانی‌ها) است که بعد از الماس سخت‌ترین کانی‌ محسوب می‌شود.

این سنگ قیمتی نوعی آلومین (اکسید آلومینیوم) محسوب می‌شود که کمی ناخالصی از عناصری همچون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن دارد. این سنگ برای افزایش سطح انرژی موثر است و تاثیر به‌سزایی در مثبت‌اندیشی و جذب افکار مثبت دارد.

رنگ‌های مختلف یاقوت

وجود ناخالصی‌های تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن، باعث ایجاد طیف‌های رنگی مختلفی مانند آبی، زرد، نارنجی، بنفش، صورتی و سرخ در یاقوت می‌شود.
در تقسیمات جواهرشناسی، کوراندوم‌هایی که رنگی به غیر از سرخ و صورتی داشته باشند، "یاقوت کبود" و کوراندوم‌های قرمز و صورتی، "یاقوت سرخ" نامیده می‌شوند. معروف‌ترین وگران‌قیمت‌ترین نوع یاقوت، یاقوت سرخ (sun rise) است.

یاقوت

یاقوت

یاقوت

یاقوت

یاقوت

معادن یاقوت

اغلب معادن یاقوت‌ جهان در کشورهای میانمار، ماداگاسکار، سریلانکا، تایلند و کنیا قرار دارد و مرغوب‌ترین نوع یاقوت در "دره موگوک" در میانمار یافت می‌شود.

باورهای عامیانه در مورد قدرت یاقوت

یکی از باورهای عامیانه در مورد یاقوت، انتقال حس سعادت و همچنین تشویق میل به زندگی و حفظ ثروت است. یاقوت آبی برای قرن‌های متوالی، نماد افزایش انرژی و قدرت بوده‌است.
رنگ قرمز آتشین یاقوت، نماد جذب عشق و افزایش میل جنسی است. این سنگ نماد عشق است و عشق الهی را تجسم می‌کند. یاقوت قیمتی قرمز، اجازه می‌دهد تا قدرت و توانایی احساسی خود را به چشم ببینید. این سنگ همچنین باعث تشویق حس رهبری می‌شود.

یاقوت

خواص درمانی یاقوت

یاقوت سرخ برای درمان بیماری‌های قلبی و سرطان خون موثر است؛ همچنین عامل تنظیم فشار و تصفیه خون به شمار می‌آید. استفاده از گردن‌بند یاقوت مانع لخته شدن خون می‌شود و از سکته جلوگیری می‌کند. این سنگ در درمان ناتوانی‌های جنسی ودرمان نا‌باروری نیز موثر است و باعث کاهش دردهای قاعدگی و آسان‌شدن زایمان طبیعی می‌شود.

یاقوت

یاقوت زرد به تنظیم متابولیسم بدن و تقویت دستگاه گوارش (به‌خصوص رودهها) کمک می‌کند. این سنگ بدن را از سموم پاک می‌کند و در درمان بیماری‌های کبد و کیسه صفرا موثر است. کاهش خستگی‌های روحی، افزایش نشاط و رفع کابوس‌های شبانه از دیگر ویژگی‌های درمانی یاقوت زرد است.

یاقوت

یاقوت کبود، آرام‌بخش است و اعصاب بدن را تقویت می‌کند. برای درمان بیماری‌های صرع، رعشه، سردردهای عصبی ومیگرن مفید است و در درمان سرگیجه و بی‌خوابی، تیروئید، بیماری‌ها‌ی لوزه و تقویت تارهای صوتی، تسکین دردهای روماتیسم و نقرس نیز کاربرد دارد. شستن پوست بدن با آب یاقوت کبود و ماساژ آن روی پوست، برای از بین بردن جوش‌های صورت وحساسیت‌های پوستی موثر است.

قیمت یاقوت

یاقوت سرخ یکی از ارزشمندترین سنگ‌های قیمتی، بعد از الماس است. این سنگ به"پادشاه سنگ‌ها" معروف است و در گذشته روی تاج پادشاهان استفاده می‌شده‌است. قیمت یاقوت بسته به وزن، تراش و قدمت آن متغیر است.

یاقوت

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها