آشنایی با سنگی از طبیعت سبز

کهربا، هدیه درختان
تحریریه تولینک

کهربا صمغ فسیل شده‌ درخت است که رنگ و زیبایی منحصر به فردی دارد. این سنگ از تیره‌ سنگ‌های ارگانیک است؛ چرا که منشا گیاهی دارد و جز کانی‌ها به شمار نمی‌آید. این ماده برای ساخت وسایل زینتی و تزیین جواهر استفاده می‌شود و قدمت استفاده‌ از آن به زمان باستان می‌رسد. کهربا ماده موثری در تولید عطر و ادکلن به حساب می‌آید و در طب سنتی کاربرد دارد.

کهربا از 2 کلمه کاه و ربا تشکیل شده‌ و دلیل این نام‌گذاری این است که با کشیدن این ماده بر سطح اجسام، الکتریسیته ساکن القا و کاه یا گیاهان خشک را جذب می‌کند. کهربا به دلیل چگالی پایین در سطح آب شور شناور می‌ماند.

شرایط تشکیل کهربا

وجود بیش از اندازه‌‌ صمغ در درختان در حال رشد، به شکل‌گیری کهربا منجر می‌شود. وجود ناخالصی‌های ترکیب شده با صمغ، باعث تولید کهربا با رنگ غیر‌معمول مانند آبی یا سفید می‌شود. کهربا جز فسیل‌های صمغی در ترکیب‌های آلی است که طی سال‌های متمادی به صورت صمغ از درخت کاج یا سرو، خارج و پس از سفت و سخت شدن به سنگ و فسیل تبدیل شده‌است.

کهربا

تاریخچه پیدایش کهربا

این سنگ برای نخستین‌بار توسط ثئوفراستوس( گیاه‌شناس یونانی در قرن 4 پیش از میلاد مسیح) در کتاب " تاریخ طبیعی گیاهان" مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است. کهن‌ترین کهربا به حدود 200 میلیون سال پیش تعلق دارد که در کوهستان آلپ و نیو‌مکزیکو در ایالات متحده آمریکا به دست آمده‌است.
در زبان لاتین باستان کهربا، "الکترون" به معنای "خورشید درخشان" نامیده می‌شده‌است. طبق باورهای افسانه‌ای، هنگامی که فایتون پسر هلیوس (خورشید) کشته شد، خواهران عزادار او به درخت صنوبر تبدیل شدند و اشک‌هایشان، کهربا شد.

باورهای عامیانه در مورد قدرت کهربا

کهربا باعث آرامش اعصاب و روان می‌شود. انرژی منفی را دور می‌کند و آرامش و نشاط را افزایش می‌دهد. بعضی از مردم، از سنگ کهربا پس از عمل جراحی به دلیل آرام‌بخشی آن استفاده می‌کنند.

کهربا

خواص درمانی کهربا

درمان دردهای گلو، تب، دردهای چشم و گوش، عفونت مجرای تنفسی مانند برونشیت، سرفه و آسم از خواص درمانی این سنگ است. کهربا باعث تقویت معده می‌شود، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و تاثیر مثبتی بر تیروئید و کبد دارد. همچنین این سنگ خون‌ریزی را متوقف، انرژی‌های منفی را دور و اعصاب و روان را آرام می‌کند. برای درمان آلرژی‌های پوستی هم از کهربا استفاده می‌کنند. ارتعاشات مغناطیسی موجود در این ماده، برای درمان بیماری‌های عصبی مانند میگرن و متعادل ساختن مغز موثر است. درمان التهابات مفاصل، بیماریهای مزمن، رماتیسم و دردهای ستون فقرات هم از جمله فواید این سنگ است.

رنگ‌ها و معادن کهربا

کهربا به رنگ زرد،-نارنجی و قهوه‌ای است؛ اما این سنگ رنگ‌های متفاوتی از سفید و لیمویی کم‌رنگ تا قهوه‌ای و سیاه دارد. کهربای قرمز، سبز و آبی جز رنگ‌های کم‌یاب و محبوب این سنگ هستند.

کهربا


معادن این سنگ دوست‌داشتنی در کشورهای چین، کانادا، مکزیک، ژاپن، روسیه، آمریکا، رومانی، برمه، کشورهای ایتالیا و جمهوری دومینیکن وجود دارد.

کهربا

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها