اصول حفظ و نگه‌داری سنگ فیروزه

دل فیروزه‌تان را نشکنید
تحریریه تولینک

سنگ فیروزه‌ی اصل بسیار حساس است و نگه‌داری از آن نیازمند دقت و توجه مداوم است. حساسیت فیروزه به قدری است که به آن، سنگ زنده می‌گویند و اگرشرایط نگهداری از آن مناسب نباشد، به مرور زمان، کیفیت خود را از دست می‌دهد و به اصطلاح می‌میرد.

فیروزه در مقابل مواد شیمیایی حساس است و باید از آن دور بماند. چربی، اسید، عطر و ادکلن، کرم های آرایشی و … قاتل فیروزه هستند و اگر این سنگ برای زمان طولانی با آن‌ها در تماس باشد، آسیب می‌بیند و رنگ آن تغییر می‌کند. اگر فیروزه صدمه ببیند و تغییر رنگ پیدا کند، دیگر قابل ترمیم نیست و مثل روز اول نمی‌شود.
پس به نکات زیر توجه کنید، تا برای مدت زمان طولانی از زیبایی و خواص این سنگ چشم‌نواز بهره‌مند شوید.

1: فیروزه را دور از مواد شیمیایی نگه دارید

این سنگ باید از مواد شیمیایی و چربی دور باشد. عطر، ادکلن، محصولات آرایشی، استون، الکل، کرم، روغن و…برای فیروزه ضرر دارد و اگر با فیروزه تماس پیدا کرد، باید آن را بدون درنگ و به خوبی با آب ولرم شست.

مواد شیمیایی قاتل فیروزه

2: فیروزه را هر روز بشویید

اگر در استفاده روزمره از این سنگ استفاده می‌کنید، برای حفظ پاکیزگی و همچنین شارژ سنگ، هر روز که دستانتان را می‌شویید، روی فیروزه نیز آب ریخته و دست بکشید. با این روش اگر مواد آسیب‌زننده با سطح سنگ تماس داشته‌است، به طور کامل از بین می‌رود. توجه داشته‌باشید برای شستن فیروزه فقط از آب استفاده کنید و هرگز آن را با صابون یا چیز‌های دیگر نشویید.

آب بهترین وسیله برای شستن فیروزه

3: فیروزه را دور از نور مستقیم آفتاب نگه‌ دارید

تابش نور خورشید برای مدت زمان طولانی، از مواردی است که به فیروزه آسیب جدی وارد می‌کند؛ به همین دلیل اگر در معرض نور خورشید هستید، بهتر است از زیورآلاتی که با فیروزه تزئین شده‌اند، استفاده نکنید.

نور آفتاب قاتل فیروزه

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها